Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Jerzy Mikulski
Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie.
Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie. JerzyGorecki - pixabay.com
Wodę deszczową możemy praktycznie wykorzystać, zastąpić nią nawet w dużej części wodę w domu, za którą przecież płacimy.

Podaje się, że z zużywanych codziennie (przeciętnie przez jedną osobę) 150 litrów wody pitnej spożywanych jest jej jedynie około 3 litrów. Czyż to nie jest marnotrawstwo?
Czteroosobowa rodzina zużywa  rocznie (statystycznie) ponad 200 m³ wody pitnej, stale drożejącej. Ponad połowę tej ilości można zastąpić, nie tracąc z komfortu użytkowania, pochodzącą z dachu budynku, odpowiednio przefiltrowaną i zgromadzoną wodą deszczową.

Do czego można wykorzystać deszczówkę

Wodę deszczową można z powodzeniem stosować: 

  • do spłukiwania toalet,
  • do prania (deszczówka jest wodą miękką, dlatego stosujemy mniej proszku, unikając dodatkowo osadzania się kamienia na grzałce), 
  • w pracach porządkowych, 
  • do podlewania ogrodu – dla roślin deszczówka jest najzdrowsza.

Do tego dochodzą niebagatelne korzyści ekologiczne – gdy woda deszczowa pozostanie w miejscu opadu (zapobiega to m.in. obniżaniu się poziomu wód gruntowych, powodziom oraz przeciążeniom kanalizacji burzowej).

Właściwości wody deszczowej

Deszczówka sama w sobie jest bardzo czysta i wolna od zarazków, jednak spływając po powierzchni dachu ulega zanieczyszczeniu.

Jakość deszczówki zależy głównie od rodzaju powierzchni dachu - najlepsze są dachy z pokryciem ceramicznym, betonowym lub blaszanym, mniej przydatne są dachy pokryte roślinnością, a nieprzydatne - dachy pokryte płytami azbestowymi lub papą bitumiczną.

Budowa instalacji do wykorzystania deszczówki

Elementy wchodzące w skład instalacji do wykorzystanie deszczówki: 

  • przewody zewnętrzne doprowadzające deszczówkę do zbiornika, 
  • filtry narynnowe lub podziemne wyłapujące zanieczyszczenia (ponad 95% skuteczności filtrów),
  • zbiorniki gromadzące wodę - podziemne lub naziemne,
  • pompa lub hydrofor,
  • przewody wewnętrzne doprowadzające deszczówkę do pralki, WC itp.
Schemat budowy instalacji do wykorzystania deszczówki: 1. orynnowanie;  2. system filtrów; 3. zbiornik podziemny; ; 4. zespół sterująco-pompowy; 5. instalacja
Schemat budowy instalacji do wykorzystania deszczówki: 1. orynnowanie; 2. system filtrów; 3. zbiornik podziemny; ; 4. zespół sterująco-pompowy; 5. instalacja rozprowadzająca wodę; 6. system rozsączający nadmiar wody Polska Woda Deszczowa

Woda z powierzchni dachu dostaje się do rynien i rurami spustowymi, a dalej rurami ułożonymi pod ziemią doprowadzana jest do zbiornika podziemnego (takie jego usytuowanie gwarantuje jej stałą i niską temperaturę, a brak światła uniemożliwia rozwój glonów).

Następnie na zintegrowanym w zbiorniku filtrze (najlepsza jest wersja samoczyszcząca) deszczówka zostaje oczyszczona w sposób mechaniczny z zabrudzeń i zgromadzona w odpowiednio dobranym pod względem wielkości zbiorniku (jego konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała).

Nadmiar wody, który w przypadku bardzo obfitych i długotrwałych deszczów może się pojawić w zbiorniku, odpływa przelewem do kanalizacji lub – co jest najbardziej godne polecenia – do układu rozsączania.

Wykorzystanie deszczówki w domu

W przypadku pełnego zagospodarowania wody deszczowej, czyli wykorzystania jej w domu, należy wykonać w budynku dodatkową instalację rozprowadzającą deszczówkę, przestrzegając zakazu łączenia jej w jakimkolwiek punkcie z instalacją wody pitnej.

Aby woda była pod ciśnieniem, należy zastosować hydrofor, który pobierając wodę ze zbiornika zasila całą instalację. W okresach suszy lub zbyt małych opadów automatyka sterująca zapewnia rezerwowe zasilanie wodą pitną. Automatyka kontroluje też poziom wody w zbiorniku i zabezpiecza pompę przed tzw. suchobiegiem.

Wykorzystanie deszczówki, a odprowadzenie ścieków

Dodatkowo należy pomyśleć o odprowadzeniu ścieków. Normalnie woda deszczowa musi być odprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jednak deszczówka wykorzystana w domu, staje się ściekiem bytowym i może być odprowadzona do kanalizacji.

Niestety, jeśli korzystamy z kanalizacji miejskiej, to za te ścieki będziemy musieli zapłacić. W tym celu, na instalacji deszczówki, trzeba zamontować dodatkowy wodomierz. Na podstawie jego odczytów nie będziemy płacić za wodę, ale zostanie obliczona wysokość opłaty za odprowadzenie ścieków (to samo rozwiązanie jest stosowane jeśli wodę czerpiemy ze studni, ale korzystamy z kanalizacji miejskiej).

Deszczówka do ogrodu

Wykorzystując deszczówkę jedynie do podlewania roślin stosujemy bardzo prosty i tani układ zasilająco-pompowy (pompa umieszczona w zbiorniku) oraz standardowe węże ogrodowe. Możliwe jest także bezpośrednie podłączenie wody deszczowej ze zbiornika do systemu automatycznego nawadniania ogrodu. Jeżeli planujemy wykorzystywać wodę deszczową w mniejszym zakresie lub na zagospodarowanej już działce chcemy uniknąć robót ziemnych, możemy zastosować bardzo estetyczne zbiorniki do naziemnego gromadzenia deszczówki.

Gdy nie zbieramy wody deszczowej do zbiornika oraz nie mamy możliwości odprowadzenia deszczówki do rowu lub kanalizacji burzowej, wtedy odprowadzamy ją do tuneli lub skrzynek rozsączających na terenie działki i rozsączamy ją w gruncie.

System rozsączający wodę deszczową pozwala na nawodnienie gruntu.
System rozsączający wodę deszczową pozwala na nawodnienie gruntu. Polska Woda Deszczowa

Jeden tunel zastępuje 800 kg żwiru lub 36 m rury drenażowej o średnicy 100 mm. Skrzynki i tunele można zabudować i wtedy stają się niewidoczne, a powierzchnie nad nimi dowolnie wykorzystać, łącznie z możliwością ruchu samochodów.
Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja może być eksploatowana bez zakłóceń przez wiele lat, wymagając od użytkownika jedynie minimalnego nadzoru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl