Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

Materiał promocyjny
Komfort cieplny jest niezmiernie ważny. Za utrzymanie go w domowych warunkach odpowiada właściwie zaplanowana instalacja grzewcza. Wiele osób decyduje się na rozwiązania powierzchniowe, które gwarantują przyjemny efekt ciepłych stop.

Na rynku można spotkać jednak dwa warianty ogrzewania podłogowego – wodne oraz elektryczne. Które z nich lepiej sprawdza się w domach? Nieco informacji na ten temat przedstawimy poniżej.

Ogrzewanie podłogowe – podstawowe zalety rozwiązania

Ogrzewanie podłogowe cieszy się wielką popularnością wśród licznych użytkowników prywatnych. Dlaczego? W głównej mierze z powodu wygody używania. Ciepło równomiernie rozpływa się po całej powierzchni i tworzy optymalne rozłożenie temperatur we wnętrzu. Zdecydowanie cieplej jest przy stopach niż w okolicy głowy. Wpływa to pozytywnie na samopoczucie oraz kondycję zdrowotną domowników i ich gości.

Urządzenia tego typu bywają używane jako ogrzewanie główne lub łączone z systemem centralnego ogrzewania konwekcyjnego. W niektórych pomieszczeniach używa się ogrzewania podłogowego dla poprawy warunków cieplnych. Dotyczy to choćby tak wymagających przestrzeni, jak łazienki, w których temperatura powinna być nieco wyższa niż w pozostałych częściach domu.

Nie zapominajmy również o tym, że ogrzewanie podłogowe uznaje się za rozwiązanie przyjazne alergikom. Nie wymusza bowiem sztucznego ruchu powietrza, a co za tym idzie, nie prowadzi do unoszenia się roztoczy.

Tego typu produkty można też nazwać eko ogrzewaniem – generują bowiem znacznie mniej zanieczyszczeń niż systemy grzewcze z piecami na paliwa stałe.

Ogrzewanie wodne – na czym polega?

 Ogrzewanie wodne wykorzystuje się w domach i mieszkaniach od dawna. Składa się ono z sieci niewielkich rurek, układanych pod powierzchnią całej podłogi. Są one podpięte do pompy, która rozprowadza w ich wnętrzu ciepłą wodę. To od niej nagrzewają się rurki, a następnie wierzchnia warstwa podłogi, przekazując ciepło dalej – do pomieszczenia.

Takie rozwiązanie gwarantuje wysoki komfort oraz przyjemne funkcjonowanie w domowych wnętrzach.

Ogrzewanie elektryczne – praktyczne rozwiązanie

Ogrzewanie elektryczne jest znacznie prostsze w budowie. Składa się bowiem z folii lub maty grzewczej, którą rozkłada się pod wierzchnią warstwą podłogi i podpina do domowej instalacji elektrycznej.

Produkt nie wymaga dużej ilości osprzętu. Jest łatwy i szybki w montażu, a także znacznie tańszy niż skomplikowana instalacja wodna.

Takie tanie ogrzewanie np. od Econovli, to sposób na poprawę komfortu w łazienkach lub dogrzanie innych pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?
pixabay

Ogrzewanie wodne a ogrzewanie podłogowe elektryczne

Wykorzystanie każdego z omówionych powyżej rozwiązań wiąże się z szeregiem zalet. W obu przypadkach występują też pewne ograniczenia.

Instalacja wodna jest bardziej rozbudowana i kosztowna na samym początku, podczas zakupu wszystkich elementów oraz ich instalacji. Jest jednak bardzo wydajna i pozwala na utrzymanie optymalnych warunków cieplnych w każdym z pomieszczeń.

Ogrzewanie elektryczne natomiast można zamontować bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu, co przekłada się na znaczące obniżenie kosztów. Najczęściej takie produkty stosuje się miejscowo, na przykład w łazience. Warto dodać, że niektóre folie są przystosowane do tego, by przy ich pomocy ogrzewać nie tylko podłogi, ale też inne przegrody, na przykład ściany.

Teoretycznie ogrzewanie elektryczne jest nieco mniej wydajne i generuje wyższe koszty eksploatacji. Jeśli jednak postawi się na nowoczesne produkty o wysokim stopniu energooszczędności, różnice będą stosunkowo niewielkie.

W kwestii prac konserwatorskich ogrzewanie elektryczne jest niemalże bezobsługowe. Nie trzeba martwić się o regularne przeglądy całej instalacji, jak w przypadku pomp wodnych. W tym przypadku folie grzewcze są zdecydowanie wygodniejsze.

Ogrzewanie podłogowe – przyjemne warunki w domowym zaciszu

Nowoczesne ogrzewanie do domu powinno łączyć kilka zasadniczych cech: funkcjonalność, energooszczędność, wydajność. Musi też być przyjazne środowisku naturalnemu.

Powierzchniowe ogrzewanie wodne i elektryczne, jeśli postawi się na sprawdzone produkty wysokiej jakości, pozwala uzyskać optymalne efekty. W domu jest ciepło i przyjemnie, system grzewczy zapewnia komfort, a przy tym dba się o naturę. Warto zatem rozważyć taką opcję w każdym domu lub mieszkaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl