Baterie łazienkowe rodzaje: prysznicowe, wannowe, z deszczownicą, dwuotworowe

Monika Jasińska
Monika Jasińska
Bricoman
Ogromny wybór dostępnych na rynku baterii łazienkowych powoduje wiele wątpliwości przy zakupie. Jaką wybrać baterię, na jakie rozwiązania się zdecydować? Mimo dużej różnorodności produktów, dzięki ich usystematyzowaniu, dość łatwo można wybrać najbardziej funkcjonalne i odpowiednie baterie do łazienki.

Rodzaje baterii łazienkowych ze względu na sposób montażu

Dokonując podziału dostępnych w handlu baterii i uwzględniając sposób montażu, należy wymienić 3 zasadnicze typy baterii:

 • baterie stojące – instalowane w umywalkach i wannach, nazywane są również bateriami sztorcowymi. Instaluje się je w otworze wanny, umywalki lub bidetu. Posiadają jeden lub wiele otworów (2, 3 a nawet 5);
 • baterie ścienne natynkowe – montowane nad wanną, brodzikiem czy umywalką;
 • baterie ścienne podtynkowe – stosowane w łazienkach. Charakteryzują się tym, że wszystkie elementy przyłączeniowe baterii ukryte są w ścianie, a na zewnątrz widoczna jest wyłącznie wylewka i uchwyt, które umożliwiają korzystanie z baterii. Takie modele dostępne są w wersji wannowej, prysznicowej i umywalkowej;
 • baterie wolnostojące – instalowane niezależnie od wanny czy umywalki. Stosowane najczęściej przy wannach wolnostojących, usytuowanych w pewnej odległości od ściany.

Typ baterii łazienkowych ze względu na sposób uruchamiania

Innym sposobem podziału baterii łazienkowych jest wyróżnienie ze względu na liczbę uchwytów. W łazienkach stosuje się baterie:

 • jednouchwytowe;
 • dwuuchwytowe;
 • bez uchwytów.

Warto podkreślić, że baterie łazienkowe pozbawione uchwytów, ze względów higienicznych i oszczędnościowych najczęściej stosowane są w budynkach użyteczności publicznej i zakładach pracy. Jednak zyskują coraz większą popularność również jako urządzenia domowe. Jest tak zwłaszcza w przypadku baterii umywalkowych. Dlaczego? Z tych samych przyczyn, z jakich stosuje się je w łazienkach publicznych:

 • pozwalają zachować czystość przez dłuższy czas,
 • są bardziej higieniczne niż tradycyjne,
 • eliminują możliwość pozostawienia otwartego kranu (jest to istotne szczególnie w przypadku małych dzieci i osób starszych),
 • oszczędzają wodę.

Baterie bezdotykowe (bezobsługowe) mają wbudowany czujnik na podczerwień, a bardziej zaawansowane modele również sterowniki. Sterowniki mogą współpracować także z niektórymi bateriami uchwytowymi, umożliwiając kontrolę temperatury i przepływu, zastosowanie pauzy, zapamiętywanie ustawień i automatyczne wyłączanie.

Sprawdź ofertę na baterie łazienkowe od Bricoman.

Typy wylewek w bateriach łazienkowych

Baterie łazienkowe wyposażone są w różnego rodzaju wylewki, które mają ułatwić użytkownikowi codzienne funkcjonowanie. Wyróżnia się baterie:

 • baterie z ruchomą wylewką – pozwala ona na manewrowanie i ułatwia nie tylko zwykłe czynności, ale także mycie umywalki czy wanny;
 • baterie z nieruchomą wylewką – strumień wody zawsze kierowany jest w jedno i to samo miejsce, nie ma możliwości jego ustawienia w pożądanym kierunku.

Zarówno w wylewkach ruchomych, jak i nieruchomych istotnym elementem jest perlator. Niezależnie od tego, czy pod względem estetycznym i funkcjonalnym użytkownik preferuje wylewkę długą czy krótką, prostą czy łukowatą i wreszcie ruchomą czy stałą, warto wybrać model z perlatorem. Dzięki temu prostemu urządzeniu, które powoduje napowietrzenie strumienia wody, zyskujemy intensywność strumienia przy zużyciu mniejszej ilości wody. Jest to rozwiązanie proekologiczne, a jednocześnie dobre dla naszej kieszeni. Osobną grupę wylewek stanowią wylewki kaskadowe, dzięki którym zyskuje się ciekawy efekt wodospadu. W tych wylewkach nie instaluje się perlatora.

 
Zastosowanie baterii łazienkowych

Opisując baterie łazienkowe, nie sposób pominąć najbardziej oczywistego podziału, uwzględniającego miejsce montażu. Biorąc je pod uwagę wyróżniamy:

 • Baterie umywalkowe – wyposażone są zwykle w krótką wylewkę i najczęściej stosowane są jako stojące, ewentualnie ścienne. Obecnie w nowych budynkach w łazienkach zwykle prowadzi się instalację wodną tak, żeby w umywalce można było zastosować wylewkę stojącą.
 • Baterie wannowe – są bardziej zróżnicowane pod względem rozwiązań niż umywalkowe. Zwykle instaluje się je na ścianie (tak najczęściej przygotowana jest instalacja) i realizowane są jako dwuotworowe – jeden otwór wylewki i drugi, przeznaczony do słuchawki prysznica. Baterie wannowe zwykle wyposażone są w mechanizm przełączający między trybem zwykłym a prysznicowym. Jest to realizowane na różne sposoby.
 • Baterie prysznicowe – przypominają wannowe, jednak zwykle pozbawione są wylewki. Coraz częściej za to wyposaża się je w deszczownicę. Takie baterie podobnie jak wannowe mają mechanizm przełączający, który pozwala na wybór trybu słuchawkowego lub deszczownicy.
 • Baterie bidetowe – wyposażone są w krótką wylewkę, najczęściej ruchomą. Najpopularniejszym rodzajem baterii bidetowych są baterie bidetowe stojące z korkiem. Ścienne baterie bidetowe to rozwiązanie wykorzystywane w nowoczesnych łazienkach, w których cała pozostała armatura została zamontowana w ścianie.
 • Baterie termostatyczne – najczęściej jako termostatyczne wybierane są baterie natryskowe. Na rynku dostępne są zarówno baterie natynkowe, podtynkowe jak i wielootworowe. Natynkowe można zainstalować bez problemu, zastępując nimi tradycyjne baterie. Montaż baterii termostatycznej podtynkowej lepiej przeprowadzić podczas remontu (wymagane jest kucie ściany). Z kolei baterie termostatyczne wielootworowe stosuje się najczęściej we wannach – umożliwiają one szybkie napełnienie wanny (nawet z prędkością 30 l na minutę) wodą o założonej z góry temperaturze. Baterie wannowe oraz prysznicowe mogą być wyposażone w termostat. Termostat jest mechanizmem, który zapewnia stałą temperaturę wody wypływającej z wylewki lub słuchawki prysznicowej. Bateria z termostatem ma dwa pokrętła – jedno z nich służy do ustawienia temperatury wody wypływającej (zwykle jest to 38 stopni Celsjusza), a za pomocą drugiego uruchamiany jest wypływ wody oraz regulowana intensywność strumienia.
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl