Wilgoć i pleśń w mieszkaniu - sposoby walki

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Grzyb w mieszkaniu może się pojawić kiedy w domu jest zbyt wilgotno.
Grzyb w mieszkaniu może się pojawić kiedy w domu jest zbyt wilgotno. depositphotos
Wilgoć w mieszkaniu, jeżeli się już pojawi, jest uciążliwa i może źle wpływać na nasze samopoczucie. Walka z pleśnią i wilgocią jest pracochłonna i kosztowna, dlatego lepiej zapobiegać tym zjawiskom. Radzimy jak nie dopuścić, by wilgoć i pleść pojawiły się w mieszkaniu.

Oczywiście wilgoć w mieszkaniu to zjawisko naturalne. Można ją zaobserwować na oknie, kiedy skrapla się woda, na ścianie, w łazience po gorącej kąpieli i w kuchni podczas gotowania. Jednak bywa, że wilgoć jest dużym problemem. Wówczas trzeba jak najszybciej znaleźć przyczynę i przeciwdziałać temu zjawisku.

Czytaj również: Pleśń i grzyby w domach – zagrożenia i przyczyny pojawienia się

Wilgoć w mieszkaniu – jaka jest norma, a co powinno nas zaniepokoić?

Wilgotność w mieszkaniu jest różna. Uzależnione jest od pory roku i pomieszczenia, w którym ją sprawdzamy. Im powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze, tym mniej pary wodnej zawiera. Wilgotność w mieszkaniu nie powinna przekraczać 55 procent. W zimie jest ona mniejsza, ze względu na to, że rzadziej otwieramy okna,a wewnątrz działa centralne ogrzewanie. Natomiast wiosną i latem, zwłaszcza kiedy jest sporo deszczowych dni, wilgotność w mieszkaniu może sięgać nawet 90 procent. Wilgoć w mieszkaniu pojawia się głównie z kilku powodów. Są to najczęściej:

  • rzadkie wietrzenie mieszkania,
  • codzienne opary kuchenne,
  • suszenie prania w mieszkaniu,
  • nieodpowiednie ocieplenie przegród zewnętrznych,
  • nieszczelne okna,
  • niewłaściwie działający system wentylacyjny.

Te wszystkie czynniki mogą doprowadzić do pojawienia się pleśni w mieszkaniu.

Aby zapobieć powstawania pleśni w mieszkaniu bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja.
Aby zapobieć powstawania pleśni w mieszkaniu bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. depositphotos

Sposoby na wilgoć w mieszkaniu

Najważniejszą rzeczą w walce z wilgocią w domu jest regularna wymiana powietrza. Tak więc powinniśmy często wietrzyć pomieszczenia i zostawiać rozszczelnione okna (wystarczy korzystanie z mikrowentylacji).
We wnętrzach, gdzie nie ma okna, wietrzymy pomieszczenia poprzez otworzenie drzwi, tak żeby nastąpiła wymiana powietrza. Starajmy się suszyć pranie na zewnątrz. Najlepszą metodą na wietrzenie mieszkania w sezonie grzewczym jest powyłączanie grzejników, pootwieranie okien, aż do momentu przewietrzenia się lokalu, a następnie włączenie ponownie ogrzewania.
W przypadku pleśni, która pojawiła się na ścianie, należy ją jak najszybciej zeskrobać i zmyć za pomocą szczotki i wody. Jeżeli to nie pomoże czeka nas skucie tynku, gdzie wystąpiła pleśń (tynk należy skuć w odległości metra od miejsca porażonego pleśnią lub grzybem). To działanie konieczne, by pozbyć się grzybni, z której zmiany mogłyby się odrodzić.

Jak zapobiegać wilgoci i pleśni w mieszkaniu

Żeby nie dopuścić do pojawienia się wilgoci i pleśni, warto zainwestować w niewielkie urządzenie, jakim jest osuszacz powietrza. Są to urządzenia działające na prąd i na tyle nieduże, że mogą wkomponować się w aranżację mieszkania.
Cena osuszaczy waha się po między 500 zł a kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od funkcji dodatkowych urządzenia. Są modele, które automatycznie mogą kontrolować wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu, mogą same się wyłączyć.

Polecamy poradnik: Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian

Wentylacja w mieszkaniu

Regularne wietrzenie, czy osuszacz powietrza to sprawdzone metody walki z wilgocią. Jednak nie zapominajmy o prawidłowej wentylacji. Najczęstszą przyczyną pojawienia się grzyba na ścianie jest właśnie nieodpowiednia wentylacja mechaniczna, jej brak lub zatkane kanały wentylacyjne. Sprawnie działająca wentylacja powinna zapewniać ciągłą i prawidłową wymianę powietrza. Dzięki niej para wodna jest w stanie zostać szybko i skutecznie wyprowadzona na zewnątrz razem ze szkodliwymi gazami i dwutlenkiem węgla. A dostarczyć nam do wnętrza świeże powietrze. Dlatego montaż jak i regularne sprawdzanie wentylacji w mieszkaniu jest takie ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl