Kominek do ogrzewania domu, czyli system DGP

Katarzyna Laszczak
Kominek z systemem dystrybucji gorące powietrza umożliwia ogrzewanie całego domu.
Kominek z systemem dystrybucji gorące powietrza umożliwia ogrzewanie całego domu. Kratki
System DGP, czyli dystrybucji gorące powietrza, to sposób na wykorzystanie kominka do ogrzewania całego domu. Wyjaśniamy, na czym polega ten system.

Tradycyjne kominki z powodzeniem ogrzewają pomieszczenia, w których się znajdują. W bardziej zaawansowanej technicznie wersji, czyli kominki z płaszczem wodnym, są dodatkowym źródłem ciepłej wody użytkowej. Jest jednak również sposób na wykorzystanie kominka do ogrzewania całego domu. To specjalna instalacja, składająca się z ukrytych w ścianie rur i rozprowadzająca ciepło z kominka do innych pomieszczeń.

Jak działa kominek z system DGP?

Każda instalacja kominkowa wymaga stałego dopływu powietrza z zewnątrz, potrzebnego do spalania i wentylacji oraz układu odprowadzającego spaliny. Do tych układów można dołączyć system dystrybucji gorące powietrza. Jest to sieć przewodów ukrytych w ścianach oraz dodatkowy osprzęt. Całość umożliwia transport powietrza, ogrzanego przez kominek, do różnych części domu.

Instalacja DGP może działać za pomocą aparatu nawiewnego albo na zasadzie grawitacyjnego obiegu. Cały system ogrzewania opiera się na zespole rur lub kanałów, które są zakończone kratkami lub anemostatami, przez które ciepłe powietrze się wydostaje. Ciepło trafia bezpośrednio do pomieszczeń.

Ogrzewanie kominkiem – grawitacyjny obieg powietrza

Jeśli kominkiem z instalacją DGP chcemy ogrzewać stosunkowo niewielką powierzchnię, a kanały rozprowadzające gorące powietrze nie są długie, możemy zdecydować się na grawitacyjną wersję ogrzewania. Przepływ ogrzanego powietrza odbywa się pod wpływem naturalnej siły wyporu i nie wymaga montażu dodatkowych urządzeń. Instalacja grawitacyjna ma jednak swoje ograniczenia.
Przy użytkowaniu instalacji grawitacyjnej obserwuje się zjawisko konwekcji, czyli ciepłe powietrze unosi się do góry. W związku z tym możemy ogrzać tylko trzy, cztery pomieszczenia, oddalone od kominka maksymalnie o 4m. Do zalet tego rozwiązania należy m.in. niski koszt zakupu oraz brak konieczności montażu zewnętrznego zasilania.

Ogrzewanie kominkiem z wymuszonym obiegiem powietrza

Bardziej efektywnym rozwiązaniem jest system DGP z wymuszonym obiegiem powietrza. Za jego pomocą można skutecznie ogrzać nie tylko salon i sąsiadujące z nim pomieszczenia.
Obieg powietrza spowodowany jest przez specjalny nawiew - turbinę elektryczną. Rozdzielacz turbiny rozprowadza ciepłe powietrze do poszczególnych pomieszczeń. By praca urządzenia nie przeszkadzała w codziennym życiu, warto je zamontować na strychu.     

O czym trzeba pamiętać decydując się na kominek z systemem DGP

Zarówno w systemie grawitacyjnym, jak i z wymuszonym obiegiem powietrza konieczne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza zarówno obudowy wkładu kominka, jak i wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Pamiętajmy także, że sprawność systemu zależy od mocy kominka, dlatego jeśli planujemy taką instalację, nie kupujmy kominka bez konsultacji z instalatorem.
Na ogrzewanie domu kominkiem z systemem dystrybucji gorącego powietrza dobrze się zdecydować na etapie budowy domu (i uwzględnić ją w projekcie), jednak montaż takiej instalacji jest również możliwy w istniejącym już budynku, ale trzeba się wtedy liczyć z poważniejszym remontem (kanały są instalowane w ścianach).
Kominkiem z systemem DGP można ogrzewać zarówno domy parterowe, jak i piętrowe, trzeba jednak odpowiednio zaprojektować instalację i przewidzieć na jakie odległości będzie transportowane ciepło. W zależności od wielkości instalacji i rodzaju systemu, koszt kominka z systemem DGP to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl