Jaki klimatyzator wybrać?

Marta Balcerowska
Klimatyzatory niegdyś kojarzyły się z luksusem, dziś są to bardzo popularne urządzenia.
Klimatyzatory niegdyś kojarzyły się z luksusem, dziś są to bardzo popularne urządzenia. pixabay.com
Dowiedz się, jakie są rodzaje kimatyzatorów oraz które urządzenie i kiedy się sprawdzi. Podpowiadamy też, na co należy zwrócić uwagę dokonując wyboru klimatyzatora i o czym warto pamiętać podczas jego użytkowania.

Posiadanie klimatyzatora w domu to komfort i wygoda. Urządzenie takie dostarczy nam odpowiednią ilość chłodnego powietrza w czasie upalnych dni, ale nie jest to jego jedyna funkcja. Do wyboru mamy kilka rodzajów klimatyzatorów.

Rodzaje klimatyzatorów

 • Klimatyzatory przenośne

Jest to rozwiązanie najprostsze. Aby zainstalować takie urządzenie, nie trzeba kuć ścian i prowadzić przewodów. Wymóg jest tylko jeden – bliskość okna. Przez lekko uchylone okno, elastyczną rurą, odprowadzane jest na zewnątrz ciepłe powietrze z pomieszczenia. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo niska wydajność (zwłaszcza z powodu uchylonego okna), ponadto są dosyć hałaśliwe. Trzeba też pamiętać, że tego typu klimatyzator to dodatkowy sprzęt w pomieszczeniu, zajmujący miejsce. Nie wolno na nim stawiać żadnych przedmiotów, ani zakrywać kratek wentylacyjnych – zaburza to jego pracę i może doprowadzić do przegrzania. Polecane są na ogół do małych mieszkań.

 • Klimatyzatory typu split

Składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna wyposażona jest w parownik, wentylator nadmuchowy oraz układ sterujący. Występują w różnych wersjach, w zależności od sposobu montażu. Najpopularniejsze są urządzenia ścienne. Wyglądają efektownie, a producenci prześcigają się wręcz w projektowaniu ich w nowych, ciekawszych formach. Śmiało więc można je eksponować na ścianach, instalując np. nad łóżkiem w sypialni czy nad kanapą w salonie. Na ogół spotyka się je w kolorze białym, ale mogą być też wykończone przyciemnianym lustrem lub chromem. Dostępne są również w kolorach metalicznych np. szarym czy niebieskim, a także w wykończeniu drewnopodobnym. Te ostatnie prezentują się na ścianie niczym futurystyczne obrazy. Do wysokich pomieszczeń polecane są klimatyzatory podsufitowe, które instaluje się bezpośrednio do konstrukcji stropu. Urządzeniami uniwersalnymi są natomiast klimatyzatory przypodłogowe (wyglądają podobnie jak grzejnik). Inną wersją są klimatyzatory kasetonowe, stosowane w pomieszczeniach z sufitami podwieszanymi, w których są montowane.

Jednostkę zewnętrzną stanowi centralny agregat z pompą, skraplaczem i wentylatorem. Ustawia się ją na balkonie, montuje na elewacji, dachu lub kominie (w przypadku domów jednorodzinnych). Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych. Obie jednostki (wewnętrzną i zewnętrzną) łączy się ze sobą za pomocą dwóch, przeważnie miedzianych, izolowanych rurek. Dobrze, jeśli jednostki mogą być rozmieszczone blisko siebie – unika się w ten sposób skomplikowanych prac montażowych.

 • Klimatyzatory typu multisplit

To  rozwiązanie systemowe, umożliwiające stworzenie rozbudowanego zespołu klimatyzującego kilka pomieszczeń jednocześnie. Jedna jednostka zewnętrzna podłączona jest do kilku jednostek wewnętrznych. Na rozbudowany system warto się zdecydować już na etapie projektowania lub budowy domu. W tym przypadku, oprócz urządzeń ściennych, podsufitowych, przypodłogowych, stosuje się klimatyzatory kanałowe. Powietrze do pomieszczeń rozprowadzane specjalnymi kanałami, zakończonymi anemostatami na ścianie, w podłodze lub suficie.

Funkcje i moc klimatyzatorów

Przed zakupem klimatyzatora warto zastanowić się, czy urządzenie ma tylko chłodzić powietrze, czy także je ogrzewać. Na rynku dostępne są bowiem klimatyzatory wyposażone w pompę ciepła, które przy niższych temperaturach (np. w okresach przejściowych) ogrzewają mieszkanie lub stanowią uzupełnienie innego źródła ciepła.

Jaki klimatyzator wybrać?
Daikin

Ważny jest także wybór odpowiedniej mocy – ogólnie przyjmuje się, że urządzenie o mocy 1 kW wystarczy na schłodzenie/ogrzanie około 10 m². Specjaliści od klimatyzacji biorą także pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia i ilość przebywających w nich osób, nasłonecznienie i oświetlenie, a także obecność urządzeń elektrycznych, generujących ciepło.

Rozwiązanie dla alergików - klimatyzatory z filtrami

Klimatyzatory nowej generacji wyposażone są w specjalne filtry, szczególnie polecane alergikom, ale również i dzieciom. Oto niektóre z nich:

 • filtr typu HEPA – niemal idealnie usuwa kurz, dym papierosowy i inne nieprzyjemne zapachy, a także roztocza, pyłki roślin, zarodniki  grzybów, pleśń, sierść zwierząt, niektóre bakterie i wirusy;
 • filtr antybakteryjny emitujący atomy srebra – działa bakterio i grzybobójczo;
 • generator jonów ujemnych – poprawia jakość powietrza, czyniąc go świeżym, zdrowym  i przyjemnym;
 • filtr uwalniający witaminę C (witamina młodości) – korzystnie wpływa na sen i poprawia wydolność fizyczną;
 • filtr deodoryzujący z aktywnym węglem – pochłania nieprzyjemne zapachy.

Aby uniknąć przeziębienia

 • jeśli decydujemy się na montaż klimatyzatora w pokoju dziecka, powinniśmy zadbać, aby różnica między temperaturą w pokoju dziecka, a tą na zewnątrz nie przekroczyła 5ºC;
 • latem przy dużych upałach różnica temperatur między powietrzem w mieszkaniu, a zewnętrznym powinna wynosić nie więcej niż 5-8ºC.
Jaki klimatyzator wybrać?
Daikin

O czym warto wiedzieć decydując się na klimatyzator

 • Dobór i montaż instalacji, zwłaszcza urządzeń typu split i systemów bardziej rozbudowanych, warto powierzyć autoryzowanej firmie instalacyjnej. Specjaliści wybiorą odpowiednie miejsce montażu systemu, aby jego praca nie była uciążliwa zarówno dla samych użytkowników, jak i sąsiadów.
 • W przypadku bloku mieszkalnego, montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku lub dachu musi być uzgodniony z jego administratorem.
 • Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana w miejscu wygodnym zarówno do montażu, jak i serwisu, a także nienasłonecznionym, aby wykorzystywane było nienagrzane powietrze. Powinna być także zabezpieczona przed śniegiem czy silnym wiatrem, ale w taki sposób, aby ewentualne daszki czy ścianki nie ograniczały odbioru ciepła.
 • Większością klimatyzatorów steruje się zdalnie za pomocą pilota.
 • Klimatyzacja jest skuteczna, jeśli okna i drzwi w pomieszczeniu są zamknięte.
 • Ważne jest, aby dbać o filtry – regularnie (co miesiąc) czyścić wodą z dodatkiem detergentu lub środkiem wskazanym przez producenta, a po czasie określonym w instrukcji wymieniać (przeważnie raz do roku). W bardziej zaawansowanych modelach urządzeń zapalają się lampki kontrolne, sygnalizujące konieczność wymiany filtra lub jego wyczyszczenie.
 • Należy regularnie, przynajmniej raz na dobę wietrzyć klimatyzowane pomieszczenie (klimatyzator powinien być wtedy wyłączony).
 • Wyposażenie dodatkowe klimatyzatorów: czujnik ruchu uruchamiający pracę w momencie pojawienia się użytkownika, automatyczny restart odpowiedzialny za ciągłość pracy urządzenia w chwili spadku napięcia, specjalna funkcja cichej pracy (przydatna szczególnie w nocy, podczas snu domowników), fluorescencyjne piloty świecące w ciemnościach.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl