Podgrzewacze wody

Joanna Ryńska
Ciepła woda płynąca z kranu to już dla nas standard. Podgrzanie jej zapewnia wiele rodzajów urządzeń. Należy tylko dobrać odpowiedni podgrzewacz wody, żeby ciepłą wodę mieć od razu po odkręceniu kranu.
Podgrzewacze wody

Przed podjęciem decyzji jaki podgrzewacz kupić – przepływowy czy pojemnościowy – należy porównać oba rozwiązania i dopasować podgrzewacz do naszych potrzeb. Jeśli lubimy długie kąpiele w wannie pełnej gorącej wody lepszy będzie podgrzewacz pojemnościowy.

W sytuacji kiedy mamy niewiele miejsca i nie chcemy wydzielać specjalnego pomieszczenia na bojler, świetnie sprawdzą się niewielkie podgrzewacze przepływowe instalowane na lub pod zlewem.

Podgrzewacze pojemnościowe
Podgrzewacz pojemnościowy podgrzewa i następnie magazynuje ciepłą wodę. Jego zaletą jest możliwość korzystania z ciepłej wody w kilku miejscach domu jednocześnie – np. do relaksującej kąpieli w łazience i zmywania naczyń w kuchni. Należy jedynie odpowiednio dobrać wielkość zbiornika. Termostat zainstalowany w podgrzewaczu zapobiega przed wystudzeniem wody i utrzymuje jej stałą temperaturę. Uruchamia on podgrzewacz gdy temperatura w zasobniku spadnie poniżej wartości, na którą ustawiony jest termostat. Przed wystudzeniem zapobiega również warstwa izolacji, którą stanowi kilkucentymetrowa warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej. Podstawowymi wartościami, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze podgrzewacza są moc i pojemność. Od ich relacji zależy czas podgrzewania wody do oczekiwanej temperatury.

Podgrzewacze wody

Elektryczne...
Podgrzewacze pojemnościowe mogą podgrzewać wodę dla jednego punktu lub dla kilku punktów poboru wody w domu. W pierwszym przypadku będzie to podgrzewacz bezciśnieniowy, w drugim – ciśnieniowy.

Podgrzewacze bezciśnieniowe (czyli otwarte) możemy zamontować bezpośrednio nad lub pod kranem. Nie zajmują one dużo miejsca, gdyż są niewielkie dlatego też sprawdzają się w sytuacjach, gdy potrzeba niewielkiej ilości wody, ale w małych odstępach czasu. Podgrzewacze bezciśnieniowe mają zbiorniki wiszące, pionowe. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Mają pojemność 5-15 litrów.

Podgrzewacze wody

Podgrzewacze ciśnieniowe mają dużo większą pojemność niż podgrzewacze bezciśnieniowe i przeznaczone są do podgrzewania takiej ilości wody, która będzie mogła być używana w kilku miejscach jednocześnie. Szybkość ogrzania wody w zbiorniku zależy od mocy podgrzewacza i jego pojemności. Podgrzewacze ciśnieniowe mogą być wykonane ze stali nierdzewnej zwykle pokrytej emalią. Zbiorniki występują w wersji pionowej i poziomej. Zasada działania podgrzewacza ciśnieniowego opiera się na tym, że podczas ogrzewania wody następuje wzrost ciśnienia w zbiorniku. Podgrzewacze zaopatrzone są w specjalne zawory bezpieczeństwa, które zapobiegają przed przekroczeniem ciśnienia dopuszczalnego, a w rezultacie rozsadzeniem zbiornika. Podgrzewacze ciśnieniowe mogą mieć pojemność od kilkudziesięciu do kilkuset litrów.

Maksymalna temperatura wody w zbiorniku wynosi najczęściej 80°C. Moc elektrycznych podgrzewaczy pojemnościowych wynosi: 1,5-2 kW.

...i gazowe
Podgrzewacze pojemnościowe gazowe umożliwiają pobór ciepłej wody z kilku kranów jednocześnie. Składają się z komory spalania z palnikiem gazowym, która znajduje się w dolnej części urządzenia oraz pionowego kanału spalinowego, którym przepływają spaliny. Mogą być zasilane gazem ziemnym lub płynnym. Uruchamia się je zapalarką.

Podgrzewacz gazowy musi być podłączony do osobnego przewodu spalinowego. Kanał wentylacyjny nie może być oddalony od podgrzewacza o więcej niż 1,8 metra. Gaz ziemny jest tanim paliwem, dlatego też zastosowanie podgrzewacza gazowego może obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody.

Podgrzewacz gazowy nie może być zamontowany w pomieszczeniu przeznaczonym do stałego pobytu ludzi, czyli takim, w którym czas przebywania ludzi wynosi więcej niż 2 godziny. Jest to zabezpieczenie przed zaczadzeniem osób w przypadku awarii urządzenia. Przepis ten nie dotyczy jedynie podgrzewaczy z zamkniętą komora spalania. Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym może być zainstalowany podgrzewacz z otwartą komorą spalania to 8 m³. Dla podgrzewaczy z zamkniętą komorą – 6,5 m³. Wysokość pomieszczenia to minimum 2,2 m.

Podgrzewacze pojemnościowe gazowe mogą mieć pojemność od 80 do 200 litrów. Jako wiszące mogą występować te do 120 litrów. Większe występują tylko w wersji stojącej. Moc podgrzewaczy nie przekracza 10 kW.

Podgrzewacz dwuzakresowy
Dostępne są również podgrzewacze pojemnościowe zwane dwuzakresowymi. Podgrzewają one wodę korzystając z drugiej, tańszej taryfy – nocnej. Istnieje możliwość podgrzania wody również w dzień, gdy okaże się, że ilość wody podgrzanej w nocy jest niewystarczająca. Można ją szybko podgrzać za pomocą wysoko wydajnej grzałki. Po zakończeniu dogrzewania przełącza się z powrotem na działanie w taryfie nocnej.

Podgrzewacze przepływowe
Podgrzewacz przepływowy uruchamia się, gdy zaczyna płynąć przez niego woda. W zależności od rodzaju podgrzewacz zużywa taką ilość energii lub gazu, która potrzebna jest do ogrzania wody, jaką w danej chwili zużyjemy. Wyłącza się, gdy zakręcimy kran. Jeśli odkręcimy kran ponownie dopiero po upływie jakiegoś czasu, woda, która pozostała między podgrzewaczem a kranem, nie zostanie już podgrzana. Z kranu popłynie zimna woda, a dopiero po chwili podgrzana.

Na prąd

Podgrzewacze wody

W zależności od mocy podgrzewacze elektryczne mogą zasilać jeden lub kilka punktów czerpania wody. Podgrzewacze jednopunktowe mają mniejszą moc niż wielopunktowe i zwykle umieszczane są bezpośrednio przy kranie, nad lub pod umywalką albo zlewozmywakiem. Mogą być wyposażone w baterię lub rączkę prysznica. Takie urządzenia polecane jest w mieszkaniach, w których punkty poboru wody są od siebie oddalone. Przy każdym kranie można zainstalować podgrzewacz, umiejętnie dobrany do potrzeb danego punktu. Podgrzewacz wielopunktowy może być zamontowany w centralnym punkcie domu i zasilać kilka punktów poboru wody. Maksymalną wydajność można jednak uzyskać jedynie w sytuacji, gdy z wody będzie korzystała tylko jedna osoba. Pobór ciepłej wody jednocześnie w kilku punktach spowoduje obniżenie ciśnienia i temperatury wody. Im dalej od podgrzewacza znajduje się kran, tym więcej ciepłej wody zostaje w rurach. Gdy po pewnym czasie odkręcimy kran spłynie najpierw woda, która uległa już ochłodzeniu, a dopiero po chwili znów podgrzana.

Wybierając podgrzewacz należy kierować się jego wydajnością, która zależy od mocy urządzenia, temperatury dopływającej do niego zimnej wody, końcowej temperatury ciepłej wody. Wydajność podgrzewacza jest tym mniejsza, im większa jest różnica temperatur wody dopływającej do podgrzewacza i odpływającej. Wydajność podgrzewacza zależy również od napięcia w sieci. Podgrzewacze przepływowe mogą być podłączone do sieci jednofazowej (230 V) lub trójfazowej (400 V). Do instalacji jednofazowych przystosowane są podgrzewacze o małej mocy, do 6 kW. Podgrzewacze o większej mocy wymagają przyłączenia do instalacji trójfazowej.

Podgrzewacze przepływowe mają moc od 3 do około 20 kW. Najmniejsze podgrzewają od temperatury 10°C do około 50°C od 1 do 2 litrów wody na minutę.

Cechą charakterystyczną podgrzewaczy przepływowych są osłonięte lub nieosłonięte elementy grzejne. Osłonięty element grzejny to grzałka, która znajduje się w osłonie szklanej lub porcelanowej. Dzięki tej osłonie grzałka nie ma kontaktu z wodą. Element grzejny nieosłonięty stanowi drut oporowy, który nagrzewa się pod wpływem płynącego przez niego prądu. Drut ten zanurzony jest w wodzie, której przekazuje ciepło. Podczas podgrzewania wody drut wydłuża się i skraca w okresie stygnięcia. Dzięki temu nie osadza się na nim kamień.

Regulacja temperatury wody wypływającej z podgrzewacza może być:

  • Hydrauliczna – im większy jest strumień wody, tym mniejsza temperatura i odwrotnie.
  • Skokowa – dwuwartościowa: przy małym przepływie wody włącza się pół mocy, przy dużym – całkowita.
  • Elektroniczna – wyposażone w nią są nowoczesne podgrzewacze. Umożliwia precyzyjne nastawienie temperatury ogrzanej wody, nawet z dokładnością do jednego stopnia. Najlepsze, ale zarazem najdroższe rozwiązanie.

Zasilane gazem
Przepływowe podgrzewacze gazowe zasilane są gazem ziemnym lub płynnym. Podgrzewacze z otwartą komorą spalania wymagają podłączenia do komina. Podgrzewacze z zamkniętą komorą spalania powietrze niezbędne do procesu spalania pobierają przewodem powietrzno spalinowym, który musi być odprowadzony na zewnątrz budynku. Tą samą drogą usuwają spaliny.

Sposoby podgrzewania wody:

  • Świeczka – to mały płomyk, od którego zapala się płomień główny. W starych podgrzewaczach świeczkę zapala się zapałką, w nowszych wbudowana jest zapalniczka piezoelektryczna. Wadą takiego rozwiązania jest to, że świeczka pali się przez cały czas i stale zużywa gaz.
  • Zapłon elektroniczny – po odkręceniu kranu palnik zapala się elektronicznie.
  • Hydrogenerator – to turbinka łopatkowa, która obraca się podczas przepływu wody. Turbinka napędza generator elektryczny, który wytwarza energię potrzebną do wytworzenia iskry zapłonowej. Urządzenie nie potrzebuje żadnego dodatkowego zasilania.

Regulacja mocy urządzenia polega na zmianie wielkości płomienia. Moc podgrzewaczy możemy zmieniać:

  • Ręcznie – za pomocą pokrętła. W rozwiązaniu tym im większy strumień wody, tym niższa jest jej temperatura.
  • Automatycznie – wielkość płomienia automatycznie dostosowuje się do ilości przepływającej wody. Nowsze urządzenia często wyposażone są w pilota.

Na wyposażenie podgrzewaczy składają się również czujniki zaniku ciągu kominowego. Czujnik odcina dopływ gazu, gdy ciąg w przewodzie kominowym jest za słaby do prawidłowego działania urządzenia.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl