Kratki kominkowe - ozdoba czy również bezpieczeństwo

Artykuł sponsorowany

Kratki kominkowe są niezbędnym elementem [b]każdej instalacji kominkowej.[/b]

Kratki kominkowe - ozdoba czy również bezpieczeństwo

Kratki kominkowe, oprócz oczywistej funkcji dekoracyjnej, pełnią dużo ważniejsze zadania:

1. Doprowadzają powietrze w okolice wkładu, które następnie po nagrzaniu wydostaje się z kominka i jest rozprowadzane po całym domu.
W najprostszym scenariuszu ciepłe powietrze wydostaje się przez kratkę kominkową zlokalizowaną w górnej części kominka. W instalacjach wykorzystujących system Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP), powietrze to jest dodatkowo rozprowadzane po pozostałych pomieszczeniach. Sam wkład również się nagrzewa i i oddaje ciepło.

2. Regulują temperaturę wkładu i chronią go przed przegrzaniem.
Wkłady kominkowe, czy to stalowe czy żeliwne, są przystosowane do bardzo wysokich temperatur. Niezależnie od materiału, z którego są wykonane, mają one jednak zdefiniowane maksymalne temperatury pracy. Przekroczenie tych dozwolonych wartości może uszkodzić instalację, jak i sam wkład - jest niebezpieczne oraz niezdrowe. Dobór odpowiedniej ilości i wielkości kratek kominkowych zapewnia doprowadzenie do wkładu wymaganej ilości chłodniejszego powietrza, aby takiej sytuacji zapobiec. Wielkość i ilość kratek zależy więc od wymaganego natężenia przepływu powietrza przez dany wkład.

Kratki kominkowe - ozdoba czy również bezpieczeństwo
Kratki kominkowe - ozdoba czy również bezpieczeństwo

3. Osłaniają otwory dostępowe do okapu kominowego, elementów regulacyjnych kominka oraz urządzeń podlegających konserwacji.
Stąd też łatwy sposób ich montażu, polegający na trwałym zamontowaniu w otworze wylotowym ramki, w którą następnie wkładamy kratkę, mocowaną na sprężystych zatrzaskach. Umożliwia to w razie potrzeby jej szybki demontaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl