Wodne ogrzewanie podłogowe - zalety i ograniczenia

Agnieszka Kapias
Wodne ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, ale również pewne ograniczenia.
Wodne ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, ale również pewne ograniczenia. Purmo
Ogrzewanie podłogowe jest dość modnym ostatnio sposobem ogrzewania mieszkań. W związku z tą modą, narosło wokół niego wiele mitów, warto je skonfrontować z faktami oraz zebrać plusy i minusy, takiego rodzaju ogrzewania pomieszczeń.

Zacznijmy od informacji, w jaki sposób działa wodne ogrzewanie podłogowe. Źródło ciepła może być takie jak w ogrzewaniu tradycyjnym – czyli np. piec gazowy, elektryczny czy węglowy. Różnica polega na sposobie rozprowadzenia ciepła – w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, nagrzewana woda płynie do rurek zamontowanych pod podłogą, a nie do grzejników instalowanych na ścianach. Elementem grzewczym staje się w ten sposób cała powierzchnia podłogi, a nie tylko powierzchnia grzejnika. Instalowanie ogrzewania podłogowego jest więc rozwiązaniem wygodnym w przypadku nowobudowanych domów. W innym przypadku wiąże się z generalnym remontem.

Zalety ogrzewania podłogowego

  • Powszechne jest przekonanie, że ogrzewanie podłogowe jest luksusem. Natomiast z analizy kosztów instalacji tego rodzaju ogrzewania wynika, że jest ono porównywalne z instalacją wszystkich elementów ogrzewania tradycyjnego.

  • Ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji niż kaloryfery, według niektórych źródeł nawet o 30%. Z czego to wynika? Kaloryfer musimy nagrzać do temperatury 60, 70 stopni po to by wyemitował on ilość ciepła wystarczającą do nagrzanie pomieszczenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania podłogowego, nazywanego ogrzewaniem niskotemperaturowym. Powierzchnią grzewczą jest tu cała podłoga, a nie tylko powierzchnia kaloryfera. Ponieważ podłoga ma większą powierzchnię, wystarczy, że będzie miała temperaturę 22-25 stopni, aby nagrzać powierzchnię pomieszczenia.

  • Ogrzewanie podłogowe pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, odczuwanego bardzo indywidualnie, przy niższej nawet o 2 stopnie Celsjusza temperaturze pomieszczenia. Sam fakt stykania się stopami ciepłem podłogi, powoduje odczuwanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.

  • Ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje zmniejszenie cyrkulacji kurzu w mieszkaniu, nie wysusza nadmiernie powietrza, pozwala na zachowanie stałej średniej temperatury w pomieszczeniach, co jest ważne dla osób szczególnie wrażliwych na wahania temperatur, alergików, dzieci i roślin itd.

  • Powoduje równomierne oddawanie ciepła o tej samej temperaturze w całym pomieszczeniu.

  • Wyeliminowanie grzejników i rurek rozprowadzających pozwala na bardziej ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni pomieszczenia.

Ograniczenia ogrzewania podłogowego

  • Konieczność instalowania ogrzewania podłogowego pod podłogą wiąże się z tym, że łatwiej jest je założyć w nowo powstającym domu czy mieszkaniu, natomiast w przypadku zagospodarowanego już pomieszczenia istnieje konieczność zrywania podłogi i generalnego remontu.
  • Fakt, że powierzchnią grzewczą jest podłoga, wpływa na wybór materiału, z którego może być ona wykonana. Generalnie powinien być to materiał o dobrym przewodnictwie cieplnym; płytki kafelki, niektóre rodzaje paneli, rzadziej drewno.
  • Nie można przykrywać dużej powierzchni podłogi dywanami, wykładzinami, czy meblami; powinniśmy wybierać meble na nóżkach, a nie stojące bezpośrednio na podłodze.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl