Zasady montażu instalacji elektrycznej w domach drewnianych

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Instalacja elektryczna zawsze musi być wykonana starannie i zgodnie z przepisami. Jednak w domach drewnianych trzeba zachować szczególną uwagę przy jej projektowaniu i montażu.
Instalacja elektryczna zawsze musi być wykonana starannie i zgodnie z przepisami. Jednak w domach drewnianych trzeba zachować szczególną uwagę przy jej projektowaniu i montażu. nkt cables
Instalacja elektryczna zawsze powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi normami i odpowiednią starannością. W domach drewnianych trzeba jednak zachować zwiększoną ostrożność. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Pomimo że elementy konstrukcyjne domów drewnianych są zabezpieczane środkami przeciwogniowymi, drewno i materiały drewnopochodne zalicza się do materiałów palnych. Dlatego szczególnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo pożarowe, również przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji elektrycznej. Niebezpieczeństwo pożaru wywołanego zwarciem w instalacji, spowodowanym jej wadliwością lub przeciążeniem jest szczególnie groźne. Dlatego trzeba przemyśleć kwestie związane z zabezpieczeniem instalacji, doborem przewodów, sposobem ich prowadzenia i łączenia, a także – sposobem osadzenia opraw, gniazd i łączników. To zadanie zarówno dla projektantów, jak i instalatorów.

Instalacja elektryczna w domach drewnianych – podstawowe zasady

Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami nie można instalować opraw oraz osprzętu elektrycznego bezpośrednio na podłożu palnym, jeśli ich konstrukcja nie zabezpiecza podłoża przed zapaleniem (Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 Nr 109 poz. 719). Jak zatem powinna wyglądać instalacja elektryczna i jej elementy?
– Zgodnie z obowiązującą wiedzą techniczną zaleca się prowadzenie przewodów w giętkich rurach osłonowych z tworzywa nierozprzestrzeniającego ognia, samogasnącego o odporności na ściskanie do 320N, a także uchwytów montażowych nierozprzestrzeniających płomienia, samogasnących. Połączenia żył przewodów nie należy skręcać ze sobą, gdyż powoduje to zwiększoną rezystancję przepływu i wzrost ich temperatury. Zamiast tego zaleca się łączenie za pomocą złączek, najlepiej żelowanych – mówi Andrzej Rymarczyk, inspektor nadzoru budowlanego ds. elektrycznych.

Rys. 1 Przykładowe schematy instalacji oświetlenia.
Rys. 1 Przykładowe schematy instalacji oświetlenia. nkt cables

Wykonując instalację elektryczną w domu drewnianym, trzeba uwzględnić także następujące zalecenia:

  • przewody powinny być łączone z oprawami i łącznikami z pominięciem puszek rozgałęźnych (rys. 1);
  • przewody powinny mieć izolację wzmocnioną na napięcie robocze 450/750V;
  • prowadzone przewody i rurki osłonowe muszą być luźne i trzeba zostawić zapas długości (w budynkach drewnianych trzeba uwzględnić nie tylko obciążenia własne i zewnętrzne konstrukcji, ale też tzw. naprężenia mechaniczno-wilgotnościowe, jakie następują podczas eksploatacji budynku, a które mogą spowodować przerwanie instalacji);
  • oprawy świetlne i gniazda elektryczne zasilające urządzenia o dużej mocy mogą emitować ciepło, co stwarza zagrożenie pożarowe. Dlatego w trzeba je oddzielić od elementów drewnianych i umieścić w puszkach z tworzywa bezhalogenowego – zapewnią one odpowiednie odprowadzenie ciepła;
  • obwody instalacji elektrycznej powinny być chronione wyłącznikiem różnicowoprądowym o prądzie zadziałania 500mA (dla większego bezpieczeństwa może to być 300mA – takie normy obowiązują np. w przepisach niemieckich);
  • w budynkach drewnianych trzeba zapewnić też instalację odgromową i stosować ochronę przepięciową.

Prowadzenie przewodów elektrycznych

Rozprowadzenie przewodów elektrycznych w domach drewnianych powinno być starannie przemyślane, bo dużym wyzwaniem może się okazać pogodzenie wymagań technicznych i związanych z bezpieczeństwem, z tymi, które wynikają z oczekiwań inwestora, czy kwestii estetycznych. Montaż natynkowych puszek instalacyjnych, albo prowadzenie przewodów w peszlach na ścianach pomieszczeń lub w korytkach instalacyjnych może się okazać nie do przyjęcia. Prowadzenie instalacji zależy od konstrukcji domu drewnianego – tego, czy mamy do czynienia z budynkiem szkieletowym, czy z bali.

Instalacja elektryczna w domu szkieletowym

Projektując instalację w domach o konstrukcji szkieletowej trzeba wziąć pod uwagę specyfikę budowy i ocieplenia ściany. Najczęściej do ocieplenia stosuje się wełnę mineralną, która od strony zewnętrznej jest zabezpieczona folią wiatroizolacyjną, a od strony wnętrza – folią paroszczelną. Na to stosuje się zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych itp. Jeśli przewody i puszki są montowane tuż pod płytą (na folii paroizolacyjnej), powoduje to przerwanie ciągłości przegrody, a to jest niekorzystne ze względu na fizykę budowli. Dlatego izolację z folii trzeba uszczelniać po wykonanym montażu puszek.
Ponadto, zgodnie z prenormą N SEP-E-002 przewody należy układać w strefach instalacyjnych: pionowych o szerokości 20 cm i poziomych o szerokości 30 cm. Strefy te powinny się znajdować:

  • pozioma na wysokości 30 cm pod sufitem oraz 30 i 100 cm nad powierzchnią podłogi
  • pionowa - w odległości 15 cm od ościeżnicy lub zbiegu ścian.

Łączniki należy umiejscowić w taki sposób, by środkowa część obudowy nie znajdowała się wyżej niż 115 cm nad powierzchnią podłogi. Gniazdka wtyczkowe powinny się znajdować w dolnej poziomej strefie instalacyjnej (rys. 2).

Rys. 2 Przykład planowania trasy przewodów instalacji elektrycznej w budynku drewnianym o konstrukcji szkieletowej zgodnie z N SEP-E-002.
Rys. 2 Przykład planowania trasy przewodów instalacji elektrycznej w budynku drewnianym o konstrukcji szkieletowej zgodnie z N SEP-E-002. nkt cables

Instalacja elektryczna w domu z bali

W domach z bali, w których konstrukcja ścian jest jednowarstwowa, nie jest możliwe takie rozprowadzenie instalacji. W ich przypadku pomocna jest norma DIN 18015-3:2007-09 Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych cz. 3. Przewody i rozmieszczenie urządzeń elektrycznych. Uwzględniono w niej rozmieszczenie przewodów w stropach (jak na rys. 3; ten sposób można wykorzystać także w budynkach drewnianych o konstrukcji szkieletowej). Przewody umieszczone w rurach osłonowych należy wprowadzać bezpośrednio do puszek instalacyjnych łączników oświetlenia i gniazd wtyczkowych (rys.1) przez wcześniej przygotowane otwory w balach.

Przykład planowania trasy przewodów instalacji elektrycznej w budynku z bali drewnianych wg DIN 18015-3:2007-09.
Przykład planowania trasy przewodów instalacji elektrycznej w budynku z bali drewnianych wg DIN 18015-3:2007-09. nkt cables

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie