Rury preizolowane

Joanna Ryńska
Poprawne izolowanie rur to ważny element sztuki instalatorskiej. Należy właściwie dobierać materiał i jego grubość. Równie ważnym zagadnieniem jest odpowiednie wykonanie izolacji - staranne ułożenie, dokładne mocowanie i niedopuszczenie do powstania przerw w warstwie izolującej. Przed błędami wynikającymi z niedopatrzeń lub zaniedbań ustrzec może stosowanie rur preizolowanych.

Na początku swej "kariery" rury preizolowane cieszyły się wielkim uznaniem jako nowatorski system do tworzenia podziemnych sieci ciepłowniczych. Stopniowo jednak zaczęły zajmować kolejne nisze zastosowań - od sieci nadziemnych, poprzez systemy ciepłej wody użytkowej aż po domowe instalacje grzewcze, a nawet wodociągowe.

Rury preizolowane

Budowa

Podstawową zasadą budowy rur preizolowanych jest ich fabryczne wyposażenie w zewnętrzną warstwę izolacji cieplnej. Materiał przeznaczony do izolacji dobierany jest tak, by jednocześnie miał dobre własności dźwięko- i paroszczelne. Każda rura preizolowana składa się z rury przesyłowej (zwanej też przewodową lub medialną), warstwy izolacji oraz rury płaszczowej (inaczej osłonowej).

Rura przesyłowa
Rura przesyłowa może być wykonana z wielu rodzajów materiałów instalacyjnych - stali, miedzi, tworzyw sztucznych - polietylenu i polibutylenu oraz na bazie rur warstwowych. Rury miedziane mogą być w stanie miękkim, twardym i półtwardym; natomiast rury stalowe występują jako rury ciągnione.

Rura osłonowa (peszel)
Jest to warstwa oddzielająca rurę przesyłową od zasadniczej warstwy izolacji. Jej zadaniem jest dylatowanie (techniczne oddzielenie) rury przesyłowej od warstwy izolacji. Dzięki temu rura i izolacja mogą właściwie pracować. Dodatkową funkcją rury osłonowej jest zabezpieczenie rury przesyłowej przed ewentualnymi uszkodzeniami warstwy izolacji. Rura jest karbowana (daje to lepsze właściwości ochronne). Wykonana jest z materiału sprężystego: polietylenu bądź polibutylenu;

Warstwa izolacji
Izolacja występuje w formie piankowej otuliny o grubości dostosowanej do średnicy rury medialnej. Grubość zależy także od przeznaczenia rury, w tym od dopuszczalnego zakresu temperatur czynnika płynącego w rurach.
Najpopularniejsze materiały izolacyjne to:

  • pianka polietylenowa (EPE) - materiał na zamkniętą strukturę komórkową, małą gęstość, wysoką zdolność pochłaniania energii (średni współczynnik przenikania ciepła jest rzędu 0,038 W/mK) oraz jest odporny na naprężenia. Może być stosowany w zakresie temperatur od -45°C do 90°C.
  • pianka poliuretanowa (PU) - materiał jest wysoce sprężysty, wobec czego bardzo dobrze pochłania dźwięki. Średni współczynnik przenikania ciepła jest rzędu 0,035 W/mK. Maksymalna temperatura pracy to 135°C

Folia ochronna
Niezbędnym wykończeniem rury jest warstwa zewnętrzna, osłaniająca zasadniczą warstwę izolacji. Stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniem izolacji z zewnątrz - przez osoby niepowołane, gryzonie, mikroorganizmy. Wykonana jest najczęściej z tworzyw sztucznych: PVC, polietylenu wysokiej gęstości lub z metalu: blach ocynkowanych albo aluminiowych (rury zwijane spiralnie).

Rury preizolowane
Rury preizolowane
Rury preizolowane

Bardzo ważna jest odpowiednia izolacja kształtek.

Rury preizolowane
Rury preizolowane

Zastosowanie
Rury preizolowane są zgodne z wymaganiami normy PN-B-02421:2000. Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Izolacja cieplna rurociągów, armatury i urządzeń.  W zakresie instalacji domowych stosowane są do rozprowadzania gorącej cieczy od źródła do zbiornika (przede wszystkim instalacje grzewcze).
Zapobiegają  stratom energii cieplnej. daje to następujące korzyści:

  • zachowanie parametrów czynnika grzewczego na całej jego drodze - jest to szczególnie istotne, gdy rury biegną przez pomieszczenia nieogrzewane (piwnice, poddasza).
  • ochrona przed zniszczeniem niektórych materiałów wykończeniowych (tych, którym mogłoby zaszkodzić wydzielające się ciepło).

Podstawowe zalety rur preizolowanych
Rury preizolowane zalicza się do rur zespolonych. Ich fabryczne wykonanie zapewnia wiele udogodnień:

  • tłumią hałas (szczególnie przy użyciu pianki poliuretanowej);
  • stanowią system gotowy, co oznacza dobrą izolacyjność (małe straty ciepła);
  • stanowią system kompletny, gotowy do układania - ułatwia to pracę instalatora, zmniejsza czas układania i obniża ryzyko błędu wykonawczego;
  • koszt transportu jest niższy w porównaniu z systemem tradycyjnym - zajmują mniej miejsca niż komponenty składowane osobno.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl