Mechaniczne wyciągi spalin

Ewa Kulesza
Jednym z zasadniczych problemów przy stosowaniu urządzeń grzewczych jest odprowadzanie spalin (specjalnymi przewodami kominowymi). Zdarza się jednak, że nie można przeprowadzić tego w sposób naturalny. Wówczas z pomocą przychodzą specjalne nasady, zwane mechanicznymi wyciągami spalin.
Mechaniczne wyciągi spalin
Mechaniczne wyciągi spalin

Wyciągi wykonuje się ze specjalnego, wysokogatunkowego aluminium odlewowego odpornego na korozję. Montuje się je zazwyczaj na zwieńczeniu komina odprowadzającego spaliny z urządzenia grzewczego. Pozwalają na rozwiązanie problemów związanych z ciągiem w kominach. Zapewniają bowiem odpowiednie podciśnienie w kominie, a to z kolei gwarantuje poprawny ciąg kominowy, niezależnie od lokalizacji, wymiaru czy wysokości komina. Wyciągi mają bardzo szeroki zasięg wydajności. Sprawia to, ze mogą obsłużyć praktycznie każde urządzenie grzewcze - od małego kominka do kotłów przemysłowych. W zakresie instalacji domowych nasady można stosować do kominów obsługujących następujące urządzenia:

  • kominki  i piece domowe;
  • kotły i podgrzewacze (gazowe - wyciągi mają wbudowane odpowiednie systemy bezpieczeństwa; olejowe; na paliwa stałe);
  • kilka urządzeń podłączonych do jednego przewodu.

Urządzenie mogą mieć różne rozwiązanie wylotu spalin: pionowy (urządzenie oznaczone jako RSV) lub poziomy (urządzenie oznaczone jako RS).

Dla użytku domowego dostępne są dwa zakresy wydajności: typ 9 (do 320 m³/h) i typ 12 (do 750 m³/h). 

Tabela. Modele dostępnych wyciągów spalin

RS9poziomy wylot spalin, wydajność do 320 m³/h
RSV9pionowy wylot spalin, wydajność do 320 m³/h
RS12poziomy wylot spalin, wydajność do 750 m³/h
RSV12pionowy wylot spalin, wydajność do 750 m³/h

Temperatura spalin (praca ciągła) może wynosić 250°C. Możliwa jest praca w warunkach zapylenia, a wysoki stopień ochrony IP54 zapewnia poprawną pracę przy znacznej wilgotności. Klasa izolacji F gwarantuje właściwe działanie silnika w wysokich temperaturach.
Urządzenie może być wyposażone w elektroniczną jednostkę sterującą, która pozwala na płynną regulację prędkości obrotowej wyciągu, czyli na regulację wydajności. Za pomocą jednostki sterującej można też kierować pracą wyciągu podczas rozpalania, dokładania i normalnej pracy kominka.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl