Niecki basenowe

Joanna Ryńska
Niecka basenowa decyduje o charakterze basenu, a więc wpływa na cały ogród. Wybór niecek jest bardzo szeroki. Mamy wpływ nie tylko na kształt i wielkość przydomowego basenu. Można też wybrać, z jakiego materiału ma być wykonany, a także określić technologię wykonania.

Konstrukcja basenu
Basen jest konstrukcją budowlaną – musi posiadać pewne elementy, które zapewnią jego wytrzymałość i trwałość. Podstawowe elementy konstrukcji basenowej to:

 • niecka basenowa prefabrykowana lub wykonywana na terenie budowy;
 • ściana oporowa, przyjmująca opory od gruntu i wzmacniająca ścianę niecki. W przypadku niektórych rozwiązań ściana oporowa nie jest potrzebna – jej rolę pełni sama niecka;
 • płyta denna – rodzaj fundamentu, na którym umieszczana jest zasadnicza konstrukcja. Płyta denna nie jest potrzebna w niektórych konstrukcjach .
Niecki basenowe

Technologia wykonania niecki basenowej
Niecka basenowa może być prefabrykowana (wykonana fabrycznie i przywożona w całości na plac budowy – np. niecka okrągła ze stali ocynkowanej) lub wykonywana na miejscu (np. niecka murowana z elementów ceramicznych). Możliwe jest też rozwiązanie pośrednie – niecka wykonywana jest na miejscu, ale z prefabrykowanych elementów, tzw. paneli (np. niecka z paneli poliestrowych).

Niecki basenowe

Zazwyczaj wewnętrzne ściany niecek mają dodatkowe powłoki – wykonane są z akrylu lub żywic epoksydowych, mogą to też być odpowiednie farby. Powłoki te utrwalają niecki, nadają gładkość powierzchni oraz ułatwiają położenie materiałów wykończeniowych.
Do wykonania niecek można użyć różnych rodzajów materiałów. Ich dobór ściśle zależy od technologii wykonania niecki.

Rozwiązania materiałowe – niecki prefabrykowane
Niecki prefabrykowane wykonuje się z:

 • stali ocynkowanej – w kształcie koła, owalu lub ósemki;
 • żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym (GRE);
 • polipropylenu (PP) – oprócz standardowych kształtów można spotkać następujące:

       

Niecki basenowe

Niecki prefabrykowane wymagają konstrukcji nośnej, czyli ścian oporowych. Wyjątkiem są niecki w kształcie koła – ze względu na optymalny kształt. W przypadku innych kształtów konieczne jest wykonanie wzdłuż dłuższych boków ścian oporowych:

 • murowanych (z pustaków betonowych wypełnionych betonem);
 • wylewanych z betonu (mogą wymagać dodatkowego zbrojenia);
 • wsporników stalowych powiązanych poprzeczną belką stalową.

Niecki prefabrykowane wymagają też wylania betonowej płyty dennej na podsypce z piasku gruboziarnistego, żwiru lub pospółki. Sprawia to, że cała konstrukcja jest nośna, pomaga też wypoziomować dno.
Zasadniczą zaletą niecek prefabrykowanych jest stosunkowo najniższy koszt zakupu, wykonania i transportu. Oprócz tego, niecki prefabrykowane można dość łatwo przenieść na inne miejsce. Wadą jest ograniczenie kształtów i rozmiarów (tylko do oferty rynkowej).

Rozwiązania materiałowe – niecki wykonywane na budowie

Niecki wykonywane na budowie  wylewa się z betonu  zbrojonego, muruje z odpowiednich bloczków betonowych lub z pustaków betonowych. Konstrukcja z pustaków wymaga wzmocnienia prętami zbrojeniowymi oraz wypełnienia betonem.
Nieckę betonową warto pokryć warstwą żywicy epoksydowej – materiał ten uszczelnia ściankę betonową oraz doskonale izoluje i niweluje mikropęknięcia na jej powierzchni. Ułatwia też położenie materiałów wykończeniowych.
Niecka taka jest dość kosztowna, ale bardzo trwała. Zapewnia też dowolność, jeśli chodzi o kształty i wymiary. Ponieważ jest na stałe związana z gruntem, nie można jej przenieść w inne miejsce.

Rozwiązania materiałowe – niecki z elementów prefabrykowanych
Nieckę można też wykonać z elementów prefabrykowanych:

 • paneli stalowych (ze stali szlachetnej lub ocynkowanej);
 • paneli aluminiowych pokrytych zbrojoną formą;
 • paneli poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym;
 • foliowanych paneli PCV – mają one najmniejszą trwałość, są jednak stosunkowo tanie i szybkie w montażu;
 • paneli drewnianych – drewno jest impregnowane ciśnieniowo i usztywnione elementami stalowymi. Taka konstrukcja wymaga wylania dna z betonu lub wykonania go z zagęszczonego piasku.

Niecka z elementów prefabrykowanych nie wymaga dodatkowego zbrojenia, pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu, a także może zostać przeniesiona na nowe miejsce.
Wadą niecki z elementów prefabrykowanych jest stosunkowo wysoki koszt wykonania oraz możliwości powstania nieszczelności w miejscach łączenia paneli.

Powłoki basenowe
Powłoka basenowa wzmacnia i uszczelnia ściany konstrukcyjne oraz „łata” mikrouszkodzenia. Ułatwia też wykończenie niecek basenowych. Najczęściej spotykane powłoki:

 • akrylowa i odmiany akrylowej – najczęściej stosowana w nieckach prefabrykowanych
  i wykonanych z elementów prefabrykowanych. Jest trwała, wytrzymała i odporna na oddziaływanie środowiska. Wiele interesujących patentów opartych jest na powłokach akrylowych;
 • żywica epoksydowa – głównie do niecek wykonanych z betonu;
 • laminat – tworzywo stosunkowo kosztowne, natomiast gwarantujące nieckom betonowym wysoką  trwałość.

Wykończenie niecek basenowych
Nieckę basenową można wykończyć folią basenową wykonaną z PVC, folią wykonaną z akrylu lub płytkami ceramicznymi.

Folia PVC nadaje się praktycznie do każdego rodzaju basenu
i jest rozwiązaniem najtańszym. Należy ją kłaść na warstwie włókniny (filcu) o grubości ok. 1,5 mm. Folia może wystąpić
w dwóch odmianach:

 • cienka (0,6 mm) przeznaczona do wyłożenia niecek prefabrykowanych. Folia taka dostarczana jest wraz z konkretnym basenem, ponieważ ma kształt i rozmiary dopasowane do konkretnej niecki;
 • gruba zbrojona włóknem szklanym (1,5 mm) – przeznaczona do wyłożenia basenu o dowolnym kształcie, a więc przede wszystkim betonowego. Folia ta nie tylko jest trwalsza w porównaniu z folią cienką, ale też przyczynia się do wzmocnienia i ochrony konstrukcji basenu.
Niecki basenowe

Folia akrylowa nadaje się praktycznie do każdego rodzaju basenu. Jest droższa od folii PCV, ale wyróżnia się większą trwałością, odpornością na warunki pogodowe i odkształcenia. Oprócz tego zapobiega rozwojowi mikoorganizmów i glonów. Występuje też w znacznie szerszym asortymencie kolorystycznym niż folie PVC.

Niecki basenowe

Płytki ceramiczne przeznaczone są przede wszystkim do niecek betonowych. Są dość kosztowne – muszą być przeznaczone do użycia poza budynkiem (a więc mrozoodporne) i odporne na oddziaływanie wody i chloru. Płytki na brzegu basenu powinny być antypoślizgowe. Ich przewaga nad folią to bogactwo form, faktur i kolorów, co pozwala na nadanie basenowi niepowtarzalnego wyglądu.

Przykładowe rozmiary basenów prefabrykowanych
Niecki prefabrykowane mają głębokość 1,20 lub 1,50 m oraz następujące wymiary:

okrągłe

średnica [m]3,54,25,05,56,07,08,09,0

owalne

szerokość [m]3,003,003,503,504,005,005,006,00
długość [m]5,707,006,207,508,009,0010,3011,3

ósemkowe

średnica 1 [m]3,203,503,604,204,605,005,006,00
średnica 2 [m]5,255,406,256,507,257,708,559,20
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl