Grzejniki podtynkowe – jak to działa

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Grzejniki podtynkowe to system hybrydowy - wodno-gazowy. Zapewniają korzystny rozkład temperatury i zdrowy mikroklimat.
Grzejniki podtynkowe to system hybrydowy - wodno-gazowy. Zapewniają korzystny rozkład temperatury i zdrowy mikroklimat. 3THERMO
Grzejniki podtynkowe to rodzaj ogrzewania ściennego. Zapewniają korzystny rozkład temperatur i niskie zużycie energii.

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie płaszczyznowe, takie jak ogrzewanie podłogowe i ścienne ma wiele zalet. O ile jednak ogrzewanie podłogowe zdobyło popularność, o tyle ogrzewanie ścienne jest rzadko stosowane. Warto się jednak nad nim zastanowić, bo ciepłe ściany zapewniają wysoki komfort termiczny, korzystny mikroklimat i niskie zużycie energii. Ograniczeniem jednak była nie najlepsza wydajność (w przypadku ogrzewania wodnego) oraz koszty eksploatacji (w przypadku ogrzewania elektrycznego). Pojawiło się jednak nowe rozwiązanie, jakim są hybrydowe grzejniki podtynkowe, wodno-gazowe.

Jak wyglądają grzejniki podtynkowe

Grzejniki podtynkowe składają się z obwodowego kolektora, pionowego radiatora oraz siatki zbrojącej. Kolektor montowany jest po obwodzie pomieszczenia, na styku podłogi i ściany. To układ przepływu wody c.o. Jego zadaniem jest magazynowanie energii cieplnej i przekazywanie jej do radiatora. Radiator składa się z pionowych rdzeni oraz siatki. Rdzenie są wypełnione gazem, ogrzewanym z kolektora. Pomiędzy rdzeniami radiatora rozciąga się siatka aluminiowa, która dodatkowo przenosi ciepło do tynku. Taki układ zapewnia skuteczne przenoszenie energii cieplej i szybkie nagrzewanie się ściany. Nie powstają przy tym zjawiska elektrostatyczne – tak ogrzewana ściana nie „przyciąga” kurzu, co ma miejsce w przypadku systemów elektrycznego ogrzewania ściennego.

Grzejnik podtynkowy składa się z kolektora oraz pionowego radiatora z siatką.
Grzejnik podtynkowy składa się z kolektora oraz pionowego radiatora z siatką. 3THERMO
Grzejnik montuje się w ścianie i pokrywa warstwą tynku lub okładziną.
Grzejnik montuje się w ścianie i pokrywa warstwą tynku lub okładziną. 3THERMO

Montaż grzejników podtynkowych i wykończenie ścian

Radiatory to elementy montowane w ścianie, pod tynkiem. Niewielka średnica rdzeni (8,5 mm) oraz zastosowanie siatki, służącej również jako zbrojenie, sprawia, że do wykończenia ściany nie trzeba stosować specjalnych mieszanek tynkarskich. Grzejniki pokrywa się standardowym tynkiem o grubości 1-2 cm. Możliwe jest też wykończenie ściany suchą zabudową lub okładziną (np. z płytek ceramicznych, betonowych, kamiennych).

Optymalnym miejscem montażu grzejników podtynkowych są ściany zewnętrzne, ale możliwy jest ich montaż również na ścianach wewnętrznych.

Instalacja jest jednoliniowa, a grzejniki łączy się szeregowo jeden za drugim. Tworzy się obwody grzewcze, jak w ogrzewaniu podłogowym. Zasilanie poszczególnych obwodów odbywa się za pomocą typowego rozdzielacza centralnego ogrzewania.

Grzejniki podtynkowe to ogrzewanie niskotemperaturowe. Mogą być zasilane różnymi źródłami ciepła.
Grzejniki podtynkowe to ogrzewanie niskotemperaturowe. Mogą być zasilane różnymi źródłami ciepła. 3THERMO

Grzejniki podtynkowe, a inne systemy

W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników konwekcyjnych, ogrzewanie ścienne nie powoduje nadmiernej cyrkulacji powietrza. Zapewnia to korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniu, nie wzbija też kurzu itp. Ponieważ ogrzewana jest ściana zewnętrzna, przez którą następują największe straty ciepła, system jest wydajny. Ogranicza także problem występowania wilgoci w ścianach, a co za tym idzie – również rozwoju pleśni i grzybów.

Rozkład temperatury jest także korzystny w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym, a montaż instalacji – łatwiejszy. Grzejniki podtynkowe charakteryzują się także mniejszą bezwładnością cieplną niż ogrzewanie podłogowe, co sprawia, że pomieszczenia szybciej nagrzewają się.

Jednocześnie grzejniki podtynkowe mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym.

Grzejniki podtynkowe – dobór, zasilanie, sterowanie

Grzejniki podtynkowe dobiera się analogicznie do grzejników konwekcyjnych – na podstawie zapotrzebowania na energię grzewczą, według opracowanej tabeli doboru.

Grzejniki podtynkowe działają w układzie niskotemperaturowym. Mogą być zasilane dowolnym źródłem ciepła – od pieca gazowego, na ekogroszek, po kominek z płaszczem wodnym, kolektory solarne, czy pompę ciepła.

Sterowanie system odbywa się za pomocą regulatorów i pokojowych i cyfrowych głowic termostatycznych. Ponieważ układ ma małą bezwładność cieplną, nie wymaga skomplikowanych układów sterujących.

Grzejniki podtynkowe – koszty

Koszt instalacji grzejników podtynkowych jest wyższy niż tradycyjnych. Dla domu o powierzchni 120 m² koszt montażu instalacji z grzejnikami podtynkowymi wynosi ok. 12 000 zł – to koszt porównywany z ogrzewaniem podłogowym.
Jednak koszty ogrzewania domu grzejnikami podtynkowymi jest o ok. 40% niższy, niż grzejnikami tradycyjnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl