Trendy wnętrzarskie co pewien czas zmieniają się. Należy wziąć to pod uwagę, dobierając wkład kominkowy i jego zabudowę. Pamiętajmy, że w przypadku aranżacji wnętrz, wprowadzanie większych zmian wiąże się z uciążliwymi pracami remontowymi i sporymi kosztami. Dlatego też decyzji odnośnie wyglądu kominka nie należy podejmować pochopnie.
Jaki wkład kominkowy wybrać?
Wybór kominków jest tak duży, że z każdy dobierze odpowiedni, pasujący do charakteru domu oraz gustu domowników. Jednak przy zakupie wkładu kominkowego liczy się nie tylko wygląd danego modelu. Wkład musi mieć odpowiednią wielkość. To parametr ważny zarówno ze względu na zapotrzebowanie na ciepło w naszym domu, jak i na rozmiary pomieszczenia. Nieproporcjonalnie duży wkład ustawiony w małym salonie będzie wyglądał jak niepasujący, wielkogabarytowy mebel. Natomiast, gdy w dużym wnętrzu zamontujemy za mały kominek, wtedy zginie on na tle pozostałych elementów wchodzących w skład pomieszczenia.
Na ostateczny wygląd kominka mają kształt oraz rodzaj przeszklenia wkładu kominkowego. Na dużych, przestrzennych ścianach dobrze prezentują się wkłady o szerokim, panoramicznym froncie. Aktualnie popularne są paleniska narożne z dwiema, a nawet trzema szybami łączonymi bez tzw. szprosa (bez ramy).
Obecnie w wielu wkładach kominkowych komora spalania wykładana jest specjalną ognioodporną mieszanką szamotu i betonu. Przykładem takiej powłoki jest okładzina Acumotte, która oprócz poprawy parametrów spalania sprawia, że wkład wygląda bardziej elegancko i nowocześnie.