Kotły i zbiorniki na olej

Tomasz Dąbrowski
Ogrzewanie olejem warto rozważyć, jeśli nie mamy dostępu do sieci gazowej
Ogrzewanie olejem warto rozważyć, jeśli nie mamy dostępu do sieci gazowej De Dietrich
Olej opałowy nie należy do najtańszych paliw, jednak w pewnych okolicznościach warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem. Piszemy, kiedy opłaca się wybrać kocioł na olej opałowy oraz jakie parametry powinien mieć zbiornik na olej.

Pamiętajmy, że kwestia kosztów ogrzewania jest ściśle powiązania z charakterystyką energetyczną budynku. Jeśli zbudujemy dom nowoczesny o znikomym zapotrzebowaniu na energię grzewczą, koszt ogrzewania nawet najdroższym paliwem będzie niewielki, bo jego zużycie będzie minimalne.

Kiedy warto zdecydować się na olej opałowy?

Olej opałowy (podobnie jak gaz płynny) jest jednym z rozwiązań, które musimy wziąć pod uwagę, jeśli nie mamy dostępu do gazu z sieci lub nie chcemy ogrzewać domu paliwem stałym. Alternatywa dla oleju to gaz płynny, jednak rozstrzyganie o tym, które paliwo bardziej się opłaca zastosować jest w dzisiejszych czasach ryzykowne - ceny dynamicznie się zmieniają.  Generalnie gaz płynny jest mimo wszystko o 10-20 % tańszy. Różnica polega także na sposobie magazynowania paliwa. Zbiorniki na gaz płynny ustawiane są wyłącznie na zewnątrz domu. Zbiorniki na olej instaluje się w domu, w przeznaczonej do tego kotłowni. Powinna być ona dobrze wentylowana, dla zapewnienia prawidłowej pracy kotła. Jej kubatura powinna wynosić minimum 8 m³, a wysokość min. 2,2 m. Istnieje możliwość instalacji zbiornika także na zewnątrz budynku i to zarówno na ziemi, jak i pod ziemią.

Zbiorniki na olej opałowy - z jakiego materiału i o jakiej pojemności?

Wielkość zbiornika najlepiej dobrać w taki sposób, aby tankowanie do niego oleju nie musiało się odbywać częściej niż raz do roku. Jedne z najmniejszych zbiorników mają około 70 cm szerokości, a to raczej zbyt mało, by wystarczyło na cały sezon. Dużo szerszego zbiornika nie wniesiemy najprawdopodobniej przez drzwi. Rozwiązaniem jest zastosowanie kilku mniejszych zbiorników z opcją łączenia ich w baterie. Zbiorniki na olej opałowy wykonuje się z tworzywa sztucznego (polietylenu), dzięki czemu są lekkie. Na rynku dostepne są zbiorniki jedno- i dwupłaszczowe (zbiornik w zbiorniku). Te drugie są mocniejsze, wytrzymalsze mechanicznie i całkowicie zabezpieczone przed przeciekiem. Przestrzeń pomiędzy płaszczami zbiornika pełni również funkcję izolacji, chroniąc magazynowany olej przed ekstremalnymi temperaturami latem i zimą. Pomaga to utrzymać stabilne warunki składowania oleju przez cały rok, zarówno w zbiornikach zainstalowanych na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Ponadto zbiorniki dwupłaszczowe nie wymagają montażu tzw. wanien wychwytujących (stabilizujących zbiornik), co znacznie upraszcza i przyspiesza instalację.

Wyposażenie dodatkowe do zbiorników na olej i możliwości nowoczesnych kotłów

Producenci zbiorników na olej oferują do nich wyposażenie dodatkowe. Są to np. sygnalizatory poziomu oleju i przecieku, taśmy grzewcze z termostatem utrzymujące temperaturę i gęstość oleju na odpowiednim poziomie (przydatne zwłasza w zbiornikach instalowanych na zewnątrz domu). Kotły olejowe, podobnie jak kotły gazowe, są zautomatyzowane i działają niemal bezobsługowo. Na rynku dostępne są urządzenia, które mogą spalać gaz oraz olej. Wystarczy w nich zmienić palnik. Można także kupić urządzenie uniwersalne, które pracuje zarówno z jednym, jak i drugim rodzajem paliwa. Jeśli będziemy chcieli w przyszłości zmienić rodzaj paliwa do ogrzewania domu, wówczas unikniemy konieczności zakupu nowego kotła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl