Pompa ciepła w instalacji grzewczej – z grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Pompy ciepła mogą być montowane zarówno w nowych, jak i starych budynkach, ponieważ współpracują z różnymi rodzajami instalacji grzewczej.
Pompy ciepła mogą być montowane zarówno w nowych, jak i starych budynkach, ponieważ współpracują z różnymi rodzajami instalacji grzewczej. NIBE
Obecnie w systemach grzewczych coraz częściej wykorzystywane są pompy ciepła. Dzieje się tak ze względu na konieczność stosowania źródeł ciepła zgodnych z rosnącymi standardami budownictwa, ograniczających koszty ogrzewania oraz przyjaznych dla środowiska. Często jednak pojawia się pytanie: czy pompę ciepła można zastosować z grzejnikami? Poznaj odpowiedź.

Pompy ciepła (PC) przeznaczone są z założenia do instalacji niskotemperaturowych, najczęściej do systemów płaszczyznowych, takich jak: ogrzewanie podłogowe, ścienne lub, sufitowe. Wtedy korzyści wynikające z zastosowania pompy ciepła są największe. Pamiętajmy jednak, że nie ma przeciwwskazań, aby pompa ciepła współpracowała z istniejącymi już grzejnikami – choć nie jest to rozwiązanie najkorzystniejsze, bo jest mniej wydajne, przez co też mniej korzystne ze względów ekonomicznych.

Przeczytaj również:Jak dobrze wybrać pompę ciepła do domu

Pompa ciepła w nowej instalacji grzewczej

Przy budowie nowego domu inwestor, decydujący się na montaż pompy ciepła, nie musi raczej martwić się, czy wybrać grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe. System grzewczy oparty o PC najefektywniej pracuje z ogrzewaniem o niskiej temperaturze emisji i dużej powierzchni grzania. Stąd rekomendowane jest ogrzewanie podłogowe.
Jednak pompa ciepła sprawdzi się we wszystkich poniższych rozwiązaniach:

  • ogrzewaniu podłogowym, ściennym lub sufitowym,
  • płaszczyznowym ogrzewaniu powietrznym, ogrzewaniu konwekcyjnym (o obniżonej temperaturze) lub powietrznym,
  • instalacji grzejnikowej z grzejnikami niskotemperaturowymi,
  • instalacji grzejnikowej z wykorzystaniem wysokotemperaturowej pompy ciepła.

Kolejność tych opcji wynika z ich wydajności (od największej do najmniejszej). To kolejny powód, dla którego w nowym budynku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła i ogrzewania płaszczyznowego: podłogowego lub ściennego.

Ekspert Małgorzata Smuczyńska, NIBE Business Unit Manager dodaje: – Moc pompy ciepła zmienia się w zależności od temperatury po stronie źródła górnego (czyli instalacji wewnętrznej) oraz po stronie źródła dolnego (gruntu, wody lub powietrza). Warto pamiętać o obowiązującej zasadzie: im mniejsza różnica temperatury pomiędzy źródłem górnym i dolnym, tym większa będzie moc i wydajność pompy ciepła, przy możliwie najniższych kosztach eksploatacji. Widać więc, że sprawność PC jest wyższa, gdy temperatura zasilania wewnętrznej instalacji grzewczej jest niższa. Optymalna temperatura wody zasilającej instalację grzewczą z pompą ciepła to 30–40°C.

Przyjrzeliśmy się również rocznemu kosztowi eksploatacji dla poszczególnych rodzajów instalacji. W wyliczeniu uwzględniono dom o powierzchni 160 metrów kwadratowych, w którym zainstalowaną pompę ciepła F2120 12 kW. Koszty kształtują się następująco:

  • ogrzewanie podłogowe – 1600 zł,
  • ogrzewanie grzejnikowe niskotemperaturowe – 1840 zł,
  • ogrzewanie grzejnikowe wysokotemperaturowe – 2160 zł.

Jak widać z punktu widzenia rocznych opłat ponoszonych na ogrzewanie domu z wykorzystaniem pompy ciepła, najkorzystniej wypada ogrzewanie podłogowe.

Pompa ciepła w domu ze starą instalacją grzewczą

W przypadku domu poddawanego termomodernizacji, w którym ma być zamontowana pompa ciepła, wybór rozwiązań jest praktycznie taki sam, jak przy nowym budynku. Jednak zdecydowanie inaczej będą kształtować się koszty takiej inwestycji. Trudno więc określić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze ze względu na koszty realizacji. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze, nie zawsze w starym domu możemy lub chcemy zainstalować ogrzewanie płaszczyznowe (gdy mamy np. ozdobne podłogi, ścienne stiuki). Po drugie, często nie jesteśmy w stanie zaakceptować kosztów lub uciążliwości takiego remontu (np. w przypadku konieczności mieszkania na takim placu budowy).

W takim przypadku warto tradycyjne grzejniki wymienić na grzejniki niskotemperaturowe. Na liście wydatków znajdą się wtedy dodatkowo: koszt demontażu starych grzejników, koszt przeróbek instalacji oraz zakupu i montażu nowych grzejników.

Ostatnim rozwiązaniem dla osób, które nie mogą lub nie chcą dokonywać zmian w układzie instalacji grzewczej, jest zastosowanie wysokotemperaturowej pompy ciepła.

– Pompa ciepła NIBE F2120 charakteryzuje się niezwykle szerokim zakresem pracy, osiągając 65°C na zasilaniu systemu grzewczego i aż 63°C, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -25°C. Jej współczynnik efektywności SCOP osiąga wartości powyżej 5,0. Oznacza to, że pompa ciepła jest w stanie wyprodukować pięć razy więcej energii niż sama pobiera. Co więcej pompa ciepła jest w stanie osiągnąć to wszystko pracując niezwykle cicho – mówi ekspert NIBE.

Przeczytaj: Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ogrzewania domu

Podsumowując: najkorzystniejszym pod względem wydajności i oszczędności kosztów ogrzewania jest zastosowanie pompy ciepła z płaszczyznowym systemem grzewczym. Ale zastosowanie pompy ciepła w instalacji grzejnikowej też może być dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że zastosujemy grzejniki niskotemperaturowe lub wysokotemperaturową pompę ciepła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znowu zazieleniliśmy Pomorze. Akcja "Drzewko za surowce wtórne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl