Program Mój Prąd: jak wypełnić wniosek i jakie wymagania należy spełnić?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Maksymalna wysokość dofinansowania w programie może wynieść 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5000 tys. zł.
Maksymalna wysokość dofinansowania w programie może wynieść 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5000 tys. zł. pixabay.com
Program „Mój Prąd” to szansa na uzyskanie dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. Jakie są warunki uzyskania dotacji? Jak wypełnić wniosek oraz ile pieniędzy można otrzymać? O tym w artykule.

Dotacje do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd ogłoszono 23 lipca 2019 r., przygotowało je Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska. Celem programu jest zwiększenie liczby mikroźródeł fotowoltaicznych do ok. 200 tys. Budżet programu wynosi 1 mld złotych. Wyjaśniamy, kto i na jakich zasad może skorzystać, jak złożyć wniosek i o czym należy wiedzieć przed przystąpieniem do programu.

Ile dofinansowania i na co można otrzymać?

Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść 50% kosztów kwalifikowanych na zakup mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2kW do 10kW, jednak nie więcej niż 5000 tys. zł. Dotacja obejmuje panele fotowoltaiczne oraz wymagane oprzyrządowanie. Środki można otrzymać jedynie na nowe urządzenia, wyprodukowane najdalej rok przed instalacją. Pierwsze przelewy NFOŚiGW wysłał 6 września 2019 roku, czyli w zaledwie kilka dniu po ogłoszeniu naboru wniosków. Warunkiem wypłaty przelewu jest pozytywne rozpatrzenie wniosku przez NFOŚiGW i wyrażenie zgody na wypłatę przez Ministerstwo Energii.

Kto może zostać beneficjentem programu?

Program skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na swój użytek. Dotacja obejmuje wyłącznie istniejące budynki mieszkalne. Niezbędnym wymogiem jest bowiem kompleksowa umowa stanowiąca, że wytworzona energia elektryczna zostanie wprowadzona do sieci. Co ważne, z programu skorzystać mogą wyłącznie osoby, które dotychczas nie otrzymały wsparcia w ramach innych możliwości dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych. Jeśli zatem wnioskodawca jest beneficjentem programu „Czyste Powietrze” i ubiegał się w nim o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, wówczas musi zrezygnować z dofinansowania w ramach programu „Mój Prąd”.

 O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Inwestycje, na które chcemy uzyskać dotację powinny rozpocząć się po 23 lipca 2019 r.
  • Rozpoczęcie inwestycji jest jednoznaczne z poniesieniem pierwszych kosztów kwalifikowanych
  • Wnioskodawca zobowiązuje się do eksploatowania instalacji przez okres minimum 3 lat od daty wypłacenia dofinansowania
  • Dotacja nie obejmuje inwestycji związanych ze zwiększeniem zakresu mocy istniejących instalacji fotowoltaicznej
  • Kolejny nabór planowany jest na początek 2020 r., przewiduje się, że środki będą do dyspozycji aż do 2025 r.

Jak i gdzie złożyć wniosek. Jakie dokumenty i informacje są potrzebne?

Tegoroczny nabór wniosków ruszył 30 sierpnia i zakończy się 20 grudnia. Formularz wniosku wraz z załącznikami należy złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty w siedzibie NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)
ul. Konstruktorska 1
02-673 Warszawa
Dokumenty należy składać w formie papierowej i wypełniać czarnym lub niebieskim długopisem. Własnoręcznie podpisany wniosek powinien zostać wysłany na kopercie z dopiskiem Program priorytetowy „Mój Prąd”. W sumie należy skompletować następujące dokumenty:

  • wniosek o dofinansowanie (dostępny na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej);
  • fakturę za zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz dowód jej zapłaty;
  • dokument potwierdzający montaż licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej;
  • podpisana klauzula informacyjna dla wnioskodawców Programu priorytetowego "Mój Prąd" w związku z RODO.

Podpisanie wniosku jest równoznaczne z oświadczeniem woli zawarcia umowy. Trzeba też pamiętać, aby kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej posiadała adnotację „Zgłoszono do programu Mój Prąd”.

Czy opłaca się skorzystać z programu "Mój prąd"

Zasadniczo ceny instalacji fotowoltaicznych oscylują w granicach 10-50 tys zł. Polacy zaś najczęściej decydują się na panele o mocy  4-6 kW, (koszt takiej instalacji wynosi ok. 20-30 tys, zł). Dofinansowanie pokryje więc zaledwie 15-25% kosztów całej inwestycji. Dobra informacja jest jednak to, że dotacja z programu „Mój Prąd” nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT). Ci, którzy skorzystali z ulgi termomodernizacyjnej i są beneficjentami programu „Mój Prąd” muszą uwzględnić dotację w swoim rozliczeniu. Co to oznacza? Kwotę przedstawioną do odliczenia od podatku należy pomniejszyć o otrzymana dotację.

To może Cię zainteresować: Fotowoltaika - cena instalacji i dotacje. Czy fotowoltaika się opłaca?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl