Pompy ciepła – wady i zalety

Marek Frelek
Cena nośników ciepła oraz większa świadomość ekologiczna sprawiają, że poszukujemy coraz to oszczędniejszych i przyjaznych dla środowiska technologii, najlepiej takich, które wykorzystują odnawialne źródła energii.
Pompy ciepła – wady i zalety

W Polsce stale wzrasta zainteresowanie pompami ciepła, które wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie. Dużym atutem tych urządzeń jest brak emisji szkodliwych substancji, aczkolwiek należy pamiętać o tym, że do napędu pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną, która w Polsce w większości przypadków, pochodzi z węgla. Ilość zużywanej energii elektrycznej przez pompę ciepła stanowi około 25% całkowitego zapotrzebowania na ciepło do centralnego ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. Pozostałe 75% pochodzi z odnawialnego źródła energii, jakim jest ziemia, powietrze lub woda gruntowa. 

Minusem tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycyjne, które wydają się przekraczać koszty tradycyjnej kotłowni. Warto jednak, przed podjęciem decyzji, wykonać dokładną analizę porównawczą. Należy pamiętać o tym, że do pompy ciepła nie wykonujemy komina, nie jesteśmy ograniczeni typem oraz rozmiarami pomieszczenia, w którym zamontujemy urządzenie oraz nie potrzebujemy dodatkowej wentylacji. A zatem dopiero oszacowanie całkowitych kosztów instalacji pozwoli nam na prawidłowe porównanie konkretnych inwestycji.

Niewątpliwym plusem pomp ciepła są niskie koszty ogrzewania, dzięki pozyskiwaniu większej części energii z gruntu. Jest to rozwiązanie również bezpieczne, ponieważ nie mamy tu do czynienia z otwartym ogniem czy gazem. Pompy ciepła są zasilane z jednego źródła, jakim jest prąd elektryczny. W przypadku innych rozwiązań jesteśmy uzależnieni od dwóch źródeł energii tj. nośnika ciepła (np. olej opałowy, gaz itp.) oraz energii elektrycznej zasilającej kotły czy pompy obiegowe. Zależność tylko od jednego dostawcy energii w dużym stopniu podnosi niezawodność instalacji.

Pompy ciepła charakteryzują się także bardzo cichą pracą. Jest to istotne w przypadku montażu urządzeń w pobliżu miejsc stałego przebywania użytkowników. Decyzję o montażu pompy ciepła warto podjąć już na etapie budowy domu, ponieważ najlepszym typem instalacji c.o. jest ogrzewania płaszczyznowe o jak najniższych parametrach (podłogowe, ścienne czy sufitowe). Urządzenia te mogą też pracować w układach mieszanych, np. ogrzewanie podłogowe w połączeniu z ogrzewaniem grzejnikowym, aczkolwiek pompy ciepła osiągają najwyższe sprawności przy współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl