Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej

Aneta Demianowicz
Osoby wykonujące instalacje elektryczne, przyłącza do sieci elektroenergetycznej powinny posiadać uprawnienia.
Osoby wykonujące instalacje elektryczne, przyłącza do sieci elektroenergetycznej powinny posiadać uprawnienia. Braas
Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej następuje na podstawie umowy o przyłączenie. Jest ono możliwe, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki dostarczenia energii elektrycznej, a podmiot ubiegający się o przyłączenie spełnił wymagane warunki.

Warunki techniczne dostarczenia energii elektrycznej określa zakład energetyczny. Do niego należy się zwrócić z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia domu do sieci elektroenergetycznej.

Dokumenty niezbędne do wydania warunków przyłączenia:

 • wypełniony wniosek WTP (warunki techniczne przyłączenia),
 • dokument potwierdzający prawo do korzystania z obiektu budowlanego,
 • plan zabudowy na mapie określający usytuowanie obiektu względem istniejących sieci elektroenergetycznych oraz istniejących obiektów,
 • dowód dokonania przedpłaty na poczet przyłącza (opłata jest zgodna z obowiązującą taryfą zakładu energetycznego).

Jeżeli chcemy, aby prąd podłączony został nie tylko na budowę, lecz także do przyszłego domu, we wniosku należy zaznaczyć, że ubiegamy się o zasilanie zarówno na placu budowy, jak i zasilanie budynku. Jest to istotne, ponieważ zakład energetyczny wydaje pozwolenie tylko na konkretny cel. Jeżeli wystąpimy wyłącznie na zasilanie budowy, później całą procedurę o przyłączenie budynku do sieci będzie trzeba powtórzyć

We wniosku należy podać:

Jak określić moc przyłączeniową?
Aby określić moc przyłączeniową należy zestawić wszystkie istniejące i planowane do zamontowania odbiorniki. Suma pobieranej przez nie mocy to moc zainstalowana i jest ona większa od mocy przyłączeniowej. Ilość działających jednocześnie urządzeń określa współczynnik jednoczesności. Jest on mniejszy od jedności, a w domach jednorodzinnych przyjmuje się, że wynosi on 0,5 - 0,6. Moc przyłączeniowa średniej wielkości domu jednorodzinnego wynosi ok. 10 kW. Jeżeli w kuchni planuje się używanie kuchni elektrycznej, moc przyłączeniową należy zwiększyć. 

Przed przyłączeniem do sieci elektroenergetycznej

Zakład energetyczny ma 14 dni od daty złożenia wniosku na wydanie warunków technicznych przyłącza. Po otrzymaniu warunków, należy podpisać umowę przyłączeniową i wnieść opłatę za przyłączenie do sieci. Kwota ta jest różna dla różnych zakładów energetycznych oraz jest uzależniona od mocy przyłączeniowej.

Rodzaj przyłącza określa zakład energetyczny
Dostarczenie energii może odbywać się z sieci napowietrznej lub za pomocą przyłącza kablowego. Jeżeli konieczne będzie wykonanie przyłącza kablowego, musi je zaprojektować uprawniony inżynier elektryk. W tym celu należy przygotować następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie warunków technicznych,
 • podkład geodezyjny do projektowania,
 • plan zagospodarowania działki.

Przyłącze musi zostać wrysowane w mapę geodezyjną działki z zaznaczonymi wszystkim instalacjami. Prawidłowo wykonany wyrys zostaje zaopinowany przez Zakład Uzgodnień Dokumentacji (ZUD). Z przygotowaną dokumentacją inwestor w urzędzie architektury ubiega się o pozwolenie na budowę przyłącza kablowego. Dopiero po wydaniu pozwolenia można przystąpić do realizacji inwestycji. Po zakończeniu prac inwestor otrzymuje protokół odbioru obiektu energetycznego.

Inwentaryzacja przyłącza powykonawczego
Po wykonaniu przyłącza następuje inwentaryzacja powykonawcza. Polega ona na naniesieniu na mapę przebiegu wykonanej instalacji. Musi to zrobić uprawniony geodeta. Gotowy dokument otrzymuje zakład energetyczny, na podstawie którego wydawany jest protokół odbioru energetycznego. Otrzymany dokument uprawnia do rozpoczęcia prac elektrycznych. Po zakończonych pracach instalacyjnych należy podpisać umowę sprzedaży energii elektrycznej.

Umowa sprzedaży energii elektrycznej określa:

 • strony zawierające umowę,
 • usytuowanie obiektu, do którego dostarczony będzie prąd,
 • wartość mocy umownej,
 • sposób obliczania należności za energię oraz terminy i sposób zapłaty,
 • standardy jakościowe obsługi odbiorców,
 • obowiązki i przywileje odbiorcy,
 • termin ważności,
 • warunki zmiany i wypowiedzenia umowy

Montaż licznika
Złożona umowa w zakładzie energetycznym jest zgłoszeniem zakończenia prac instalacyjnych. Wówczas możliwe jest zamontowanie licznika energii elektrycznej. Do składanej umowy należy dołączyć następujące dokumenty:

 • pozwolenie na budowę,
 • protokół odbioru obiektu energetycznego,
 • dowód opłaty przyłączeniowej,
 • protokoły pomiarów instalacji elektrycznej,
 • warunki techniczne przyłącza.

Po sprawdzenia zgodności wykonania instalacji ze złożonymi dokumentami, montowany jest licznik. Od tego momentu nieruchomość podłączona jest do sieci i można korzystać z prądu.

Jaką wybrać taryfę?
Przed zamontowaniem licznika, w momencie podpisania umowy o dostarczenie energii elektrycznej należy wybrać taryfę, zgodnie z którą będzie obliczany koszt zużycia energii elektrycznej. Do wyboru jest taryfa jednodniowa (G11) i taryfę dwustrefowa (G12). Należności w taryfie G11 naliczane są przez całą dobę za taką samą stawkę za 1 kWh. W taryfie G12 stawka za 1 kWh nie jest stała i zależy od pory dnia.

Strefy czasowe taryfy G12

strefa dziennastrefa nocna
6.00–13.00

13.00–15.00
15.00–22.0022.00–6.00

Osoby wykonujące instalacje elektryczne, przyłącza do sieci elektroenergetycznej powinny posiadać uprawnienia. Aby je udokumentować potrzebne są następujące dokumenty:

 • ksero uprawnień budowlanych,
 • wpis do rejestru prowadzenia działalności gospodarczej,
 • uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl