Jak bezpiecznie korzystać z butli gazowych?

Marta Balcerowska
Butle gazowe to popularne źródło energii wykorzystywane w domach. Odpowiednie użytkowanie i przechowywanie tych urządzeń to podstawa
Butle gazowe to popularne źródło energii wykorzystywane w domach. Odpowiednie użytkowanie i przechowywanie tych urządzeń to podstawa pixabay.com
Bezpieczna instalacja, prawidłowe przechowywanie oraz użytkowanie butli gazowych - w niniejszym artykule piszemy o tym, jak trasportować oraz korzystać z butli gazowych, aby uniknąć zagrożenia.

Butla na gaz może stać się nie tylko cennym wyposażeniem domku letniskowego, ale też stanowić źródło paliwa w domu całorocznym. Aby była całkowicie bezpieczna dla użytkownika, należy przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.

 

Zakup butli gazowej: wymagania, oznaczenia oraz jakich butli nie należy używać

Jeśli kupujemy nową butlę, najlepiej jeśli pochodzi ona od renomowanego producenta - na zawór musi być założona plomba (z identyfikatorem producenta), a na urządzeniu powinna widnieć informacja, w której rozlewni gazu była napełniana. Koniecznym wymaganiem jest też przebadanie sprzętu przez jednostkę kontrolną (potwierdzeniem kontroli jest znak jednostki kontrolnej i określona data ponownego badania technicznego), a także oznaczony poziom napełnienia (maksymalny stopień określa producent). Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć butlę gazową, ponieważ niektóre wady na urządzeniu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, zalicza się do nich:

 • uszkodzone osłony z uchwytami do przenoszenia;
 • wgniecenia korpusu butli;
 • uszkodzone stopy butli - szczególnie uszkodzenia o charakterze korozyjnym!

Jak transportować butlę gazową?

Bezpieczny transport butli gwarantuje, że nie ulegnie ona uszkodzeniu, co może zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Butla powinna być przewożona w pozycji pionowej oraz zostać odpowiednio zabezpieczona - nie można nią rzucać ani uderzać o nią innymi przedmiotami. Butli gazowej nie wolno toczyć! Należy ją przewozić bezpiecznymi środkami transportu - niedopuszczalne są rowery czy motocykle. Nie wolno też przewozić butli środkami komunikacji miejskiej.

Bezpieczne przechowywanie butli gazowej - najważniejsze zasady

 1. Butla napełniona gazem musi być przechowywana w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.
 2. Zawór powinien być zaślepiony plastikową nakrętką.
 3. Jeśli butla z gazem nie jest podłączona do żadnego urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym.
 4. Pomieszczenie do przechowywania butli musi być zlokalizowane powyżej poziomu otaczającego terenu (gaz płynny jest cięższy od powietrza).
 5. Butla z gazem musi być ustawiona pionowo, trzeba także zabezpieczyć ją przed przewróceniem bądź uderzeniem. Jednocześnie stopy butli powinny być zabezpieczone przed korozją (oznacza to suche i czyste podłoże).
 6. Temperatura w pomieszczeniu z zainstalowanymi butlami nie powinna przekraczać 35°C.
 7. Butla z gazem powinna znajdować się co najmniej 1,5 metra od urządzeń emitujących ciepło.
 8. W sąsiedztwie butli nie mogą znajdować się urządzenia powodujące iskrzenie, np. gniazda wtykowe, włączniki elektryczne, liczniki bądź inne urządzenia elektryczne.

O czym trzeba pamiętać podłączając butlę gazową

Podłączenie butli do odbiornika gazowego może nastąpić tylko wtedy, gdy zawór butli jest zamknięty. Dopiero wtedy można zdjąć plastikową zaślepkę. Zanim przykręcimy reduktor (za pomocą przewodu elastycznego i opasek zaciskowych), trzeba sprawdzić, czy w wylocie zaworu znajduje się uszczelka.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl