Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - krok po kroku

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej następuje natomiast zawsze na koszt i na wniosek właściciela posesji.
Podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej następuje natomiast zawsze na koszt i na wniosek właściciela posesji. Krosseel - morguefile.com
Jak przyłączyć dom do siec kanalizacyjnej, jakie formalności są potrzebne oraz jaki jest orientacyjny koszt przyłącza kanalizacyjnego? Wyjaśniamy krok po kroku.

Przyłączenie domu do sieci kanalizacyjnej może trwać kilka miesięcy. Wymaga dopełnienia obowiązujących procedur. Działalność każdego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego w kraju jest regulowana przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzeniu ścieków, a także przepisami prawa miejscowego, jakim są regulaminy świadczenia usług.

Do kogo należy przyłącze kanalizacyjne?

Przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej.
Z przepisów wynika, że za budowę i utrzymanie sieci odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Podłączenie nieruchomości do sieci następuje natomiast zawsze na koszt i na wniosek właściciela posesji. I to również właściciel danej posesji odpowiedzialny jest za utrzymanie (konserwację oraz ewentualną naprawę) przyłącza. Ustawodawca przewidział jednak możliwość podpisania przez inwestora umowy cywilnoprawnej z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, w której zawarte będą postanowienia, iż konserwację przyłącza prowadzi przedsiębiorstwo wod-kan (miesięczna opłata eksploatacyjna).

Przyłącze kanalizacyjne b

Obecna wersja Prawa budowlanego wskazuje, że nie ma już obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przyłącza kanalizacyjnego. Nie oznacza to jednak dowolności w wykonywaniu tego typu inwestycji. Gdy przyłącze wchodzi na teren pasa drogowego należy uzgodnić prace z lokalnym zarządem dróg. Może się okazać, że potrzebne będą również uzgodnienia z gestorami sieci (np. elektrycznej, telekomunikacyjnej czy gazowej). To z kolei sprawia, że procedura przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej może trwać kilka miesięcy.

Cała procedura wykonania przyłącza kanalizacyjnego może się nieznacznie różnić w poszczególnych miastach i gminach, ale w podstawowych punktach przebiega zawsze tak samo:

Orientacyjne koszty związane z budową przyłącza kanalizacyjnego

Niektóre podane ceny usług mogą różnić się w poszczególnych gminach i to nawet znacząco. Działalność przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych reguluje bowiem prawo miejscowe, a umowa wykonawcza podlega prawom rynkowym:

  • opłata za wydanie warunków wykonania przyłącza ok. 80 złotych,
  • mapa do celów projektowania – 0d 250 do 400 zł. (w zależności m.in. od wielkości mapy, czasu jej przygotowania itd.),
  • projekt przyłącza – od ok. 500 zł do 1000 zł,
  • uzgodnienie w ZUD – 105 zł,
  • zajęcie pasa drogowego – (najczęściej bierze to na siebie wykonawca i kalkuluje w cenie)
  • odbiór przyłącza przez inspektora – ok. 100 zł,
  • wykonanie przyłącza – zależy to od warunków miejscowych i zakresu rzeczowego.
  • inwentaryzacja geodezyjna – ok. 300/400 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl