Właśnie ze względu na funkcjonalność i bezpieczeństwo, planując usytuowanie kominka musimy wziąć pod uwagę:
- lokalizację komina – kominek powinien znajdować się znajdować w pobliżu przewodu kominowego,
- nośność fundamentu lub stropu – kominek to dodatkowe obciążenie konstrukcji,
- plan pomieszczenia i komunikację – kominek nie powinien zaburzać funkcjonalności pomieszczenia, ani poruszania się w nim.
Warto przeczytać: Funkcje kominka w domu
Kominek najczęściej umieszczamy w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu, czyli na ścianie salonu. To klasyczne rozwiązanie, ale możliwości aranżacji kominka w domu jest znacznie więcej. Kominek może stanowić romantyczne i dekoracyjne uzupełnienie sypialni, czy podkreślić styl gabinetu lub biblioteki. Niezwykle ciekawym pomysłem jest umieszczenie kominka w łazience. To rozwiązanie sprawi, że nasza łazienka przekształci się w luksusowe i komfortowe spa, zapewniające prawdziwy relaks i odprężenie.
Zobacz poradnik: Jak wybudować kominek w domu
Wybór pomieszczenia to jedno, ale ważne jest też to, w którym jego miejscu kominek się znajdzie. I tu mamy wiele możliwości aranżacji, tworzących różne wrażenie. I tak, wspomniane rozwiązanie, czyli wkład kominkowy przy ścianie to opcja klasyczna – funkcjonalna i elegancka. Ale kominek może też posłużyć do stworzenia przytulnego kącika, prawdziwego domowego azylu.
Aby uzyskać takie wrażenie, wystarczy ustawić kominek w narożniku pomieszczenia, a przed nim umieścić wygodne meble wypoczynkowe. Jeśli zależy nam na tym, by cieszyć się widokiem ognia, warto zdecydować się na kominek narożny, ustawiony przy ścianie. Dzięki temu ogień będzie widoczny z dwóch stron.
Kominki narożne doskonale też nadają się do częściowego oddzielenia dwóch pomieszczeń. Ich lokalizacja może wyznaczać strefy funkcjonalne (np. salon i jadalnia), jednocześnie łącząc je i dzieląc, a przy tym zapewniając relaksujący widok płonącego ognia. W tej roli dobrze sprawdzą się też dwustronne wkłady kominkowe umieszczone na wąskiej ściance działowej.
Warto pamiętać, że kominek często staje się najbardziej charakterystycznym i przykuwającym uwagę elementem wystroju pomieszczenia, dlatego jego lokalizację warto dokładnie przemyśleć, a także dobrać tak, by ciekawie komponował się z aranżacją wnętrza.