Czy można zasłonić grzejniki?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Aranżacja stylowego mieszkania. Grzejnik w mieszkaniu.
Aranżacja stylowego mieszkania. Grzejnik w mieszkaniu. Vasco
W różnych miejscach można znaleźć porady, w jaki sposób zasłonić grzejniki. Ich autorzy szukają rozwiązań na zabudowanie grzejnika tak, aby nie był widoczny, a jednocześnie jego funkcja grzewcza nie została ograniczona. Niestety takie działanie jest drogą donikąd. Na szczęście istnieją grzejniki, których nikt nie chciałby zasłaniać.

Czy zasłaniać grzejnik?

Zasłonięcie grzejnika zawsze ograniczy jego podstawową funkcję, czyli możliwość oddawania ciepła do otoczenia. Grzejnik oddaje ciepło na dwa sposoby: wypromieniowując je oraz ogrzewając powietrze wokół. Ciepłe powietrze unosi się do góry i krąży po pomieszczeniu, ogrzewając go. Jeśli zasłonimy lub zabudujemy grzejnik, uniemożliwimy właściwe oddawanie ciepła przez to urządzenie. Pewnym kompromisem może być zastosowanie maksymalnie ażurowego materiału jako osłony grzejnika, ale wtedy... będzie on nadal widoczny.

Grzejnik w przedpokoju, który pełni funkcję wieszaka na kurtki.
Grzejnik w przedpokoju, który pełni funkcję wieszaka na kurtki. Vasco

Co zatem można zrobić? Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć wybór grzejnika, by nie musieć „ratować” aranżacji wnętrza nieskutecznymi rozwiązaniami.

Wybór grzejnika - o czym trzeba pamiętać

Przede wszystkim należy pamiętać, że reguły projektowania instalacji c.o. wymuszają umieszczenie grzejników w takich miejscach, w których będą one mocno eksponowane, gdyż najbardziej optymalne miejsce instalacji grzejnika najczęściej wypada przy oknie, przy drzwiach wejściowych, obok kabiny prysznicowej w łazience. Niestety, często zapominamy o tym, że grzejniki będą widoczne i wybierając je, kierujemy głównie kryterium mocy grzewczej. Dlatego najczęściej kupujemy popularne grzejniki płytowe. To dobre urządzenia, gdyż są trwałe i znakomicie pełnią funkcję grzewczą. Problematyczna jest natomiast ich estetyka, ponadto wszystkie produkty są do siebie podobne. Grzejnik płytowy jest z założenia tanim urządzeniem, a więc jego wygląd ma drugorzędne znaczenie. Dlatego w praktyce ich instalacja kończy się rozpaczliwymi próbami zasłonięcia grzejnika, przez co tracimy dużą część ich mocy grzewczej, za to ponosimy koszty (w miarę estetycznych) osłon na grzejniki.

Po co istnieją grzejniki dekoracyjne?

Jeżeli grzejnik będzie widoczny z całego pomieszczenia to powinien wyglądać tak, żeby pasował do projektu wnętrza, był elementem całej kompozycji. W tej roli niestety grzejniki płytowe nie sprawdzają się. I z właśnie dlatego produkowane są grzejniki dekoracyjne.
Grzejnik powinien być elementem przestrzeni, w której będzie zainstalowany, a także stanowić integralną składową kompozycji architektury wnętrza, dostosowaną wzorniczo do całości projektu, zachowując przy tym najwyższe standardy techniczne.
Obecnie grzejniki to małe dzieła sztuki. Jak podkreśla Wim Segers - projektant form przemysłowych – kupując grzejnik zakładamy, że będzie on funkcjonować wiele lat, z racji trwałości instalacji. Co więcej, grzejnika nie można przestawić, pomalować, ani przykryć. Będzie widoczny i zawsze będzie taki sam, więc logiczne jest, że musi on podobać się zarówno teraz, jak i za 10, czy 20 lat. Powinien być ponadczasowy, a o tym decydują – prostota, dyskrecja, elegancja w każdym szczególe. Dlatego grzejniki projektowane przez Segersa są nowoczesne i minimalistyczne. Prawie wszystkie modele są bardzo oszczędne w formie. Proste formy idealnie wtapiają się w przestrzeń architektury – współczesnej, nowoczesnej i minimalistycznej.

Zastosowanie grzejników dekoracyjnych

Biały grzejnik na ścianie wtapia się w aranżację pokoju.
Biały grzejnik na ścianie wtapia się w aranżację pokoju. Vasco

Grzejniki dekoracyjne są podłączane do instalacji w standardowy sposób, a ich moce kontrolowane są tą samą normą, montaż nie wymaga żadnych dodatkowych umiejętności od instalatorów, a eksploatacja jest identyczna jak wszystkich innych grzejników. Dlaczego więc obecnie w Polsce grzejniki dekoracyjne stanowią tylko kilka procent wszystkich montowanych grzejników? Przyczyn jest wiele: oczywiście trudno jest dokonać wyboru na etapie montażu instalacji grzewczej c.o., nie można ich kupić od ręki, bo są produkowane na zamówienie i nie ma co ukrywać - są znacznie droższe niż zwykłe grzejniki płytowe. Ale jednocześnie, wybierając grzejniki dekoracyjne, otrzymujemy produkt, który przez lata zapewni nam odpowiedni komfort cieplny, zawsze będzie cieszył swoim wyglądem i świetnie wkomponuje się w aranżację wnętrza. A problem zasłaniania grzejnika w ogóle się nie pojawi.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl