Piece kaflowe

Beata Kubiak
Zaletą pieców kaflowych jest maksymalna efektywność spalania drewna oraz ogromna zdolność magazynowania wytworzonej energii cieplnej.
Zaletą pieców kaflowych jest maksymalna efektywność spalania drewna oraz ogromna zdolność magazynowania wytworzonej energii cieplnej. BUŁAWSKI OGNISKA DOMOWE
Piece kaflowe przeszły metamorfozę zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i budowie wewnętrznej. Sposób wytwarzania i magazynowania ciepła nie zmieniły się.

Stare i nowe piece kaflowe

Rozwiązania systemowe w piecach kaflowych łączą stare tradycje rzemieślnicze zdunów z nowoczesną techniką i ergonomią. Niezmienione pozostały sposoby uzyskiwania i gromadzenia ciepła. Zaletami pieców kaflowych są maksymalna efektywność spalania drewna oraz ogromna zdolność magazynowania wytworzonej energii cieplnej. Tradycyjny piec kaflowy zbudowany jest z trzech podstawowych elementów: paleniska, masy kumulacyjnej i obudowy. Kiedyś piece budowane były metodą warstwową, co znacznie ograniczało samą formę pieca. Dziś każdy element jego budowy powstaje niezależnie od siebie. Pozwala to projektantom na puszczenie wodzy fantazji i zaprojektowanie pieca, którego forma zewnętrzna stanowi element aranżacji domu.

 

Obudowa pieca to najczęściej kafle ceramiczne.
Obudowa pieca to najczęściej kafle ceramiczne. BUŁAWSKI OGNISKA DOMOWE

Możliwości grzewcze

Zmieniły się również możliwości grzewcze pieców. Kiedyś konieczne było stawianie pieca w każdym pokoju, dziś dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym jednym piecem możemy ogrzać cały dom. W przeciwieństwie do wkładów kominkowych, piece kaflowe mają zdolność magazynowania ciepła. Dzięki czemu, jeszcze długo po wygaśnięciu paleniska ogrzewają powietrze rozprowadzane po domu. Niewątpliwą zaletą pieców kaflowych jest fakt, że można łączyć je z różnymi elementami magazynującymi ciepło. Ciepło to może być używane do ogrzewania powietrza w mieszkaniu (poprzez promieniowanie), może też ogrzewać wodę czy zasilać instalację centralnego ogrzewania.

Obudowa pieca nie służy do magazynowania ciepła, jest elementem wykończenia.
Obudowa pieca nie służy do magazynowania ciepła, jest elementem wykończenia. BUŁAWSKI OGNISKA DOMOWE

Obudowa pieca

Obudowa pieca nie służy do magazynowania ciepła, jest elementem wykończenia. Powinna być jednak cienka i zbudowana z materiałów dobrze przewodzących ciepło.
Najczęściej obudowę pieca wykonuje się kafli ceramicznych, rzadziej – z płyty i cegły szamotowej, które z zewnątrz pokrywa się specjalnymi substancjami podwyższającymi ich odporność na przegrzanie. Wybór kafli to prawdziwa przyjemność – rynek oferuje bogatą ich ofertę. Na szczęście w Polsce nie wymarły tradycje rzemieślnicze i producenci kafli prześcigają się w projektowaniu wzorów zarówno nowoczesnych, jak i stylizowanych.

Nowoczesny piec kaflowy daje ciepło we wszystkich wnętrzach.
Nowoczesny piec kaflowy daje ciepło we wszystkich wnętrzach. BUŁAWSKI OGNISKA DOMOWE

Nowoczesne piece kaflowe dzielą się na:

  • piece kaflowe tradycyjne (z drzwiczkami) i z szybą (kominkowe),
  • piece w ramie metalowej,
  • piece z wkładem kominkowym,
  • systemy grzewcze z elementami ceramicznymi.

Jeśli szukamy nietypowych rozwiązań architektonicznych, które łączą nowoczesność z tradycją, współczesne piece kaflowe są odpowiedzią na nasze oczekiwania. Są one tanie w eksploatacji, wydajne (odpowiednio skonstruowany piec jest w stanie ogrzać nawet cały dom), a do tego stanowią oryginalną ozdobę wnętrza.

Współczesne piece kaflowe łączą nowoczesność z tradycją.
Współczesne piece kaflowe łączą nowoczesność z tradycją. BUŁAWSKI OGNISKA DOMOWE

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl