Ogrzewanie podłogowe pod posadzką drewnianą?

Ewa Kulesza
Przyjemnie jest chodzić po ciepłej podłodze. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, wielu z nas rezygnuje z drewnianej podłogi, z obawy, że pod wpływem ciepła szybko się zniszczy. To mit!
Przyjemnie jest chodzić po ciepłej podłodze. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, wielu z nas rezygnuje z drewnianej podłogi, z obawy, że pod wpływem ciepła szybko się zniszczy. To mit! Andrew Neel (unsplash.com)
Elektryczne ogrzewanie podłogowe można stosować zarówno pod podłogą z kamienia, jak i drewna. Jedyny warunek - przestrzeganie zasad wykonania instalacji.

Drewno jest najpopularniejszym i najbardziej lubianym materiałem wykończeniowym, dającym poczucie ciepła i komfortu. Drewniane posadzki są efektowne, trwałe i zdrowe. Bez względu na zmieniające się trendy wnętrzarskie moda na drewno nie przemija. Producenci drewnianych podłóg stale urozmaicają swoja ofertę, wprowadzają nowe ich wzory, zarówno z drewna krajowego, jak również egzotycznego.

Podłoga to bardzo ważny element tworzący klimat domu. Najnowsze trendy aranżacji wnętrz proponują drewniane podłogi niezależnie od rodzaju pomieszczenia czy poziomu wilgoci, który w nich panuje. Znak zapytania pojawia się, kiedy chcemy zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe pod posadzką drewnianą. Powszechnie uważa się, że nie jest to najlepsze połączenie.

Wady i zalety drewnianej podłogi

Drewno nie jest tak dobrym przewodnikiem ciepła, jak chociażby kamień czy ceramika. Drewniana podłoga słabiej rozprowadza ciepło, dlatego potrzeba więcej energii, by ją nagrzać. Ułożenie drewnianej podłogi w domu będzie opłacalne tylko wtedy, gdy budynek będzie dobrze zaizolowany. Wytworzone ciepło nie będzie uciekać przez nieszczelności, dzięki czemu ciepłą podłogę odczujemy znacznie szybciej. 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest bezpieczne

Nic bardziej mylnego. Na rynku dostępne są już systemy grzewcze dostosowane do każdego rodzaju podłogi, nawet drewnianej. Potwierdzeniem są wyniki badań (przeprowadzone przez firmę Devi i Barlinek), które miały pokazać zachowanie drewna ogrzewanego elektrycznie. Zadaniem ogrzewania podłogowego było wytworzenie ekstremalnie zmiennych temperaturowo i wilgotnościowo warunków pracy podłogi drewnianej. Rezultaty przeprowadzonych pomiarów pozwalają stwierdzić, że drewniane pokrycie podłogi dobrze sprawdza się na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Nie występują odkształcenia paneli drewnianych pomimo znaczących zmian zachodzących w otoczeniu.

Jak zamontować elektryczne ogrzewanie pod drewnianą posadzką

Instalując elektryczne ogrzewanie pod podłogą drewnianą należy wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę roboczą tego pokrycia określoną przez producenta. Kolejnym ważnym czynnikiem jest grubość drewnianego pokrycia. W przypadku pokrycia z drewna miękkiego o ciężarze 400-600 kg/m³ (sosna) maksymalna jego grubość nie powinna przekraczać 2 cm, natomiast w przypadku pokrycia z drewna twardego o ciężarze większym od 600 kg/m³ (buk, dąb) – maks. grubość pokrycia to 3 cm.
Pod uwagę należy wziąć także moc instalowaną, która zależy od podłoża, na którym będziemy układać system grzewczy (legary, wylewka betonowa, stara podłoga drewniana).

Jeżeli sprostamy powyższym wymaganiom możemy cieszyć się z zalet elektrycznego ogrzewania podłogowego zainstalowanego pod posadzką drewnianą – optymalnym rozkładem temperatury, szybkim czasem reakcji systemu, wysoką trwałością instalacji oraz swobodną aranżacją pomieszczenia, które nie jest już ograniczane grzejnikami naściennymi.

Inteligentny dom – inteligentne ogrzewanie elektryczne

Dopełnieniem instalacji mogą być nowoczesne systemy sterowania temperaturą, odznaczające się atrakcyjnym wzornictwem i wyjątkowo łatwą obsługą. Dzięki wykorzystanej technologii bezprzewodowej pozwalają z jednego, centralnie położonego pomieszczenia sterować temperaturą w całym domu. Ponadto urządzenia te pozwalają na zdefiniowanie harmonogramu ogrzewania uwzględniającego okresy nieobecności domowników, a to prowadzi do znacznej oszczędności energii.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl