Zawory przełączające – wiele możliwości i precyzja działania

Materiał promocyjny
Specjaliści od Ciepła Przemysław Dawidowicz Szubin
Zawory przełączające mają szeroki zakres zastosowań i służą do przełączania czynnika grzewczego w instalacjach z dwoma różnymi źródłami ciepła lub dwoma odbiornikami. Co ciekawe, zawory mieszające mogą także pełnić funkcję zaworów przełączających. Jak dokonać właściwego wyboru?

Podziału zaworów przełączających można dokonać m.in. z uwagi na sposób przepływu. Najbardziej popularne do przełączania strumienia medium są zawory, które mają symetryczny model przepływowy. Alternatywą dla nich są zawory o przepływie asymetrycznym. Jeżeli zostaną one odpowiednio podłączone, doskonale spełniają swoją funkcję.

  

Zawory przełączające – wiele możliwości i precyzja działania
ESBE

Rys. 1 Przepływ w zaworach o modelu symetrycznym (z lewej) i asymetrycznym (z prawej)


Do pomp ciepła i nie tylko[/b]

Do popularnych rozwiązań o szerokim zakresie zastosowań należą zawory przełączające ze zintegrowanymi siłownikami 2-punktowymi, czyli zawory serii ESBE VZC, VZD oraz MBA130. Produkty serii VZC, VZD charakteryzują się szybkim czasem przełączania przepływu (np. do 3 sekund z kotła gazowego na pompę ciepła) oraz brakiem przecieków wewnętrznych. Modele serii VZC i VZD są niemal identyczne, różnią się jedynie sposobem mocowania kabla (w drugiej ze wspomnianych serii jest on bowiem wbudowany na stałe). Właściwości zaworów przełączających wpływają na energooszczędną pracę instalacji. Zawory serii VZD, VZD można stosować na przykład w instalacji z pompą ciepła z obiegiem grzewczym i zbiornikiem ciepłej wody użytkowej lub w instalacji z kotłem na paliwo stałe (do przełączania między ogrzewaniem a CWU).

W nowoczesnych i energooszczędnych instalacjach (np. z pompami ciepła) mogą sprawdzić się również zawory przełączające dla wysokich wartościach Kvs serii MBA130. Są one łatwe w montażu i niezwykle szczelne (spełniają wymagania normy EN 12266-1). Dodatkowo każdy zawór tej serii posiada wyłącznik pomocniczy oraz rezystor, który zapobiega skraplaniu się pary wodnej i uszkodzeniu elementów elektrycznych siłownika o sygnale 2-punktowym. Podobnie jak w przypadku pozostałych zaworów przełączających ESBE, zaworu MBA130 nie należy montować do góry nogami (tj. siłownikiem do dołu).

Ciekawą, choć stosunkowo mało znaną alternatywą dla zaworów przełączających siłownikiem są zawory przełączające serii VRG230, które mają inne konstrukcję zawieradła niż pozostałe produkty serii VRG. Po dobraniu odpowiedniego siłownika o sygnale 2-punktowym zawory zapewniają doskonałą regulację przepływu, a w konsekwencji wydajną pracę instalacji. Seria VRG230 jest dostępna w rozmiarach DN15-50, z różnymi rodzajami przyłączy i wartościami Kvs (od 6,3 do 40 m3/h).

Różne funkcje

Wspominając o zaworach przełączających, warto zwrócić uwagę na zawory obrotowe o przepływie asymetrycznym, które mogą sprawdzać się do przełączania przepływu medium. Są to zawory ESBE serii: VRG130 (do DN50), VRG330 dla większych przepływów (do DN50) oraz 3F (do DN150). Aby zastosować je do przełączania medium, należy zadbać o ich odpowiednie podłączenie.

Zawory potrzebują do prawidłowej pracy elektrycznego siłownika lub siłownika zintegrowanego ze sterownikiem. Warto również wiedzieć, że montaż urządzenia regulującego pracę zaworu odbywa się za pomocą jednego kliknięcia (dotyczy to dwóch z trzech wspomnianych modeli). Wszystkie wymienione zawory przełączające charakteryzują się także jeszcze jedną ważną cechą – dokładną regulacją przepływu i bezawaryjną pracą przez wiele lat. 


Zawory przełączające – wiele możliwości i precyzja działania
ESBE


Rys. 2 Dzięki połączeniu Quick FIT montaż siłownika ESBE na zaworach serii VRG odbywa się bez użycia narzędzi

 

Ciekawostką jest również fakt, że większość wspomnianych zaworów ESBE (np. serii VRG albo MBA130) można stosować zarówno w instalacjach grzewczych, jak i w instalacjach chłodniczych, w których zapewniają równie efektywną pracę całego systemu. Każdorazowo należy się jednak upewnić, czy wybrany produkt jest zgodny z wymogami technicznymi instalacji.

 ---------------

O grupie ESBE
ESBE jest czołowym europejskim producentem rozwiązań w zakresie systemów grzewczych, chłodniczych i ciepłej wody użytkowej. Nasze zawory, siłowniki oraz inne istotne elementy instalacji są projektowane i produkowane z najwyższą starannością. Wszystko po to, by spełniały one trzy zadania: zużywały mniej energii, zwiększały komfort użytkowania, zwiększały bezpieczeństwo systemów grzewczych w domach i budynkach użytkowych. Mimo tego, że nasze produkty zwykle nie są widoczne dla użytkownika, dbamy o ich wzornictwo, funkcjonalność, a także względy środowiskowe. Główna siedziba ESBE wraz z działem rozwoju produktów, produkcją i magazynem mieści się od 1906 roku w Reftele w Szwecji. Aby zagwarantować sprawną obsługę naszych Klientów i ponad 30 Partnerów w całej Europie, mamy cztery spółki zależne: w Niemczech (również z magazynem), Włoszech, Francji i Polsce. Nieustannie rozwijamy nasz asortyment, dbając o to, by wszystkie nasze produkty były niezawodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl