Przyłączenie domu do sieci kanalizacyjnej może trwać kilka miesięcy. Wymaga dopełnienia obowiązujących procedur. Działalność każdego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego w kraju jest regulowana przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzeniu ścieków, a także przepisami prawa miejscowego, jakim są regulaminy świadczenia usług.
Do kogo należy przyłącze kanalizacyjne?
Przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej.
Z przepisów wynika, że za budowę i utrzymanie sieci odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Podłączenie nieruchomości do sieci następuje natomiast zawsze na koszt i na wniosek właściciela posesji. I to również właściciel danej posesji odpowiedzialny jest za utrzymanie (konserwację oraz ewentualną naprawę) przyłącza. Ustawodawca przewidział jednak możliwość podpisania przez inwestora umowy cywilnoprawnej z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, w której zawarte będą postanowienia, iż konserwację przyłącza prowadzi przedsiębiorstwo wod-kan (miesięczna opłata eksploatacyjna).
Przyłącze kanalizacyjne b
Obecna wersja Prawa budowlanego wskazuje, że nie ma już obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przyłącza kanalizacyjnego. Nie oznacza to jednak dowolności w wykonywaniu tego typu inwestycji. Gdy przyłącze wchodzi na teren pasa drogowego należy uzgodnić prace z lokalnym zarządem dróg. Może się okazać, że potrzebne będą również uzgodnienia z gestorami sieci (np. elektrycznej, telekomunikacyjnej czy gazowej). To z kolei sprawia, że procedura przyłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej może trwać kilka miesięcy.
Cała procedura wykonania przyłącza kanalizacyjnego może się nieznacznie różnić w poszczególnych miastach i gminach, ale w podstawowych punktach przebiega zawsze tak samo:
Orientacyjne koszty związane z budową przyłącza kanalizacyjnego
Niektóre podane ceny usług mogą różnić się w poszczególnych gminach i to nawet znacząco. Działalność przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych reguluje bowiem prawo miejscowe, a umowa wykonawcza podlega prawom rynkowym: