Energia ze ściany

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Energia ze ściany

Energia ze ściany? Systemy fotowoltaiczne umożliwiają wykorzystanie powierzchni fasad do produkcji darmowej, całkowicie ekologicznej energii.

Fasada Schüco FSE 3800, zbudowana
z modułów w innowacyjnej technologii cienkowarstwowej pozwala korzystać
z darmowej energii elektrycznej nawet przy braku bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych
i działa efektywnie w przypadku wysokich temperatur. Przemyślana konstrukcja pozwala na bezinwazyjny i szybki montaż na każdego rodzaju budynku.

Energia ze ściany

Efekt z nadwyżką

Wielkopowierzchniowe elewacje i dachy płaskie hal produkcyjnych oraz magazynowych dostarczają szerokich możliwości pod kątem montażu modułów fotowoltaicznych. Fotowoltaiczna fasada przyścienna została zaprojektowana pod kątem zapewnienia uniwersalności stosowania i jak największej wydajności instalacji. Wstępnie skonfigurowany, kompletny system składa się z 10 modułów o łącznej powierzchni 57,2 m2 (11,20 m x 5,23 m), systemu montażowego oraz falownika do konwersji prądu stałego na zmienny. Lekkie, cienkowarstwowe moduły montowane na kompaktowych, stalowych ramach montażowych nie obciążają nadmiernie elementów budynku. Konstrukcja jest mocowana do elewacji w sposób bezinwazyjny w zaledwie czterech punktach, zaś podłączenie w technologii plug&play gwarantuje szybkość i bezpieczeństwo instalacji. Taki system pozwala na wyprodukowanie nawet 3 MWh energii elektrycznej rocznie, która może być wykorzystana bezpośrednio w budynku na potrzeby zasilania urządzeń lub podlegać obrotowi. Wykazywanie uzysków „zielonej” energii jest podstawą do wystąpienia do URE o zielony certyfikat, który podlega obrotowi na Towarowej Giełdzie Energii i stanowi źródło dodatkowego zysku. Fasada może być w każdym momencie rozbudowana o dodatkowe moduły, według potrzeb obiektu i inwestora.

Energia ze ściany

„Zielona” wizytówka obiektu

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przynosi wymierne zyski w postaci niższych rachunków za energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzeń i systemów oświetlenia oraz uniezależnienia od sieciowych dostaw. Najkorzystniejsze pod względem wydajności jest umiejscowienie modułów po stronie południowej pod kątem 80°, jednak bardzo wydajna technologia cienkowarstwowa zastosowana w fasadzie przyściennej pozwala na zużytkowanie również rozproszonego światła, widocznego podczas zachmurzenia lub zmierzchu. Fasada przyścienna nie tylko pozwala na zamianę światła słonecznego bezpośrednio na ekologiczną energię elektryczną, lecz również stanowi niezwykle praktyczną ozdobę budynku. Estetyczne, lustrzane powierzchnie modułów sprawiają, że wygląd obiektu nabiera nowoczesnego, ekologicznego wymiaru. Wykorzystanie w pełni zrównoważonej technologii wpływa na podniesienie wartości nieruchomości. Moduły fotowoltaiczne są ekologiczne już na etapie produkcji. Zostały wyprodukowane z powszechnie występujących materiałów, takich jak szkło, krzem, aluminium i miedź. Nie zawierają kadmu i ołowiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl