Usprawnij instalację grzewczą w Twoim domu na 3 sposoby

Materiał promocyjny
Nowoczesny i energooszczędny dom to marzenie każdego młodego inwestora. Gdy decyduje się on na zakup lub budowę nowego domu, łatwiej zaplanować mu rozwiązania (np. izolację, materiały, stolarkę), które pozwolą ograniczyć zużycie energii. Dużo trudniej, gdy inwestor kupuje i rozpoczyna przebudowę istniejącej już nieruchomości. Jak może zmodernizować instalację w starym domu?

Aby zwiększyć energooszczędność istniejącego budynku, należy zainwestować w instalację grzewczą. Modernizacja może odbyć się na kilka sposobów, w zależności od możliwości finansowych inwestora. Oto 3 najbardziej popularne rozwiązania, które zmniejszają zużycie energii w domu.

 1.    Wykorzystanie zaworów termostatycznych w instalacjach na paliwo stałe

Wbrew pozorom kotły na paliwo stałe są dość wymagającym źródłem ciepła. Aby osiągnąć wysoką sprawność, potrzebują one odpowiednich parametrów pracy. Najlepsze efekty dają wysokie temperatury pracy (również wysokie temperatury powrotu do kotła).

W starszym budownictwie przeważały rozwiązania, które nie potrafiły zabezpieczyć temperatury powrotu do kotła, co wpływało nie tylko na koszty energii, ale również – krótszą żywotność kotła. Obecnie te „braki” można łatwo uzupełnić. I to dzięki prostemu usprawnieniu! Zamontowanie zaworu termostatycznego ESBE serii VTC na powrocie do kotła (schemat 1) pomaga podnieść temperaturę powrotu do potrzebnego poziomu. Takie rozwiązanie znacznie poprawia efektywność pracy kotła, redukuje zużycie paliwa i chroni kocioł przed korozją.

 

Usprawnij instalację grzewczą w Twoim domu na 3 sposoby
ESBE

Schemat 1: Przykładowa instalacja na paliwo stałe z wykorzystaniem zaworu termostatycznego ESBE VTC300/400 lub 500 (patrz: aktualny katalog ESBE, str. 111 schemat nr 2)

 2.    Automatyzacja zasilania instalacji grzewczej ze sterownikiem ESBE CRA110

Komfort użytkowania i mniejsze zużycie energii można osiągnąć również dzięki sterownikowi kontrolującemu temperaturę zasilania instalacji. Jedno urządzenie wraz z zaworem (np. sterownik ESBE CRA110 z zaworem ESBE VRG) pomaga zoptymalizować temperaturę zasilania oraz dostosować zużycie energii cieplnej do aktualnego zapotrzebowania budynku. Montaż jest szybki i łatwy, a optymalizacja odbywa się niezależne od źródła ciepła.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której instalator doradził inwestorowi sterownik wraz z zaworem mieszającym (schemat 2). Dzięki temu część czynnika grzewczego zawracana jest do układu bez ponownego podgrzewania. Regulacja ilości czynnika zawracanego odbywa się w oparciu o parametru pracy instalacji i zapotrzebowania budynku na ciepło. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w modernizacji układu grzewczego.

Usprawnij instalację grzewczą w Twoim domu na 3 sposoby
ESBE

Schemat 2: Przykładowa instalacja grzewcza z sterownikiem ESBE CRA110/CRA120 (patrz: aktualny katalog ESBE, str. 63 schemat nr 1)

 3.    Montaż inteligentnego sterownika z funkcją adaptacyjną (ESBE CRD100)

Pracę istniejącego systemu ogrzewania można „poprawić” w jeszcze jeden, bardziej zaawansowany sposób. Polega on na zastosowaniu sterownika kontrolującego temperaturę wewnątrz budynku z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej (sterowanie pogodowe).

Wbrew pozorom tego typu modernizacja nie jest trudna. Sprowadza się ona do wyboru zaworu mieszającego ESBE VRG i zamontowania na nim sterownika zintegrowanego z siłownikiem ESBE CRD100 (schemat 3).

Warto wiedzieć, że ten typ sterownika w największym stopniu poprawia zużycie energii, ponieważ posiada tzw. funkcję adaptacyjną. Urządzenie potrafi automatycznie dostosować parametry pracy instalacji do wymagań budynku i warunków atmosferycznych (bez większej obsługi ze strony użytkownika).

Usprawnij instalację grzewczą w Twoim domu na 3 sposoby
ESBE

Schemat 3 Przykładowa instalacja grzewcza z sterownikiem ESBE CRD (patrz: aktualny katalog ESBE, str. 65 schemat nr 1)

Modernizacja źródła ciepła to inwestycja na lata, dlatego warto dopasować ją do możliwości finansowych, parametrów danego budynku i dalszych planów inwestycyjnych.

 Autor: Piotr Hurnowicz, doradca techniczny ESBE

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl