Rolety na kolektory słoneczne

Paweł Wajss
Rolety do kolektorów słonecznych zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Stosuje się je głównie do kolektorów próżniowych.

Rolety sprawdzają się w czasie złych warunków atmosferycznych - zasłonięcie kolektorów, np. przed gradem o dużej średnicy, chroni je przed uszkodzeniem.
Kolektory rurowe charakteryzują się bardzo dobrą izolacją oraz absorpcją ciepła, dlatego ich płaszczyzna nie nagrzewa się. W przypadku opadów śniegu i ujemnej temperatury na zewnątrz, pokrywa śnieżna zalega na kolektorach nawet przy bezpośrednim promieniowaniu słonecznym. Uruchomienie rolety wyposażonej w specjalny grzebień pozwala na oczyszczenie powierzchni kolektorów i podwyższenie ich sprawności. Roletą steruje się za pomocą przełącznika stosowanego do standardowych rolet i żaluzji, ale istnieje też możliwość integracji z systemem automatyki budynku i/lub stacją pogodową. 

Rolety na kolektory słoneczne
Rolety na kolektory słoneczne

Rozwiązanie pozwala na zasłonięcie solarów i tym samym ich ochronę przed działaniem promieniowania słonecznego w przypadku usterki. Rolety są praktyczne również w trakcie dłuższej nieobecności domowników - wyjazdu na urlop w sezonie letnim, w czasie największego nasłonecznienia. Instalacja pozostawiona bez odbioru ciepła (ciepłej wody użytkowej) pracuje do momentu uzyskania w zasobniku temperatury krytycznej (~90ºC). Przy tej temperaturze następuje samoistne wyłączenie pompy, aby nie został uszkodzony zasobnik. Wyłączenie pompy obiegowej jest równoznaczne z przegrzaniem czynnika w instalacji. Przy tak wysokiej temperaturze w zasobniku dochodzi do intensywnego wytrącania się kamienia, który osadzając się na wężownicach, obniża ich sprawność. 

Rolety na kolektory słoneczne
Rolety na kolektory słoneczne

W przypadku zaniku prądu w sieci, energia elektryczna zgromadzona w akumulatorach umożliwia zasłonięcie kolektora przed promieniami słonecznymi. Nie jest to sytuacja groźna dla instalacji zaprojektowanej na parametry skrajne i wyposażonej w zawór bezpieczeństwa. Powoduje to natomiast pogorszenie właściwości czynnika obiegowego (podnosi wartość temperatury zamarzania). Z tego powodu niezbędna jest częsta jego wymiana, a to zwiększa koszty eksploatacji
i szkodzi środowisku naturalnemu.
Zastosowanie rolet jest wygodne dla użytkownika, zmniejsza koszty eksploatacji oraz gwarantuje prawidłowe i efektywne funkcjonowanie instalacji solarnej. Rolety dają możliwość odizolowania źródła energii czyli słońca od kolektora.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl