Rodzaje klimatyzatorów

Joanna Ryńska
Wszystkie klimatyzatory chłodzą powietrze, a niektóre z nich mogą je dodatkowo ogrzewać.
Wszystkie klimatyzatory chłodzą powietrze, a niektóre z nich mogą je dodatkowo ogrzewać. LG
Klimatyzator to podstawowe urządzenie zapewniające dostawę powietrza o określonej temperaturze. Możliwe jest zarówno chłodzenie, jak i nagrzewanie powietrza wewnętrznego. Zależnie od oczekiwań, wymagań, a także zasobów finansowych można dobrać klimatyzator według swoich potrzeb.
Rodzaje klimatyzatorów
Proclim

Sercem klimatyzatora jest parownik. Następuje w nim oddawanie ciepła przez chłodzone powietrze. Na skutek odbioru ciepła czynnik chłodniczy rozpręża się i odparowuje. Pary wędrują do sprężarki, a po sprężeniu - do skraplacza. Ponownemu powstawaniu cieczy towarzyszy oddawanie ciepła, zaś sama ciecz jest kierowana z powrotem do parownika.

Ze względu na budowę można wyróżnić następujące klimatyzatory:

Klimatyzatory typu kompakt (monoblokowe). Klimatyzator monoblokowy składa się z pojedynczej jednostki - parownik i skraplacz są "zblokowane", czyli obie funkcje pełni jedno urządzenie, które pracuje w zmieniającym się cyklu pracy. Jednostki typu kompakt stosowane są tam, gdzie ograniczenia wynikają z braku miejsca.

Klimatyzatory typu split (dwuczęściowe, dzielone) składają się z dwóch jednostek - część wewnętrzna to parownik, a zewnętrzna to sprężarka. Jednostki robocze połączone są ze sobą dwojako:

  • systemem hydraulicznym - linią chłodniczą (freonową) - jest to para rurek miedzianych umożliwiających transport czynnika chłodzącego i jego skroplin;
  • układem elektronicznym (sterującym).

Klimatyzatory typu multi-split zbudowane na podobnej zasadzie jak klimatyzatory split; różnica polega na tym, że umożliwiają podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej (sprężarka) wielu (stąd określenie multi) jednostek wewnętrznych.

Polecany artykuł:

Syndrom chorego budynku

W systemie kompakt zbudowane są:

Wszystkie klimatyzatory chłodzą powietrze, a niektóre z nich mogą je dodatkowo ogrzewać.
Wszystkie klimatyzatory chłodzą powietrze, a niektóre z nich mogą je dodatkowo ogrzewać. LG
  • klimatyzatory przenośne (mobilne) - ich główną zaletą jest swoboda w planowaniu pomieszczenia (mogą być dowolnie lokalizowane);
  • klimatyzatory okienne (okienno-ścienne) - instalowane w otworze okiennym lub murze, proste w montażu i obsłudze, atrakcyjne cenowo. Umożliwiają swobodne i równomierne rozprzestrzeniania powietrza. Ich słabszą stroną jest stosunkowo głośna praca;

W przypadku klimatyzatorów typu split i multi-split możliwe są następujące rozwiązania montażowe:

  • Klimatyzatory ścienne - charakteryzują się dużą wydajnością i cichą pracą, a jednocześnie dobrą ceną. Są bardzo popularne, a przez to oferta modeli i dodatkowa automatyka (np. zdalne piloty) jest bardzo rozbudowana. Możliwe jest umieszczenie klimatyzatora ściennego w dowolnym pomieszczeniu.
  • Klimatyzatory ścienno-przysufitowe - montowane bezpośrednio do konstrukcji stropowej. Ich budowa sprawia, że powietrze płynie z dużą prędkością pod sufitem, następnie zwalnia i przepływ w pomieszczeniu jest równomierny. Takie rozwiązanie sprawia, że ten typ klimatyzatorów nadaje się do pomieszczeń wysokich, gdzie górne partie pomieszczenie nie muszą być chłodzone/nagrzewane równie dokładnie jak niższe.
Rodzaje klimatyzatorów
Toshiba
Rodzaje klimatyzatorów
Toshiba
  • Klimatyzatory przypodłogowe - przypominają kształtem i budową nowoczesny grzejnik, jednocześnie mogą być instalowane we wnękach. Dzięki możliwości instalowania ich (wbrew nazwie) w dowolnym miejscu mogą być dobrym rozwiązaniem tam, gdzie inne klimatyzatory nie mogą zostać zainstalowane.
  • Klimatyzatory kasetonowe instaluje się w konstrukcji sufitu podwieszanego. Klimatyzatory te umożliwiają równomierne rozprzestrzenianie powietrza od punktu centralnego (kasetonu) - dzięki temu lokalizacja wewnętrznej jednostki jest praktycznie dowolna. Klimatyzator tego typu jest najczęściej stosowany w pomieszczeniach biurowych, sklepach, salonach i punktach usługowych, gdzie ważna jest estetyka.
  • Klimatyzator kanałowy umożliwia jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń, kierując do nich powietrze o odpowiednich parametrach (za pomocą odpowiednich kanałów). Temperatura nawiewanego powietrza ustawiana jest jako średnia ze wszystkich pomieszczeń, a powietrze rozprowadzane jest bardzo dokładnie i równomiernie.
Rodzaje klimatyzatorów
Toshiba
Rodzaje klimatyzatorów
Toshiba
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl