Rolety na kolektory słoneczne

Paweł Wajss
Rolety do kolektorów słonecznych zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Stosuje się je głównie do kolektorów próżniowych.

Rolety sprawdzają się w czasie złych warunków atmosferycznych - zasłonięcie kolektorów, np. przed gradem o dużej średnicy, chroni je przed uszkodzeniem.
Kolektory rurowe charakteryzują się bardzo dobrą izolacją oraz absorpcją ciepła, dlatego ich płaszczyzna nie nagrzewa się. W przypadku opadów śniegu i ujemnej temperatury na zewnątrz, pokrywa śnieżna zalega na kolektorach nawet przy bezpośrednim promieniowaniu słonecznym. Uruchomienie rolety wyposażonej w specjalny grzebień pozwala na oczyszczenie powierzchni kolektorów i podwyższenie ich sprawności. Roletą steruje się za pomocą przełącznika stosowanego do standardowych rolet i żaluzji, ale istnieje też możliwość integracji z systemem automatyki budynku i/lub stacją pogodową. 

Rolety na kolektory słoneczne
Rolety na kolektory słoneczne

Rozwiązanie pozwala na zasłonięcie solarów i tym samym ich ochronę przed działaniem promieniowania słonecznego w przypadku usterki. Rolety są praktyczne również w trakcie dłuższej nieobecności domowników - wyjazdu na urlop w sezonie letnim, w czasie największego nasłonecznienia. Instalacja pozostawiona bez odbioru ciepła (ciepłej wody użytkowej) pracuje do momentu uzyskania w zasobniku temperatury krytycznej (~90ºC). Przy tej temperaturze następuje samoistne wyłączenie pompy, aby nie został uszkodzony zasobnik. Wyłączenie pompy obiegowej jest równoznaczne z przegrzaniem czynnika w instalacji. Przy tak wysokiej temperaturze w zasobniku dochodzi do intensywnego wytrącania się kamienia, który osadzając się na wężownicach, obniża ich sprawność. 

Rolety na kolektory słoneczne
Rolety na kolektory słoneczne

W przypadku zaniku prądu w sieci, energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach umożliwia zasłonięcie kolektora przed promieniami słonecznymi. Nie jest to sytuacja groźna dla instalacji zaprojektowanej na parametry skrajne i wyposażonej w zawór bezpieczeństwa. Powoduje to natomiast pogorszenie właściwości czynnika obiegowego (podnosi wartość temperatury zamarzania). Z tego powodu niezbędna jest częsta jego wymiana, a to zwiększa koszty eksploatacji
i szkodzi środowisku naturalnemu.
Zastosowanie rolet jest wygodne dla użytkownika, zmniejsza koszty eksploatacji oraz gwarantuje prawidłowe i efektywne funkcjonowanie instalacji solarnej. Rolety dają możliwość odizolowania źródła energii czyli słońca od kolektora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl