Przyłącza - formalności

Paweł Wiśniewski
Zgodnie z Prawem budowlanym działka przeznaczona do budowy domu powinna mieć możliwość przyłączenia do sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej.
Przyłącza - formalności

Kupując działkę trzeba sprawdzić, czy przyłącza faktycznie są wykonane. Powszechną praktyką jest bowiem reklamowanie działek hasłem "wszystkie media zapewnione". Zapewnione, czyli możliwe do przyłączenia z sąsiedniej ulicy, jednak fizyczne łącza trzeba będzie dopiero uzgodnić i wykonać. Działka w pełni uzbrojona to taka, na której istnieje skrzynka z licznikiem energii elektrycznej, studzienka z licznikiem wody i studzienka kanalizacyjna. W takiej sytuacji można od razu zawierać umowy o dostawę wody, prądu, gazu i odbiór ścieków. Gdy skrzynek brak, inwestora czeka zmaganie się z przepisami i duża ilość formularzy do wypełnienia.
Trzeba pamiętać, że po otwarciu polskiego rynku energii elektrycznej i gazowego oraz pojawieniu się regionalnych dystrybutorów tych mediów, zasady wykonywania przyłączy mogą się różnić w różnych częściach kraju. W przypadku podłączeń do wodociągu i kanalizacji różnice mogą być znaczne, gdyż właścicielami sieci są nie tylko samorządy, ale i przedsiębiorstwa prywatne. Ceny i zasady wykonywania łączy trzeba sprawdzić u lokalnych dystrybutorów mediów - mogą się różnić. Zgodnie z Prawem budowlanym o możliwości podłączenia określonego medium do działki zawsze decyduje bowiem właściciel sieci.
Zanim złożymy wnioski u dostawców mediów, najpierw trzeba odwiedzić wybrane biuro geodezji i zamówić mapki wymagane jako załączniki.

Przyłączamy prąd
W zakładzie energetycznym obsługującym dany rejon trzeba złożyć wniosek o podanie warunków przyłączenia. Formularze zazwyczaj są dostępne na stronach internetowych firmy. Oprócz danych personalnych, podajemy adres i rodzaj budynku, do którego prąd ma być podłączony. Musimy również wpisać moc przyłączeniową, przewidywane roczne zapotrzebowanie na energię, określić rodzaj przyłącza i podać dane techniczne urządzeń niezbędnych do przepływu prądu oraz przewidywany termin, gdy z prądu zaczniemy korzystać. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokument potwierdzający prawo do działki oraz plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej (niektórym zakładom energetycznym wystarczy szkic sytuacyjny z usytuowaniem przyszłego domu względem istniejącej sieci i sąsiednich budynków). Po około dwóch tygodniach otrzymamy pocztą warunki przyłączenia określające m.in. miejsce, w którym przyłącze połączy działkę z siecią energetyczną i miejsce zainstalowania licznika. Do „warunków" firmy energetyczne zazwyczaj dołączają projekt umowy o wykonanie przyłącza określającej termin i sposób budowy, wysokość opłat oraz opisującej, jaka część urządzeń energetycznych będzie własnością zakładu energetycznego, a jaka naszą. Większość osób decyduje się na zawarcie umowy o wykonanie przyłącza z zakładem energetycznym, jednak warto wiedzieć, że nie jest to wymóg. Budowę przyłącza można zlecić firmie lub osobie z uprawnieniami energetycznymi. Ważne - przyłącze kablowe zaprojektować musi elektryk z uprawnieniami do projektowania.

Przyłącze gazowe
Składając w gazowni wniosek o przyłączenie do sieci gazowej trzeba podać, ile metrów sześciennych gazu na godzinę planujemy zużywać i do czego będzie nam służył - ogrzewania pomieszczeń, ogrzewania wody, gotowania, itp. Należy też określić przewidywane urządzenia spalające gaz - rodzaj kuchenki, pieca centralnego ogrzewania, itp. Musimy również wybrać rodzaj gazu, jakiego chcemy używać. Podobnie jak w zakładzie energetycznym do wniosku trzeba dołączyć dokument potwierdzający prawo do korzystania z działki oraz mapkę archiwalną terenu z zaznaczonym budynkiem, do którego gaz będzie doprowadzony. Po 14 dniach gazownia zaproponuje umowę wykonania przyłącza, a w niej oszacuje koszty budowy, poda wysokość opłat i termin realizacji. Uwaga - przyłącze gazowe może zaprojektować wyłącznie osoba z uprawnieniami budowlanymi w zakresie instalacji gazowych.

Woda i kanalizacja
Wnioski o wydanie warunków technicznych przyłączenia, zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków należy złożyć w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym obsługującym gminę, na terenie której mamy działkę. Potrzebna będzie aktualna mapa sytuacyjno-wysokościowa z zaznaczonym miejscem lokalizacji inwestycji. Po wydaniu warunków, można zlecić sporządzenie projektu wybranej firmie. Gotowy projekt przyłącza wodociągowego trzeba uzgodnić z przedsiębiorstwem wodociągowym. Uwaga - już na etapie składania wniosku o wydanie warunków technicznych przyłącza warto wystąpić o zainstalowanie osobnego wodomierza, jeśli woda ma być wykorzystywana również do podlewania ogródka. Ceny takiej wody są znacznie niższe, gdyż nie uwzględniają opłat za odprowadzanie ścieków do kanalizacji.

autor: Paweł Wiśniewski

zdjęcia: Redakcja

data publikacji: 17.06.2010

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl