Suchy dom - jak zrobić drenaż?

Grzegorz Jackowski, EcoSquad
Biorąc się za budowę własnego domu oczekujemy długiej, zdrowej, bezawaryjnej oraz ekonomicznej eksploatacji. Nie chcemy zawilgoconych ścian, żadnych pleśni i grzybów w naszym domu oraz ponoszenia strat, niekiedy bardzo wysokich, związanych z podmoknięciem lub w najgorszym przypadku zalaniem dolnych części naszego domu.
Suchy dom - jak zrobić drenaż?

Można się przed takimi przypadkami zabezpieczyć, stosując różnego rodzaju hydroizolacje lecz nie dają one nam stu procentowej pewności co do zabezpieczenia naszego domu przed wodą. Najbezpieczniej będzie połączyć dwa rozwiązania czyli hydroizolacje wraz
z drenażem, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że nadmiar wody gruntowej oraz opadowej będzie odprowadzona z naszej działki i co najważniejsze uchronimy nasz dom przed hydropenetracją przez wodę. Najczęściej  projektant na podstawie badań geotechnicznych, które warto wykonać na samym początku inwestycji, wykonuje również projekt.
Niezbędne są też do doboru odpowiedniego rodzaju drenażu. Dzięki badaniom projektant albo wykonawca będzie wiedział jaki rodzaj drenażu zastosować, na podstawie wysokości poziomu wód gruntowych oraz wodoprzepuszczalności gruntu. Warto zwrócić uwagę, aby w badaniach był uwzględniony maksymalny poziom wód gruntowych a nie tylko aktualny.
Drenaż będzie niezbędny na działce o małej wodoprzepuszczalności, na skarpie gdzie spływająca woda będzie się opierać na naszym domu. Po kaprysach pogody w poprzednich latach wiele ludzi postanowiło zainwestować w drenaż co pozwoliło im uniknąć podmoknięć oraz zalań.

Suchy dom - jak zrobić drenaż?


Drenaż jest to konstrukcja składająca się między innymi z:

  • Rur drenarskich wykonanych najczęściej z PCV z odpowiednio umiejscowionymi otworami do poboru wody ze ścianek rury.  Teraz najczęściej rury są wykonywane wraz z otuliną z bardzo drobnych włókien sztucznych lub naturalnych (włókno kokosowe) które zabezpieczają nasz drenaż przed przedostaniem się zanieczyszczeń (zamuleniem) powodujących spadek wydajności a w najgorszym przypadku wywołanie niedrożności naszej instalacji drenażowej. Rynek jest bardzo bogaty w różnego rodzaju producentów warto przed zakupem zapoznać się z różnymi markami.
  • Studzienek rewizyjnych które pozwalają nam na stałą kontrole drożności naszej instalacji drenarskiej oraz czystość, a także w przypadku zatkania udrożnienie naszej instalacji bez większego demontażu instalacji.
Suchy dom - jak zrobić drenaż?

Najlepiej, aby na każdym odcinku było jak najmniej łączeń. Spadek powinien wynosić 0,5 % w kierunku odbiornika wody. Na rogach stosujemy studzienki rewizyjne, następnie instalacja odprowadza nadmiar wody do studzienek przelewowych
w (których możemy magazynować wodę na suchą porę,
a następnie wykorzystać wodę do nawadniania np.: trawnika, czym zmniejszymy zużycie wody pitnej, co będzie rozwiązaniem ekologicznym a zarazem ekonomicznym) nadmiar wody odprowadzamy do rowów odwadniających. Takie rozwiązanie pozwala na odprowadzenie do systemu drenarskiego również wody opadowej z dachu.
Rury drenarskie muszą być na całej długości otoczone 20-centymetrową otoczką filtracyjną np. z płukanego grubego żwiru, płukanego tłucznia ceglanego frakcji 8-16 mm, żużlu granulowanego lub keramzytu. Otoczka filtracyjna ułatwia przenikanie wody gruntowej do rur drenarskich, jednocześnie zapobiegając zatykaniu się otworów
w rurach drenarskich gruntem rodzimym, np. przy występowaniu gruntów gliniastych lub pylastych, zaleca się zastosowanie rur drenarskich z filtrem z włókna lub z filtrem z geowłókniny. Innym rozwiązaniem jest ułożenie geowłókniny wokół otoczki filtracyjnej, tak aby oddzielić ją od gruntu rodzimego. Geowłóknina jest materiałem przepuszczającym wodę i jednocześnie zatrzymującym cząstki gruntu.

W zależności od konstrukcji instalacji drenarskiej rozróżniamy rodzaje systemów:
a) drenaż tradycyjny zewnętrzny jest to system rur znajdujących się na około naszego domu na odpowiedniej głębokości w zależności od warunków gruntowych określonych badaniami geotechnicznymi oraz niżej niż izolacja pozioma naszego fundamentu

  • drenaż przyścienny to taki w którym rury drenarskie są zlokalizowane przy ławie fundamentowej w otoczce z kruszywa oraz geowłókniny,
  • drenaż odsunięty to taki gdzie rury drenarskie są osunięte od ławy fundamentowej o około 2-3 m. w otoczce z kruszywa oraz geowłókniny.

b) drenaż tradycyjny wewnętrzny to taki gdzie rury drenażowe znajdują się wewnątrz budynku pod podłogą w otoczce z kruszywa oraz geowłókniny stosuje, się wtedy gdy dom znajduje się
w zabudowie szeregowej i niema miejsca na drenaż tradycyjny zewnętrzny to rozwiązanie też dla istniejących budynków. W porównaniu z poprzednimi to rozwiązanie jest dużo droższe  od poprzednich wymaga dużej ingerencji w podłogę piwnicy oraz większego nakłady pracy.
 
c) drenaż francuski to taki, w którym rury są zbędne. Element odprowadzający wodę to otoczka
z kruszywa zawinięta w geowłókninę - aby takie rozwiązanie było sprawne trzeba stosować wyłącznie mineralne kruszywo – żwir lub tłuczeń o możliwie jednorodnej frakcji nie mniejszej niż 8 mm ten rodzaj jest tani oraz szybki i prosty w wykonaniu, niewątpliwie jego zaletą będzie brak potrzeby montowania studzienek kontrolnych. Oraz określanie go jako długowieczne odwodnienie.

Suchy dom - jak zrobić drenaż?
Suchy dom - jak zrobić drenaż?

 
W zależności czy drenaż będziemy wykonywać sami czy wynajmiemy firmę dopilnujmy dokładności wykonania oraz jakości użytych materiałów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie projektu na instalację drenażową, co zapewni funkcjonalność oraz niezawodność.
Wykonując samemu pamiętajmy o zasadach bezpiecznej pracy w głębokich wąskich wykopach stosujmy niezbędne zabezpieczenia.
Drenaż to rodzaj zabezpieczenia domu - jeżeli zrobimy go od razu unikniemy niemiłych niezdrowych skutków jego braku, a co najważniejsze będzie to ekonomiczne podejście, które pozwoli na zabezpieczenie naszego domu przed wilgocią, podciągami kapilarnymi na ścianach oraz zapobiegniemy niechcianym grzybom i pleśniom w naszym domu aby mieszkać zdrowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl