Kolektory słoneczne - warunki montażu

Ewa Kulesza
Miejsce montażu, położenie względem stron świata oraz kąt nachylenia kolektorów to kluczowe czynniki decydujące o efektywności pracy instalacji.
Kolektory słoneczne - warunki montażu

Paliwem dla instalacji solarnej jest energia słoneczna, dlatego należy umożliwić jej dotarcie do kolektorów w jak największej ilości. Absorber kolektora odbiera przez cały rok największą ilość energii, gdy jego płaszczyzna skierowana jest na południe. Odchylenie (do 30°) na wschód lub zachód praktycznie nie ma wpływu na wydajność pracy systemu. Większy wpływ na efektywność pracy instalacji ma kąt nachylenia – chodzi tu o ilość promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię czynną kolektora. Idealny kąt, pod którym powinien być zamontowany kolektor względem poziomu ziemi to 40°. Optymalny mieści się w granicach 35-45°.
Jeśli dach nie jest skierowany na południe (zdarza się to jednak rzadko), trzeba zastosować odpowiedni stelaż, który skieruje kolektor w stronę południową. Stelaż musi być też zastosowany wówczas, gdy dach jest wykonany pod innym kątem niż zalecany – konstrukcja odchyli kolektor od płaszczyzny dachu do wymaganego kąta. Montaż pionowy (np. na elewacji budynku) może obniżać wydajność pracy nawet o około 65%. 

  Kiedy nie warto
W niektórych skrajnych przypadkach montaż układu solarnego powinien być odradzony. Głównym powodem są zazwyczaj niewłaściwe warunki montażu i pracy kolektora. Systemy solarne nie powinny być polecane w przypadku, gdy:

  • kolektory słoneczne byłyby zacienione przez wysokie drzewa (np. zalesiona działka),
  • solary byłyby zacienione przez elementy konstrukcji budynku (np. wykusze dachowe),
  • solary byłyby zacienione przez sąsiednie budynki,
  • nie ma możliwości zamontowania kolektorów słonecznych pod optymalnym kątem i we właściwym kierunku, a nie ma miejsca na dostateczne powiększenie ich powierzchni,
  • kolektory słoneczne miałyby pracować pod kątem mniejszym niż 25°względem powierzchni ziemi,
  • instalacje solarne byłyby użytkowane bardzo nieregularnie (np. z przerwami tygodniowymi lub dwutygodniowymi) – może to prowadzić do przeciążeń termicznych instalacji, co skutkuje przeważnie obniżeniem żywotności urządzeń i częstych awarii podzespołów.

 

Kolektory słoneczne - warunki montażu
Kolektory słoneczne - warunki montażu
Kolektory słoneczne - warunki montażu
Kolektory słoneczne - warunki montażu

Zacienione lub nieprawidłowo zamontowane kolektory słoneczne nie będą właściwie pracowały. Użytkownik poniesie tylko koszty inwestycyjne, nieprzynoszące w efekcie wymiernych korzyści.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl