Urządzenie grzewcze współpracujące z fotowoltaiką – jak to działa i czy warto?

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Dofinansowanie i dotacje na instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na obniżenie kosztów montażu PV.
Dofinansowanie i dotacje na instalacje fotowoltaiczne to doskonały sposób na obniżenie kosztów montażu PV. NIBE
Urządzeniami grzewczymi, które zasilane są energią elektryczną, są m.in. pompy ciepła i kotły elektryczne. W związku z rosnącymi cenami energii oraz coraz większą świadomością ekologiczną, inwestorzy decydują się na to, by urządzenia grzewcze współpracowały z fotowoltaiką. Na czym to polega?

Instalacja fotowoltaiczna (PV) to zespół urządzeń, które służą do pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Podstawowym elementem tych systemów są panele fotowoltaiczne. Mogą one być montowane (przy łącznej mocy nie większej niż 50 kW bez żadnego pozwolenia na budowę) na dachach lub ścianach budynków oraz na gruncie.

Instalacje PV zaliczane są do odnawialnych źródeł energii (tzw. OZE). Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także opłacalne. Warto pamiętać, że koszt inwestycji można obniżyć, ubiegając się o dofinansowanie w postaci dotacji do montażu fotowoltaiki (np. w ramach programu rządowego “Czyste powietrze” lub promocji producenta – „Szwedzka Dotacja”). Czas zwrotu inwestycji w PV zależy od wielu czynników, jednak średnio szacuje się go na ok. 6–7 lat.

Dowiedz się: Kto i na jakich zasadach skorzystał już z programu "Czyste Powietrze"

W polskich warunkach klimatycznych panele fotowoltaiczne pracują najwydajniej w okresie czerwiec–wrzesień. To niestety zdecydowanie poza sezonem grzewczym. Z tego powodu do niedawna instalacje fotowoltaiczne były najczęściej wykorzystywane na bieżące potrzeby gospodarstw domowych, czyli zapewniały prąd potrzebny do pracy sprzętu elektrycznego oraz oświetlenia. Obecnie panele fotowoltaiczne coraz częściej wykorzystuje się do współpracy z nowoczesnymi systemami grzewczymi. Do najpopularniejszych zaliczane są pompy ciepła.

Czy duet składający się z pompy ciepła i paneli słonecznych sprawdza się? Pompy ciepła, choć są odnawialnymi źródłami ciepła, to jednak do pracy sprężarki potrzebują energii elektrycznej. Natomiast panele fotowoltaiczne wytwarzają ją w sposób ekologiczny i bezkosztowo. Niestety maksymalna sprawność paneli przypada na okres letni, a największe zapotrzebowanie na energię (elektryczną i cieplną) występuje w okresie zimowym. W związku z tym latem mamy do czynienia z nadprodukcją energii elektrycznej, a zimą – z jej deficytem. Rozwiązanie, które pozwala usunąć tę przeszkodę, znajduje się w obowiązujących przepisach. Pozwalają one na przesyłanie nadmiaru energii elektrycznej wyprodukowanej przez domową instalację fotowoltaiczną wprost do sieci elektroenergetycznej. Następnie przez rok od ostatniego rozliczenia z dystrybutorem można korzystać części tej “zmagazynowanej” energii. Na czym polega to rozwiązanie?

Instalacja fotowoltaiczna podpięta do sieci elektroenergetycznej

Instalacja PV podpięta do sieci elektroenergetyczne to tzw. instalacja on-grid. Jak działa fotowoltaika w zintegrowana z siecią zakładu energetycznego?

– Inwestorzy korzystający z fotowoltaiki w systemie on-grid na bieżąco zużywają energię produkowaną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Natomiast ewentualne nadwyżki prądu przesyłane są do zakładu energetycznego. Gdy jest ciemno lub pogoda nie sprzyja i instalacja PV nie wytwarza prądu na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, oddana wcześniej energia odbierana jest za darmo z zakładu energetycznego w 70 lub 80 procentach – w zależności od mocy mikroinstalacji – odpowiada Małgorzata Smuczyńska, Business Unit Manager NIBE.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 r. (z późn. zm. z dnia 22 czerwca 2016 r.) mikroinstalacja  to instalacja o łącznej zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW. Wg przepisów istnieje możliwość sumarycznego bilansowania ilości energii dla mikroinstalacji.

Z punktu widzenia odbiorców indywidualnych w ustawie o OZE najważniejsze są zapisy, które gwarantują, że:

  • rozliczenie energii elektrycznej jest dokonywane w stosunku ilościowym energii wprowadzonej do sieci do energii pobranej z sieci. Dzięki temu sieć jest dla prosumenta (użytkownika mikroinstalacji) swego rodzaju magazynem, z którego można bez opłat odebrać rocznie 0,8 energii wprowadzonej (dla instalacji o mocy do 10 kW) i 0,7 tego wolumenu (dla instalacji o mocy powyżej 10 kW).
  • prosument rozliczany jest na podstawie wskazań licznika dla danej mikroinstalacji,
  • „odebrana” energia nie podlega opłatom taryfowym oraz dystrybucyjnym,
  • rozliczenie jest dokonywane w okresie rocznym (365 dni) począwszy od dnia pierwszego odczytu rozliczeniowego. 

Uwaga! W ramach rachunków za energię prosument będzie ponosił opłaty stałe. Związane są one z przyłączeniem do sieci, a składają się na nie m.in. opłata za moc zamówioną i opłata abonamentowa.

Warto przeczytać:Pompa ciepła z rekuperatorem i instalacją PV - jak to działa i co dzięki temu zyskujemy?

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl