Istnieją zarówno proste, jak i bardziej rozbudowane systemy solarne.
Wybór na lata
Ciekawym i optymalnym rozwiązaniem jest instalacja solarna z kotłem i pojemnościowym przygotowywaniem CWU. W przykładowym zastosowaniu ciepła woda jest dostarczana do bufora, z którego korzysta też np. bojler. Wykorzystanie bufora wydłuża okres eksploatacji urządzenia energetycznego (np. kotła). Do instalacji należy dobrać odpowiedni termostatyczny zawór mieszający VTA320, VTA520, kierując się wielkością i rodzajem przyłącza oraz wartością współczynnika kvs. Dzięki właściwościom zaworu użytkownik nie musi obawiać się oparzenia.
Rys. 1 Instalacja solarna z kotłem i pojemnościowym przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej, 1-termostatyczny zawór mieszający
Większe potrzeby
W bardziej zaawansowanych instalacjach solarnych ze zbiornikami akumulacyjnymi należy nieco inaczej rozwiązać kwestię napełniania zbiorników. Aby określić priorytet zbiorników akumulacyjnych, powinno wykorzystać się zawór przełączający (np. VZC, VZD). Urządzenie charakteryzuje się szybkim czasem przełączania (tylko 3 sekundy) i jest sterowane sygnałem 2-punktowym.
Rys. 2 Większe instalacje solarne z priorytetem napełniania zbiornika akumulacyjnego; 1-zawór przełączający
W prostocie siła
Innym stosunkowo prostym rozwiązaniem jest instalacja solarna z zestawem zaworów (termostatyczną grupą bezpieczeństwa). Temperatura gorącej wody jest regulowana za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego. Zestaw wraz z zaworem zapewnia użytkownikowi ochronę przed oparzeniem. Wraz z upływem czasu i zwiększeniem budżetu, użytkownik może zmodernizować instalację, dodając kolejne elementy wyposażenia.
Rys. 3 Instalacja solarna z zestawem zaworów; 1-termostatyczna grupa bezpieczeństwa
Na rynku istnieje coraz więcej rozwiązań, które pozwalają pozyskiwać ciepłą wodę w sposób jednocześnie energooszczędny, bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Warto zatem sprawdzać dostępność termostatycznych zaworów mieszających bez ołowiu lub wyposażyć instalację w inne urządzenia, które polepszą parametry pracy i wydłużą żywotność instalacji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?