Bezpieczna instalacja z kominkiem na długie lata

Materiał promocyjny
Zawory temperaturowe chronią źródło ciepła na paliwo stałe przed zbyt niską wartością temperatury wody powrotnej. Z powodzeniem można je wykorzystać również  w instalacjach kominkowych.

 

Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest montaż zaworu temperaturowego (np. ESBE serii VTC300) na rurze powrotnej do kominka. Tak zamontowany zawór reguluje przepływ na dwóch stanach: mieszanie oraz rozdzielanie.

  

Bezpieczna instalacja z kominkiem na długie lata
ESBE

_Rys. 1 Montaż zaworu temperaturowego w instalacji ze źródłem ciepła na paliwo stałe i zbiornikiem akumulacyjnym_ 

Zawór temperaturowy chroni kominek przed zbyt niską wartością temperatury wody powrotnej (i skraplaniem się pary wodnej zawartej w spalinach), a także zapewnia optymalne warunki pracy. Dzieje się tak, gdyż przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej o przykładowej wartości równej 45°C, 55°C lub 60°C w porcie AB, zawór zaczyna otwierać port A. Jeżeli temperatura w porcie A przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C, port B pozostaje całkowicie zamknięty.
 

Warto pamiętać, że powyższy rysunek jest schematem ideowym. Zawór temperaturowy nie wymaga stosowania zaworu regulacyjnego na by-passie, jednak zalecamy wyposażenie instalacji kominkowej  w zawory odcinające.

Bezpieczna instalacja z kominkiem na długie lata
ESBE

Zdjęcie 1 Zawór ESBE serii VTC w instalacji kominkowej, autor: Specjaliści od Ciepła Przemysław Dawidowicz Szubin

       
Konserwacja zaworu ESBE serii VTC odbywa się rzadko (w normalnych warunkach nie wymaga on czyszczenia). W razie potrzeby, komponenty należy zdemontować za pomocą prostych i łatwo dostępnych narzędzi (np. szczypiec). Plastikowe elementy należy demontować ręcznie, by nie uległy one uszkodzeniu. W razie awarii w zaworze temperaturowym można wymienić np. sprężynę czy element termostatyczny. 

Korpus zaworu termperaturowego jest wykonanu z mosiądzu odpornego na odcynkowanie, dzięki czemu gwarantuje on niezawodną pracę i komfort użytkowania przed długi czas.

---------------

O grupie ESBE
ESBE jest czołowym europejskim producentem rozwiązań w zakresie systemów grzewczych, chłodniczych i ciepłej wody użytkowej. Nasze zawory, siłowniki oraz inne istotne elementy instalacji są projektowane i produkowane z najwyższą starannością. Wszystko po to, by spełniały one trzy zadania: zużywały mniej energii, zwiększały komfort użytkowania, zwiększały bezpieczeństwo systemów grzewczych w domach i budynkach użytkowych. Mimo tego, że nasze produkty zwykle nie są widoczne dla użytkownika, dbamy o ich wzornictwo, funkcjonalność, a także względy środowiskowe. Główna siedziba ESBE wraz z działem rozwoju produktów, produkcją i magazynem mieści się od 1906 roku w Reftele w Szwecji. Aby zagwarantować sprawną obsługę naszych Klientów i ponad 30 Partnerów w całej Europie, mamy cztery spółki zależne: w Niemczech (również z magazynem), Włoszech, Francji i Polsce. Nieustannie rozwijamy nasz asortyment, dbając o to, by wszystkie nasze produkty były niezawodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl