Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

Grzegorz Kubowicz
Zima, wskaźnik temperatury znajduje się niestety poniżej zera.
Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

A sierpień? Palące słońce
i trzydziestostopniowy upał, powoli wypełniający powietrze w domu
i zmieniający je w duszną masę. Coraz częstsze, polskie lato.
Wszyscy to znamy i, mimo że zarówno zima, jak i lato, mają swoje niewątpliwe zalety, czasem chcemy zrobić sobie wakacje od kaprysów pogody. Szczęśliwie teraz technologia pozwala nam w prosty i ekologiczny sposób stworzyć w naszym domu klimat, jaki nam odpowiada.

Inteligentne systemy ogrzewania nadmuchowego pozwalają nam z łatwością dostosowywać
i utrzymywać poziom temperatury, wilgotności i jakości powietrza do poziomu, w którym czujemy
się najlepiej. Zalety takiego sposobu ogrzewania domu, od ponad 50 lat doceniają mieszkańcy USA czy Kanady. W Polsce te ciągle unowocześniane systemy ogrzewania, każdego roku stają się coraz bardziej popularne.

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

W tradycyjnych systemach ogrzewania do rozprowadzenia ciepła, potrzebna jest woda, która dostając się do grzejników lub rur grzewczych umieszczonych w podłodze, przenosi na nie energię cieplną. Dopiero wtedy ciepło oddawane jest do pomieszczeń. Ten sposób ogrzewania budynków nie jest efektywny, ponieważ w procesie przekazywania ciepła uczestniczą czynniki pośrednie (woda, grzejniki, podłoga). Ogrzanie domu może przez to trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.

W ogrzewaniu nadmuchowym nie ma czynników pośrednich. Powietrze jest podgrzewane bezpośrednio, a następnie poprzez wymuszoną cyrkulację i system kanałów wentylacyjnych, rozchodzi się równomiernie po całym ogrzewanym obiekcie. To najbardziej efektywny sposób oddawania wytworzonego ciepła do otoczenia. Czas potrzebny do ogrzania budynku skraca się nawet do kilkunastu minut.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

Ogromną zaletą ogrzewania nadmuchowego firmy Polski Komfort jest możliwość zastosowania
w nim innych urządzeń spełniających ważne funkcje, wpływające na jakość powietrza. Oprócz ogrzewania i wentylowania, system może także filtrować, nawilżać i schładzać powietrze.

Funkcje systemu

Ogrzewanie

W systemie nadmuchowym ogrzane powietrze jest oczyszczane przez filtr, a następnie rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń układem przewodów nawiewnych. Ciepłe powietrze dostaje się do pomieszczeń przez kratki nawiewne z regulacją przepływu.

Ogrzane powietrze miesza się z tym w pomieszczeniu, podnosząc tym samym temperaturę. Równocześnie z pomieszczenia do przewodu powrotnego zasysane jest powietrze zużyte. Zanim jednak ponownie trafi ono do pieca, będzie wymieszane ze świeżym powietrzem z zewnątrz
i przefiltrowane. Tak więc powietrze, które dotrze do pieca będzie już częściowo ocieplone. Dzięki temu system będzie potrzebował mniej energii na dalsze ogrzewanie domu.

Wentylacja

W nowoczesnych budynkach drzwi i okna niemal nie przepuszczają powietrza - dlatego tak istotna jest właściwa wentylacja pomieszczeń. Wentylacja w systemie nadmuchowym zapewnia swobodną regulację ilości świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien - a więc bez utraty nagromadzonego w pomieszczeniach ciepła.

Filtrowanie

Powietrze w systemie nadmuchowym przed ponownym wdmuchaniem do pomieszczeń jest każdorazowo odfiltrowywane. Szeroka gama dostępnych filtrów, pozwala wychwytywać nawet najmniejsze zanieczyszczenia: wirusy, bakterie, roztocza, kurz, pyłki, a nawet dym papierosowy. Dokładne filtrowanie powietrza jest szczególnie cenne dla osób cierpiących na choroby alergiczne.

Nawilżanie

W głównym kanale systemu można zainstalować centralny, bezobsługowy nawilżacz - przepływające przez niego powietrze nawilżone zostaje mgiełką pary wodnej. Automatyczna kontrola wilgotności powietrza, z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb, chroni przed złym wpływem przesuszonego powietrza na skórę i drogi oddechowe.

Klimatyzacja

Do systemu ogrzewania nadmuchowego, właściwie na każdym etapie jego instalacji i użytkowania, można dodatkowo podłączyć moduł chłodzący. Przyjemny chłód latem i likwidację nadmiernego zawilgocenia uzyskuje się w ten sposób bez konieczności kosztownej instalacji klimatyzatorów naściennych.

Dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem?

Oszczędność - ulga dla portfela

Szczęśliwie tutaj pozytywnie Cię zaskoczymy. Po zastosowaniu systemu nadmuchowego, kwoty na rachunkach za ogrzewanie mogą się wyraźnie zmniejszyć.
Różnica w kosztach eksploatacji może sięgać 30% - 40%. Wynika to z kilku faktów: brak czynnika pośredniego, jakim jest woda (unikanie strat energii), wyższej sprawności całego układu (mniejsze zapotrzebowanie na energię) oraz niskiej bezwładności układu (szybsze ogrzewanie pomieszczeń).
Dzięki wielofunkcyjności systemu nadmuchowego oszczędności inwestycyjne mogą sięgać nawet 50% (w porównaniu do kosztów realizacji kilku odrębnych systemów spełniających te same funkcje). Koszty instalacji zwracają się relatywnie szybko, podczas gdy Ty możesz cieszyć się komfortem czystego powietrza o idealnej temperaturze i wilgotności.

Pełna kontrola

System jest inteligentny i nowoczesny nie tylko z nazwy. Elektroniczne, czytelne panele pozwalają programować działanie systemu tak, aby automatycznie dostosowywał temperaturę do naszych potrzeb, na każdą porę dnia. Dzięki temu w domu zawsze panować będą idealne warunki.

Masz ochotę na przyjemną, chłodną bryzę w salonie i przytulne ciepło w sypialni? Nic prostszego. System umożliwia także wydzielenie odrębnych stref budynku i zaprogramowanie różnych parametrów powietrza dla każdej z nich.

Dodatkowo system pozwala na integrację z internetowym centrum kontroli, dzięki czemu można
go zdalnie kontrolować. Gdy któregoś dnia dojdzie do nagłej zmiany pogody, będziesz mógł zmienić temperaturę, np. z pracy. Dzięki temu Twój dom zawsze powita Cię idealną atmosferą.

W trosce o Twoje zdrowie

Inteligentne systemy nadmuchowe to nie tylko systemy ogrzewania - i warto o tym pamiętać. Nowoczesny nawilżacz, zintegrowany z systemem, dba o odpowiednią wilgotność powietrza, nawet przy niskich temperaturach. Dobremu samopoczuciu i zdrowiu sprzyja wilgotność od 30% do 65%, przy temperaturze powietrza około 22°C. Jeżeli powietrze jest niewłaściwie nawilżane, powoduje poczucie dyskomfortu, wysusza skórę, a także negatywnie wpływa na drogi oddechowe, powodując duszność, a nawet infekcje. System nadmuchowy w połączeniu z nowoczesnym nawilżaczem pozwoli Ci uniknąć tych niedogodności.
Nowoczesny oczyszczacz powietrza, zintegrowany z systemem, eliminuje z pobieranego powietrza alergeny znajdujące się w powietrzu. Jest to bardzo ważne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie, szczególnie podczas wiosennych rozkwitów.
Ponadto system nadmuchowy Polskiego Komfortu w podobny sposób radzi sobie z pleśnią
i zanieczyszczeniami powietrza, które mogą trapić nas niezależnie od pory roku. Dodatkowa lampa UVB bezwzględnie likwiduje od 97% do 99,9% większości bakterii i wirusów. Tak oczyszczane powietrze jest niemal sterylne, a więc bez obaw możemy wziąć głęboki oddech.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja w jednym systemie

Komfort życia

Wszystkie te urządzenia i funkcje sprowadzają się do jednego, istotnego efektu, jaki uzyskujemy, używając systemu nadmuchowego: pełnego komfortu.

Wygoda, z jaką możemy regulować klimat
w domu sprawia, że szybko przyzwyczajamy się do tego idealnego. To nowoczesne rozwiązanie szybko staje się nieodzownym elementem naszego codziennego życia.
Z systemem ogrzewania nadmuchowego żyje się naprawdę komfortowo.
Analizując korzyści z zastosowania systemów powietrznych nie sposób pominąć ważnego elementu - estetyki wnętrz. Nadmuch powietrza do pomieszczeń odbywa się poprzez kratki nawiewne, które mogą być umieszczone w suficie, podłodze lub przy ścianach. Brak grzejników pozwala na nieograniczoną swobodę w urządzaniu pomieszczeń.

Eksperci od systemów nadmuchowych

Firma Polski Komfort jest od ponad dziesięciu lat najchętniej wybieranym wykonawcą systemów nadmuchowych w Polsce. Jako lider branży oferujemy swoim Klientom wyjątkowy standard obsługi
i niezawodność w realizacji inwestycji.
Jesteśmy Autoryzowanym Partnerem firmy Carrier, światowego lidera w branży ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Współpraca ta gwarantuje naszym Klientom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych na świecie. Pracujemy zgodnie z normą ISO 9001
i jako jedyna firma w Polsce wdrożyliśmy standardy projektowe zgodnie z wytycznymi wydanymi przez organizację Air Conditioning Contractor of America, które gwarantują poprawne działanie układów powietrznych.
Nasi eksperci pomogą Ci tak dobrać urządzenia i zaprogramować system, by warunki we wnętrzach idealnie odpowiadały potrzebom Twojej rodziny. Na każdym etapie – od przygotowania projektu
po przeglądy instalacji – szybko i fachowo zatroszczą się o komfort w Twoim domu.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl