Kratki kominkowe są niezbędnym elementem [b]każdej instalacji kominkowej.[/b]
Kratki kominkowe, oprócz oczywistej funkcji dekoracyjnej, pełnią dużo ważniejsze zadania:
1. Doprowadzają powietrze w okolice wkładu, które następnie po nagrzaniu wydostaje się z kominka i jest rozprowadzane po całym domu.
W najprostszym scenariuszu ciepłe powietrze wydostaje się przez kratkę kominkową zlokalizowaną w górnej części kominka. W instalacjach wykorzystujących system Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP), powietrze to jest dodatkowo rozprowadzane po pozostałych pomieszczeniach. Sam wkład również się nagrzewa i i oddaje ciepło.
2. Regulują temperaturę wkładu i chronią go przed przegrzaniem.
Wkłady kominkowe, czy to stalowe czy żeliwne, są przystosowane do bardzo wysokich temperatur. Niezależnie od materiału, z którego są wykonane, mają one jednak zdefiniowane maksymalne temperatury pracy. Przekroczenie tych dozwolonych wartości może uszkodzić instalację, jak i sam wkład - jest niebezpieczne oraz niezdrowe. Dobór odpowiedniej ilości i wielkości kratek kominkowych zapewnia doprowadzenie do wkładu wymaganej ilości chłodniejszego powietrza, aby takiej sytuacji zapobiec. Wielkość i ilość kratek zależy więc od wymaganego natężenia przepływu powietrza przez dany wkład.
3. Osłaniają otwory dostępowe do okapu kominowego, elementów regulacyjnych kominka oraz urządzeń podlegających konserwacji.
Stąd też łatwy sposób ich montażu, polegający na trwałym zamontowaniu w otworze wylotowym ramki, w którą następnie wkładamy kratkę, mocowaną na sprężystych zatrzaskach. Umożliwia to w razie potrzeby jej szybki demontaż.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?