Instalacje basenowe

Joanna Ryńska
Eminens - pixabay.com
Basen w ogrodzie to znaczna inwestycja. Droga jest sama niecka basenowa i jej wykonanie. Niemały koszt to instalacja wodna: doprowadzająca, uzdatniająca i odprowadzająca wodę do kąpieli. Warto poznać jej niezbędne składniki, by znaczny przecież wydatek nie poszedł na marne.

Woda w basenie
Basen napełnia się wodą z tego samego źródła, z którego pochodzi woda pitna. Woda krąży w obiegu zamkniętym – z basenu przepływa do filtrów, podlega oczyszczeniu i wraca do niecki basenowej.
Układ ten wymaga okresowych uzupełnień:

 • straty na parowanie i procesy uzdatniania wynoszą ok. 10% pojemności basenu w skali miesiąca;
 • uzupełnienie wody po przerwie zimowej – ok. 10-20% pojemności basenu.

Zaleca się też wymianę całej wody co 2-3 lata. Ilość wody potrzebnej do napełnienia basenu i sprawnej pracy instalacji basenowej zależy od pojemności niecki basenowej. Niecka basenowa może mieć oczywiście dowolny wymiar, ale najczęściej spotykane są wymiary:

 • 6 na 4 m;
 • 10 na 5 m.

Najczęściej baseny ogrodowe mają głębokość 1,5 m; zaś głębokość umożliwiająca skoki z trampoliny to 2,4 m. Przy takich wymiarach,  pojemność mieści się w przedziale 36-120 m³.

Materiały w instalacji
Do montażu instalacji używa się rur i kształtek z utwardzonego PVC (kolor szary). Najczęściej stosowane średnice to 50 mm, 63 mm i 75 mm. Instalacja powinna być uzupełniona o zawory kulowe (kurki), które umożliwią wyłączanie jej odcinków podczas napraw lub modernizacji.

Odprowadzanie wody do instalacji uzdatniania
Woda jest odprowadzana z basenu do instalacji uzdatniającej dwiema drogami:

 • poprzez przelewy powierzchniowe (ok. 2/3 pojemności wody);
 • poprzez odpływ denny (ok. 1/3 pojemności wody);

Przelewy powierzchniowe mogą być rozwiązane w następujący sposób:

Instalacje basenowe

skimer (zbieracz powierzchniowy), czyli przelew zasysający (bez udziału pompy) wodę z powierzchni, wykonany z brązu lub tworzywa sztucznego (ABS). Skimery wyposażone są w kosze siatkowe do łapania większych zanieczyszczeń (np. liści). Ponieważ skimer reaguje na zmianę poziomu wody, można wyposażyć go w regulator poziomu wody, który będzie uzupełniał ubytki wody basenowej.

rynna przelewowa - rowek wzdłuż krawędzi basenu, przykryty rusztem wykonanym z PVC. Woda przelewa się przez krawędź basenu, jest zbierana przez odpływy (kształtki wykonane ze stali nierdzewnej, brązu, polietylenu lub PVC, o minimalnej średnicy 63 mm). Odpływy są włączane do rury zbiorczej, skąd woda jest kierowana do zbiornika przelewowego. Instalacja basenowa, w której zamontowana jest rynna przelewowa jest o ok. 30-50% droższa od  instalacji ze skimerem.

Instalacje basenowe

odpływ denny (spust denny) to kształtka (fragment rury) o wysokości ok. 20 cm, przykryta rusztem. Może mieć kształt okrągły lub prostokątny. Odpływ wykonany jest z PVC, stali nierdzewnej lub brązu. Końcówka odpływu jest gwintowana, co umożliwia włączenie go do rury odpływowej. Spust denny służy także do usunięcia wody z basenu podczas okresowej wymiany.

Uzdatnianie wody
Uzdatnianie wody powinno odbywać się poprzez dwa mechanizmy: uzdatnianie mechaniczne (filtracja) oraz uzdatnianie chemiczne – chodzi przede wszystkim o dezynfekcję.

Filtracja
Woda zebrana przez skimer lub rynnę przelewową i odpływ denny tłoczona jest do filtrów. Można wyróżnić następujące filtry:

Instalacje basenowe
 • filtr wstępny (łapacz włosów) – zadaniem tego filtra jest wyłapanie zanieczyszczeń w postaci włókien (np. włosów), które są zbyt drobne dla skimera lub przejdą przez rynnę przelewową;
 • filtry piaskowo – żwirowe w obudowie z poliestru lub stali nierdzewnej, zatrzymujące drobne zanieczyszczenia unoszące się na wodzie. Filtry te wymagają okresowego płukania – raz na kilka dni.

Niezbędnym składnikiem układu filtrującego jest pompa, która tłoczy wodę. Wydajność pompy wynosi zazwyczaj od 10 do 32 m³/h. Wydajność ta zależy oczywiście od wielkości basenu. Należy założyć sześciokrotną wymianę w ciągu dnia.

pojemność basenu [m³]3648607590120
ilość wody na dobę [m³/d]216288360450540720
wydajność pompy [m³/h]91215192330

Uzdatnianie chemiczne
Wodę należy dezynfekować chlorem lub ozonem; korygować jej odczyn (wartość pH); poddawać koagulacji oraz dodawać substancje blokujące rozwój glonów. Dozowanie chemikaliów dezynfekujących można wykonywać ręcznie, półautomatycznie lub automatycznie. W przypadku dozowania automatycznego lub półautomatycznego potrzebna jest instalacja dozująca chemikalia. Do dozowania półautomatycznego konieczne jest zamontowanie tzw. chloratora. Chlorator montowany jest zaraz za filtrami. Najczęściej jest to zbiornik z tworzywa sztucznego, którego zadaniem jest dozowanie chloru do przepływającej wody. Ilość (dawka) chloru ustalana jest na etapie projektu instalacji.

Do dozowania automatycznego konieczny jest zestaw złożony z pompy dozującej i urządzenia pomiarowo – dozującego. Pompa dozująca umieszczona jest za filtrami, natomiast urządzenie pomiarowe na ścianie basenu. Dokonywany jest pomiar stężenia chloru i wartości pH. Jeśli któraś z tych wartości jest niezadowalająca, urządzenie powoduje włączenie pompy, która wprowadza do wody odpowiednie dawki chemikaliów. Pompa dozująca kosztuje ok. 1000 zł, zaś pompa z układem pomiarowo – dozującym ok. 9000 zł.

Instalacja grzewcza
Po opuszczeniu „stacji uzdatniania” woda kierowana jest za pomocą pompy cyrkulacyjnej do podgrzania. Chodzi o nadanie wodzie optymalnej do kąpieli temperatury – od 23 do 28ºC. Podgrzewanie można rozwiązać następująco:

 • grzałka elektryczna, zasilana prądem trójfazowym z termostatem o mocy od 3 do 18 kW;
 • wymiennik ciepła, który wymaga dodatkowej instalacji zasilającej go w wodę grzewczą. Woda grzewcza płynie przez wymiennik, oddając ciepło do przepływającej wody basenowej. Instalacja wymaga pompy obiegowej i sterownika;
 • system solarny (słoneczny) – woda jest tłoczona do kanalików kolektora słonecznego zamontowanego na dachu. Takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne, a przy tym zmienia rozwiązanie instalacyjne – wymaga dodatkowej pompy i rur instalacyjnych.

Doprowadzenie wody uzdatnionej do basenu
Po przejściu przez instalację uzdatniającą i grzewczą woda kierowana jest (za pomocą wspomnianej pompy cyrkulacyjnej) z powrotem do niecki basenowej. Dopływ wody następuje przez dysze ścienne. Dysza wykonana  jest z PVC, stali nierdzewnej lub brązu.

Dodatkowe elementy instalacji
Instalacja wymaga uzupełnienia o przewody elektryczne, jeśli mają być zainstalowane reflektory oraz tzw. atrakcje wodne – urządzenia do masażu.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl