Pompy ciepła – oszczędność energii

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pojęcia związane z darmową, zieloną energią i odnawialnymi źródłami energii pojawiają się coraz częściej podczas budowy domu, czy modernizacji kotłowni.*

Pod tymi pojęciami kryje się otaczająca nas darmowa, niskotemperaturowa energia, możliwa do pozyskania z ziemi, wody i powietrza. Zasoby tej energii można wykorzystać zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jednak do zagospodarowania tego dobra potrzebne jest urządzenie zwane pompą ciepła.
Pompa ciepła jest urządzeniem, do którego dostarczamy ciepło o niskiej temperaturze, następnie w wyniku procesów termodynamicznych zachodzących w układzie chłodniczym, zostaje podniesione do wyższej temperatury i wykorzystane w naszym systemie grzewczym do ogrzania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej.
Ogólnie pompy ciepła dzieli się na takie, które czerpią ciepło z powietrza oraz z gruntu. Sam pomysł wykorzystania darmowej energii poprzez pompy ciepła, powstał w Skandynawii, a dokładnie w Szwecji. Jednym ze znaczących producentów pomp ciepła na tym rynku jest firma Energy Save.

Pompy ciepła Energy Save powstały jako odpowiedź na potrzeby rynku, który wymaga, aby pompa ciepła powietrze-woda była wytrzymała oraz pracowała do niskich temperatur z możliwie jak najwyższą sprawnością, a jednocześnie była dostępna w przystępnej cenie.
Energy Save stworzyło pompy ciepła typu split, pracujące do -25oC dając maksymalną temperaturę ładowania 52oC, oraz 42oC przy -25 oC temperatury zewnętrznej. Sprawia to, że doskonale nadają się zarówno do nowych inwestycji w budynkach z ogrzewaniem podłogowym, jak i do modernizacji już istniejących instalacji wyposażonych w układy grzejnikowe.

Pompy ciepła Energy Save zostały zaprojektowane do pracy w mroźnym klimacie i dlatego są standardowo wyposażone w niezbędne akcesoria takie jak podgrzewanie tacy ociekowej, podgrzewanie krateru sprężarki, czy funkcja odszraniania w trybie samo uczenia się.

Energy Save sprzedaje pompy ciepła od 2007 roku głównie na rynek szwedzki i norweski w liczbie około 3000 sztuk rocznie. Od roku urządzenia ze znaczkiem EIS dostępne są również w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Na kompresory jest udzielana 5-letnia gwarancja, a na całe urządzenia 3-letnia. Istnieje również możliwość przedłużenia gwarancji do 5 lat na całe urządzenie.

Pompy ciepła – oszczędność energii
Pompy ciepła – oszczędność energii

Pompy ciepła typu AWH są inwerterowymi urządzeniami służącymi do podłączenia do zbiorników buforowych i zasobników ciepłej wody użytkowej. Mogą stanowić podstawowe źródło ciepła większości budynków.
Urządzenia są dostępne w czterech wielkościach 6, 10, 11,5 i 20 kW mocy grzewczej. Przy współpracy z klimakonwektorami mogą być również wykorzystywane jako urządzenia klimatyzacyjne w lecie. Jednostka wewnętrzna jest wyposażona w zintegrowany sterownik, który pozwala zarządzać temperaturą wody kotłowej lub temperaturą pomieszczenia.

Jest to doskonała alternatywa do każdego rodzaju kotłowni, a przystępna cena sprawia, że klienci wybierają pompy ciepła z logiem Energy Save zamiast kotłowni gazowych, czy nawet kotłów na ekogroszek.

Pompy ciepła – oszczędność energii

Urządzenia serii AWT wyposażone w inwerterowe pompy ciepła o mocach 6 i 11,5 kW stanowią kompletną kotłownię. Jednostka wewnętrzna stanowi 200 litrowy bufor ze stali nierdzewnej z zanurzoną wężownicą do wytwarzania ciepłej wody użytkowej wykonaną ze stali nierdzewnej, co zapewnia że nie będzie występowała bakteria Legionella. Co za tym idzie nie ma konieczności wykonywania kosztownych przegrzewów przy użyciu grzałki elektrycznej.
Ważnym jest, że w tym modelu kompletna kotłownia zajmuje nam nie więcej niż 1m² powierzchni, gdyż zbiornik ma wymiary 60x60 cm i jest wyposażony w sterownik, dwie grzałki elektryczne 6 i 2 kW (szczytowe źródło ciepła) oraz posiada przyłącza do podłączenia zarówno ogrzewania podłogowego jak i grzejnikowego.

Jest to doskonały wybór dla klientów, którzy cenią sobie kompletne rozwiązanie dostarczane od jednego producenta, a jednocześnie chcą mieć niezawodne urządzenie zajmujące mało miejsca w kotłowni.

Zbiorniki multiwalentne serii MWT o pojemnościach 300 i 500 litrów mogą być stosowane zarówno do nowych instalacji jak i do spięcia różnych układów grzewczych. Są one wykonane ze stali nierdzewnej oraz wyposażone w wężownicę do wytwarzania CWU z karbowanej stali nierdzewnej (brak bakterii Legionella) oraz dodatkową wężownicę do podłączenia układu solarnego. Mnogość króćców przyłączeniowych pozwala na podłączenie dodatkowych źródeł ciepła. Jednocześnie zbiornik jest standardowo wyposażony w grzałkę elektryczną o mocy 3 kW oraz przyłącze do zainstalowania dodatkowej grzałki.

Pompy ciepła – oszczędność energii

Więcej informacji oraz kontakt do przedstawiciela w Polsce znajdziecie Państwo na stronie PowerOfGreen.eu

Pompy ciepła – oszczędność energii

* artykuł sponsorowany

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl