Kratki wentylacyjne i anemostaty

Anna Białorucka
Kratki wentylacyjne to widoczny element instalacji, obecnie dostępne są w różnych kształtach i kolorach.
Kratki wentylacyjne to widoczny element instalacji, obecnie dostępne są w różnych kształtach i kolorach. pixabay.com
Do czego służą kratki wentylacyjne i anemostaty? Dowiedz się, w jaki sposób działają te elementy instalacji, jak są zbudowane i gdzie można je montować.

Stanowią estetyczne zakończenie przewodów wentylacyjnych i wylotów ciepłego powietrza. Są jedynym widocznym we wnętrzu elementem systemu wentylacyjnego.Kiedyś były to zwykle białe, plastikowe, mało estetyczne elementy. Obecnie producenci oferują je w ciekawym wzornictwie, umożliwiając ich dobór do wystroju wnętrza.

Kratki wentylacyjne - po co są i jak działają?

Służą do przykrycia otworów nawiewu i wywiewu powietrza w pomieszczeniach. Są zamocowane za pomocą wkrętów i preparatów uszczelniających. Kratka składa się z kołnierza, w którym umieszczana jest dodatkowo siatka z tworzywa sztucznego. Wewnątrz kołnierza umieszcza się wkładkę z ruchomymi listwami przesłonowymi. Zmieniając kąt nachylenia przesłon (linkami wychodzącymi z kołnierza), można regulować wielkość strumienia przepływającego powietrza. Kratka powinna być wykonana z trudnopalnego materiału. Montując ją, powinno się przed przykręceniem jej do ściany, wyjąć wkładkę z kołnierza, a potem ją wcisnąć.

Do czego służą anemostaty?

Także mogą kończyć wyloty w instalacjach rozprowadzania ciepłego powietrza lub osłaniać otwory wentylacji wywiewnej (montaż wewnątrz pomieszczeń). Służą do przestrzennego i kierunkowego rozpraszania strumienia powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Obrotowy talerz umożliwia regulację przepływu powietrza. W otworze wentylacji umieszcza się ramkę i w nią wkręca się anemostat. Do ramki doprowadza się przewód instalacji wywiewnej lub nawiewnej. Anemostaty nawiewne doprowadzają świeże powietrze do pomieszczenia, wywiewne zaś usuwają powietrze wraz z zanieczyszczeniami (np. nadmiarem dwutlenku węgla). Anemostaty wykonuje się zwykle z blachy aluminiowej (czasami z blachy kwasoodpornej), a także z plastiku, aluminium lub drewna, mogą być malowane proszkowo na różne kolory. Występują w wielu rozmiarach. W zależności od rodzaju anemostatu, powietrze może rozchodzić się w jednym, dwóch, trzech lub czterech kierunkach.

Kratki i anemostaty można montować w ścianie, suficie lub podłodze. Na zakończeniach kanałów wentylacyjnych montuje się też zawory i nawiewniki. Można je instalować w ścianach lub w suficie. Zawory mogą być nawiewne, wywiewne lub nawiewno-wywiewne. Wykonane są zwykle z blachy lub stali nierdzewnej. Przez obrót części środkowej można regulować przepływ powietrza.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl