Usuwanie żelaza i manganu sprowadza się do przeprowadzenia ich rozpuszczalnych związków w formy trudno rozpuszczalne, które są zatrzymywane na drodze filtracji na odpowiednim złożu. Wybór rodzaju złoża zależy od składu fizykochemicznego wody, postaci, w jakiej występuje żelazo czy mangan, zawartości rozpuszczonego tlenu oraz dwutlenku węgla i związków organicznych.
Do uzdatniania wody z dużą zawartością żelaza i manganu stosuje się zwykle odżelaziacze i odmanganiacze. Składają się one z butli wypełnionej odpowiednim złożem oraz głowicy sterującej pracą urządzenia.
Proces usuwania związków żelaza czy manganu polega na:
- Napowietrzaniu wody z ujęcia wody za pomocą aspiratora, w przypadku mniejszych wydajności stacji, lub sprężarki i mieszacza wodno–powietrznego, przy większych wydajnościach;
- Korekcie odczynu wody (jeśli zachodzi taka potrzeba);
- Filtracji na odpowiednim rodzaju złoża.
Jeśli żelazo i mangan występują w znacznych ilościach, woda powinna być filtrowana dwustopniowo, z zastosowaniem jako pierwszego filtra usuwającego żelazo.
Przy doborze metody usuwania żelaza i manganu istotny jest także prawidłowy dobór płukania filtrów. W zależności od wybranego materiału filtracyjnego rozróżnia się:
- Płukanie wodno–powietrzne – filtry piaskowo–żwirowe (zalecane przy większych wydajnościach);
- Płukanie wodne – filtry ze złożem wielowarstwowym, złożem Birm Normal oraz Pyrolox;
- Płukanie wodne z dozowaniem KMnO4 – filtry ze złożem Greensand Plus.
Filtry odżelaziające i odmanganiające montuje się ZA filtrami mechanicznymi, ale zawsze PRZED urządzeniami zmiękczającymi wodę. Montaż filtra mechanicznego jest zalecany, aby chronić urządzenia przed uszkodzeniami z powodu zanieczyszczeń stałych płynących w wodzie instalacyjnej takich jak np.: drobinki piasku lub resztki materiałów uszczelniających.
Dowiedz się więcej o: Uzdatnianiu wody w domu, wyborze filtrów i ich zastosowaniu
BWT Polska Sp. z o.o.
ul. Połczyńska 116
01-304 Warszawa
tel. 48 22 533 57 00
e-mail: bwt@bwt.pl
www.bwt.pl