Montaż pompy ciepła – kiedy i jakie formalności trzeba załatwić?

Decydując się instalację gruntowej lub wodnej pompy ciepła trzeba spełnić odpowiednie procedury. Pod względem formalnym najprostszy jest montaż powietrznej pompy ciepła.
Decydując się instalację gruntowej lub wodnej pompy ciepła trzeba spełnić odpowiednie procedury. Pod względem formalnym najprostszy jest montaż powietrznej pompy ciepła. NIBE
Przed montażem pompy ciepła czasem wymagane są pewne formalności. Kwestie te reguluje kilka różnych ustaw. Zobacz, o jakie dokumenty należy zadbać, jeśli decydujemy się na instalację z pompą ciepła.

Sprawdziliśmy, jakie wymogi trzeba spełnić, aby zamontować w domu różne rodzaje pomp ciepła. W naszym kraju zagadnienie to reguluje kilka ustaw. To m.in.: Prawo budowlane, Prawo geologiczne i górnicze, Prawo wodne, przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, Prawo ochrony środowiska oraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przy czym rodzaj wymaganych formalności zależy przede wszystkim od rodzaju pompy ciepła.

Warto wiedzieć: Pompy ciepła a emisja hałasu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze i montażu pompy ciepła

Jakich formalności wymaga montaż pompy ciepła?

Pod względem formalnym zdecydowanie najprostszy jest montaż powietrznej pompy ciepła.

– Jeśli chodzi o powietrzne pompy ciepła, to formalności nie są wymagane. Wyjątkiem są budynki objęte ochroną konserwatorską lub programem Natura 2000. Ponadto powietrzne pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo niską ceną i łatwością instalacji, co bezpośrednio przekłada się na ich rosnącą popularność – komentuje Małgorzata Smuczyńska, NIBE Business Unit Manager.

Inwestor prywatny decydujący się na powietrzną pompę ciepła tylko w dwóch wyjątkowych przypadkach musi spełnić określone przepisami wymagania. Chodzi o:

 1. Montaż powietrznej pompy ciepła typu split o pojemności układu chłodniczego powyżej 5 kg ekwiwalentu CO2 (a taką ilość czynnika zawiera praktycznie każda pompa o mocy ponad 10 kW) – wymagana jest karta urządzenia i rejestracja w CRO (Centralny Rejestr Operatorów). To wymaganie dotyczy powietrznych pomp ciepła i wynika z ustawy F-gazowej o substancjach zubożających warstwę ozonową (SZWO).
 2. Montaż pompy ciepła na terenie (lub w budynku), który jest wpisany do rejestru zabytków. Wówczas, gdy:
  – teren jest wpisany do rejestru zabytków – wymaga się zgłoszenia oraz uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków,
  – budynek jest wpisany do rejestru zabytków – wymaga się pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz pozwolenie na budowę.

  COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[23060421]},"component":"selected"}

  Przypadek drugi dotyczy wszystkich rodzajów pomp ciepła. Jeśli montaż urządzenia ma się odbyć w obszarze lub budynku wpisanym do rejestru zabytków, wymagane są konsultacje, opinia lub pozwolenie konserwatora zabytków, ponieważ dochodzi do ingerencji w obszarze dziedzictwa narodowego.

  W przypadku montażu gruntowych pomp ciepła zakres wymaganych formalności różni się w zależności od rodzaju dolnego źródła oraz miejsca jego wykonania. Urządzenie z kolektorem poziomym wymaga tylko uzyskania pozwolenia na budowę dla budynku, w którym je montujemy. Instalacja kolektora poziomego na własnym gruncie nie podlega regulacjom prawnym.

  Montaż gruntowej pompy ciepła z kolektorem pionowym może wymagać większej liczby formalności. Reguluje to ustawa Prawo geologiczne i górnicze, która nakazuje wykonanie projektu robót geologicznych. Podlega on zgłoszeniu odpowiedniemu staroście. Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć odwierty. Jeśli planowana głębokość odwiertów wynosi 30–100 m na obszarze górniczym lub ponad 100 m – niezależnie od obszaru, należy dodatkowo opracować plan ruchu zakładu górniczego.

  W przypadku pompy wodnej obowiązują przepisy Prawa geologicznego i górniczego oraz ustawy Prawo wodne z dnia 20 lipca 2017 r. Na wykonanie studni, której podstawowym przeznaczeniem jest wykorzystanie wody do celów energetycznych, potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. Natomiast, żeby je uzyskać należy do wniosku dołączyć operat wodnoprawny (składający się z części opisowej i rysunkowej).

  Wymienione w artykule formalności inwestor powinien dopełnić w trosce o własny interes. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierza on starać się o dofinansowanie do inwestycji w pompę ciepła.

  Dowiedz się:Jak uzyskać dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu “Czyste Powietrze”

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl