Pompy ciepła – wykonanie a efektywność

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Dzięki możliwości wykorzystania różnych źródeł energii odnawialnej, pompy ciepła są obecnie jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań na rynku systemów ogrzewania. Wydajne i oszczędne gwarantują utrzymanie niskich kosztów eksploatacji  i rachunków za ogrzewanie. Jednak osiągnięcie odpowiedniej efektywności systemu możliwe jest poprzez dobór odpowiednich rozwiązań i poprawne wykonanie całej instalacji. Jak więc nie popełnić błędów?
Pompy ciepła – wykonanie a efektywność

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp ciepła, które różnią się od siebie zarówno źródłem pozyskiwania energii - z ziemi, powietrza lub wody - jak i pełnionymi funkcjami, m.in.: ogrzewanie, c.w.u. czy klimatyzowanie pomieszczeń. Od wyboru optymalnego rozwiązania i prawidłowego wykonania instalacji zależy wydajność systemu, komfort cieplny oraz późniejsze koszta eksploatacji. Dlatego też po stronie wykonawcy leży doinformowanie klienta oraz dopilnowanie, żeby wybrany system był dostosowany do założeń projektowych i został poprawnie wykonany.

Pompy ciepła – wykonanie a efektywność

Pierwszy krok: dobór kolektora

Zdarza się jednak, że pomimo dużego doświadczenia firmy instalatorskiej w instalacji pojawiają się usterki. Mogą one wynikać z nieporozumień, które występują już na pierwszych spotkaniach, podczas których klientowi nie są przedstawiane wszystkie, dostępne dla niego możliwości. Przyjęło się uważać, że kolektor zewnętrzny powinien zajmować powierzchnię nawet trzykrotnie większą niż ogrzewana. Duży rozmiar, jak i koszty z niego wynikające zniechęcają, zwłaszcza właścicieli niewielkich działek. To jednak działanie oparte o błędne przekonanie. Wykonawca powinien poinformować o dostępności wielu rodzajów kolektorów, których wielkość dopasowana jest do możliwości terenu, wybranego modelu pompy oraz wykorzystanej technologii.   

- Mając na uwadze różnorodność potrzeb naszych klientów przygotowaliśmy takie rozwiązania, które są właściwe dla działek o różnej wielkości i różnej budowie geologicznej. Oprócz kolektorów gruntowych poziomych i pionowych posiadamy również wymienniki pozyskujące energię z wody oraz powietrza. Istnieje wiele możliwości i konfiguracji urządzeń, aby uzyskać wydajny i ekologiczny system pracujący z pompami ciepła. Dlatego kładziemy duży nacisk na to, aby nasi klienci byli dobrze poinformowani przed podjęciem decyzji - komentuje Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

Pompy ciepła – wykonanie a efektywność

Szczelność systemu

W kolejnym etapie istotne jest zapewnienie szczelności instalacji, jeszcze w trakcie jej przebiegu. Po zakończeniu montażu lokalizacja usterek będzie utrudniona, a źle wykonany system nie dostarczy prawidłowej ilości ciepła do domu. Kluczowym jest wykonanie kolektora zewnętrznego, w którego skład wchodzą miedziane rurki. W systemach Sofath, dla zwiększenia wytrzymałości i sprawności funkcjonowania, w instalacji stosowana jest miedź oraz połączenia metodą lutowania na twardo.

W większości dostępnych na rynku pomp ciepła do transportu energii cieplnej w rurociągach wykorzystywany jest glikol. Związek ten może mieć szkodliwy wpływ na środowisko i podlega wymianie co kilka lat. Poszukując innowacyjnych rozwiązań Sofath zastąpił go wysokowydajnym i ekologicznym czynnikiem chłodniczym R410A. Nie tylko jest on jednym z najbezpieczniejszych gazów technicznych, ale również nie wymaga okresowej wymiany. Dzięki temu właściciel zmniejsza wydatki związane z eksploatacją pompy oraz zyskuje dłuższą żywotność urządzenia.

Pompy ciepła – wykonanie a efektywność

Instalacja wewnętrzna

Na całość systemu, oprócz kolektora zewnętrznego, składają się jego elementy wewnętrzne: instalacja grzewcza oraz pompa ciepła umieszczona w wybranym pomieszczeniu domu. Urządzenia mogą współpracować zarówno z systemem powierzchniowym, jak i instalacją grzejnikową, dlatego decyzja o wyborze należy do inwestora. Przy jej podejmowaniu warto wiedzieć, że najbardziej wydajnym rozwiązaniem dla pomp ciepła jest jednak ogrzewanie podłogowe, niskotemperaturowe. Ze względu na specyfikę działania pompy gwarantuje ono wysoką sprawność systemu i w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia rachunków.

Elementy instalacji powierzchniowej również wykonane są z połączonych ze sobą rurek, przez które transportowane jest ciepło służące ogrzewaniu pomieszczeń. Dlatego, podobnie jak w układzie zewnętrznym, należy zadbać o prawidłowe ułożenie i rozstaw rur oraz odpowiednią długość pętli. W ten sposób mamy pewność, że system będzie działał zgodnie z założeniami.

Rzetelna firma

Przy wykonywaniu systemów opartych na pompach ciepła bardzo istotna jest dbałość o szczegóły. Niejednokrotnie od detali zależy czy wybrana instalacja będzie funkcjonowała prawidłowo. Ważne jest więc, aby decydując się na współpracę z firmami wybierać takie, które dysponują profesjonalnym zespołem fachowców. Z tego powodu Sofath wyszkolił i stworzył sieć wyspecjalizowanych, Autoryzowanych Koncesjonerów, których zadaniem jest dbanie o poczucie bezpieczeństwa i komfort klientów.

Specjaliści pracują na obszarze całego kraju, służąc pomocą przy wyborze instalacji, wykonują ją oraz serwisują. Już na etapie projektowania zwracają uwagę na możliwości oraz ograniczenia wykonując własny bilans cieplny, zgodny z kartą deklaracji technicznej. Na jego podstawie wskazują elementy wymagające szczególnej uwagi oraz proponują rozwiązania w celu uzyskania optymalnej wydajności systemu.  Ten znaczący etap analizy wykonywany jest przez Autoryzowanych Koncesjonerów bezpłatnie.

Specjalista służy pomocą przez cały okres użytkowania urządzenia, a nie tylko do czasu zakupu instalacji, co jest istotne z punktu widzenia użytkowników pompy ciepła. Do zadań Koncesjonera należy dopilnowanie, aby montaż przebiegł zgodnie z wyliczeniami projektowymi dostosowanymi do bilansu cieplnego budynku. Dzięki jego nadzorowi błędy, takie jak ułożenie rurociągu na nieodpowiedniej długości i rozstawie oraz dobór złej długości pętli nie istnieją. Okresowe szkolenia Sofath powodują, że doradcy dysponują aktualną wiedzą, zapewniając swoim klientom poczucie bezpieczeństwa i wysoką jakość od momentu pierwszego spotkania, przez proces projektowania, wykonania aż do serwisowania systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl