Przyłącza - formalności

Paweł Wiśniewski
Zgodnie z Prawem budowlanym działka przeznaczona do budowy domu powinna mieć możliwość przyłączenia do sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej.
Przyłącza - formalności

Kupując działkę trzeba sprawdzić, czy przyłącza faktycznie są wykonane. Powszechną praktyką jest bowiem reklamowanie działek hasłem "wszystkie media zapewnione". Zapewnione, czyli możliwe do przyłączenia z sąsiedniej ulicy, jednak fizyczne łącza trzeba będzie dopiero uzgodnić i wykonać. Działka w pełni uzbrojona to taka, na której istnieje skrzynka z licznikiem energii elektrycznej, studzienka z licznikiem wody i studzienka kanalizacyjna. W takiej sytuacji można od razu zawierać umowy o dostawę wody, prądu, gazu i odbiór ścieków. Gdy skrzynek brak, inwestora czeka zmaganie się z przepisami i duża ilość formularzy do wypełnienia.
Trzeba pamiętać, że po otwarciu polskiego rynku energii elektrycznej i gazowego oraz pojawieniu się regionalnych dystrybutorów tych mediów, zasady wykonywania przyłączy mogą się różnić w różnych częściach kraju. W przypadku podłączeń do wodociągu i kanalizacji różnice mogą być znaczne, gdyż właścicielami sieci są nie tylko samorządy, ale i przedsiębiorstwa prywatne. Ceny i zasady wykonywania łączy trzeba sprawdzić u lokalnych dystrybutorów mediów - mogą się różnić. Zgodnie z Prawem budowlanym o możliwości podłączenia określonego medium do działki zawsze decyduje bowiem właściciel sieci.
Zanim złożymy wnioski u dostawców mediów, najpierw trzeba odwiedzić wybrane biuro geodezji i zamówić mapki wymagane jako załączniki.

Przyłączamy prąd
W zakładzie energetycznym obsługującym dany rejon trzeba złożyć wniosek o podanie warunków przyłączenia. Formularze zazwyczaj są dostępne na stronach internetowych firmy. Oprócz danych personalnych, podajemy adres i rodzaj budynku, do którego prąd ma być podłączony. Musimy również wpisać moc przyłączeniową, przewidywane roczne zapotrzebowanie na energię, określić rodzaj przyłącza i podać dane techniczne urządzeń niezbędnych do przepływu prądu oraz przewidywany termin, gdy z prądu zaczniemy korzystać. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokument potwierdzający prawo do działki oraz plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej (niektórym zakładom energetycznym wystarczy szkic sytuacyjny z usytuowaniem przyszłego domu względem istniejącej sieci i sąsiednich budynków). Po około dwóch tygodniach otrzymamy pocztą warunki przyłączenia określające m.in. miejsce, w którym przyłącze połączy działkę z siecią energetyczną i miejsce zainstalowania licznika. Do „warunków" firmy energetyczne zazwyczaj dołączają projekt umowy o wykonanie przyłącza określającej termin i sposób budowy, wysokość opłat oraz opisującej, jaka część urządzeń energetycznych będzie własnością zakładu energetycznego, a jaka naszą. Większość osób decyduje się na zawarcie umowy o wykonanie przyłącza z zakładem energetycznym, jednak warto wiedzieć, że nie jest to wymóg. Budowę przyłącza można zlecić firmie lub osobie z uprawnieniami energetycznymi. Ważne - przyłącze kablowe zaprojektować musi elektryk z uprawnieniami do projektowania.

Przyłącze gazowe
Składając w gazowni wniosek o przyłączenie do sieci gazowej trzeba podać, ile metrów sześciennych gazu na godzinę planujemy zużywać i do czego będzie nam służył - ogrzewania pomieszczeń, ogrzewania wody, gotowania, itp. Należy też określić przewidywane urządzenia spalające gaz - rodzaj kuchenki, pieca centralnego ogrzewania, itp. Musimy również wybrać rodzaj gazu, jakiego chcemy używać. Podobnie jak w zakładzie energetycznym do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający prawo do korzystania z działki oraz mapkę archiwalną terenu z zaznaczonym budynkiem, do którego gaz będzie doprowadzony. Po 14 dniach gazownia zaproponuje umowę wykonania przyłącza, a w niej oszacuje koszty budowy, poda wysokość opłat i termin realizacji. Uwaga - przyłącze gazowe może zaprojektować wyłącznie osoba z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji gazowych.

Woda i kanalizacja
Wnioski o wydanie warunków technicznych przyłączenia, zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków należy złożyć w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym obsługującym gminę, na terenie której mamy działkę. Potrzebna będzie aktualna mapa sytuacyjno-wysokościowa z zaznaczonym miejscem lokalizacji inwestycji. Po wydaniu warunków, można zlecić sporządzenie projektu wybranej firmie. Gotowy projekt przyłącza wodociągowego trzeba uzgodnić z przedsiębiorstwem wodociągowym. Uwaga - już na etapie składania wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza warto wystąpić o zainstalowanie osobnego wodomierza, jeśli woda ma być wykorzystywana również do podlewania ogródka. Ceny takiej wody są znacznie niższe, gdyż nie uwzględniają opłat za odprowadzanie ścieków do kanalizacji.

autor: Paweł Wiśniewski

zdjęcia: Redakcja

data publikacji: 17.06.2010

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie