Co warto wiedzieć o grzejnikach płytowych?

Marta Balcerowska
Płytowe grzejniki stalowe nazywane też panelowymi są najpopularniejsze. Przy ich wyborze ważna jest moc grzewcza i odpowiednie dopasowanie do instalacji pod względem technicznym. Stanowią też trwały element wyposażenia wnętrza, wpływając na jego wystrój.
Co warto wiedzieć o grzejnikach płytowych?

Dobór parametrów
Aby zapewnić komfort ciepła w domu, grzejnik w każdym pomieszczeniu powinien mieć odpowiednią moc grzewczą. Znajomość tego parametru pozwala na dobranie rodzaju i wielkości grzejników. Producenci podają moc grzejników dla konkretnych temperatur wody wpływającej (zasilania) i wypływającej (powrotu) z urządzenia oraz temperatury otoczenia (np. 75/65/20ºC). Specjaliści twierdzą, że w nowo budowanych, dobrze izolowanych  domach, w których stolarka jest dobrej jakości zapotrzebowanie na ciepło wynosi ok. 60-80 W/m², natomiast w budynkach starszych nawet 150 W/m²może okazać się wartością niewystarczającą.
Tak naprawdę właściwe dobranie mocy grzejników wymaga wykonania dokładnego bilansu cieplnego całego domu i poszczególnych pomieszczeń. W budowanym domu sporządzenie całego projektu instalacji c.o. zleca się uprawnionemu projektantowi (czasem taki projekt wchodzi w skład opracowania architektonicznego), jeśli zaś podczas remontu wymienia się tylko grzejniki, warto zwrócić się do fachowca, np. do doradcy technicznego producenta o pomoc w ich doborze.

Budowa

Konstrukcję grzejników stanowią zgrzane ze sobą płyty stalowe, tworzące kanały przepływu wody grzejnej. Górna powierzchnia grzejników przykryta jest najczęściej osłoną typu „grill”, a boczne ich krawędzie zabudowane są specjalnymi osłonami. Każdy grzejnik wyposażony jest w ręczny odpowietrznik, przez który należy odpowietrzyć instalację przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego.

Grzejnik w liczbach

Płyty stalowe (grzejnik może składać się z jednej, dwóch lub trzech) stanowią powierzchnię wymiany ciepła. Efekt wymiany ciepła między wodą a otoczeniem może być zwiększony przez zastosowanie ożebrowania. Jest to arkusz faliście tłoczonej blachy, mocowany do płyt (od wewnętrznej strony płyty). Ożebrowanie potrafi zwiększyć moc grzejnika o ok. 60%.
Dlatego wprowadzone zostały jednolite oznaczenia, które informują projektanta instalacji i inwestora o parametrach określonego grzejnika. Oznaczenie jest dwucyfrowe:

  • pierwsza cyfra oznacza liczbę płyt, może więc przybierać wartości 1, 2 i 3;
  • druga cyfra oznacza ilość ożebrowań, może więc przybierać wartości 0,1,2,3. Jeśli ożebrowania występują, to najczęściej ich liczba jest zgodna z ilością płyt (każda płyta ma własne ożebrowanie).

Przykładowe oznaczenia:
10 - grzejnik jednopłytowy bez ożebrowania
22 - grzejnik dwupłytowy, każda płyta z ożebrowaniem
30 - grzejnik trójpłytowy bez ożebrowania.

Najpowszechniej występują typy grzejników 11 (jedna płyta z ożebrowaniem), 22 (dwie płyty, każda z ożebrowaniem), 33 (trzy płyty, każda z ożebrowaniem). Na rynku stosunkowo popularne jest rozwiązanie 21 - grzejnik składa się z  dwóch płyt, ale ma tylko jedno ożebrowanie.

Podłączenie

Grzejniki standardowe produkowane są z czterema króćcami przyłączeniowymi. Tradycyjnie były one zasilane z boku, ale obecnie, w nowych domach przeważnie montuje się grzejniki zasilane od dołu, ze zintegrowanym przyłączem. Ten rodzaj podłączenia jest niewidoczny, a zatem estetyczny – rury przyłączeniowe doprowadza się ze ściany wprost do zespołu, w którym jest wkładka zaworowa. W połączeniu z głowicą termostatyczną reguluje ona dopływ wody do grzejnika, a przez to temperaturę otoczenia w jego pobliżu.

 

Zalety
Grzejniki stalowe charakteryzuje mała pojemność wodna. Można je stosować w instalacjach o niskich parametrach wody grzejnej (np. z kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła). Ponadto są lekkie i łatwo się je montuje na specjalnych konsolach mocowanych do ściany albo na stojakach. Są także łatwe do utrzymania w czystości. Ich zaletą jest również estetyczny wygląd, niezakłócający wystroju wnętrza.

Co warto wiedzieć o grzejnikach płytowych?

Wykończenie i wzornictwo
Płyty grzejników mogą być lekko wyprofilowane lub zupełnie gładkie. Są on starannie wykończone -  po skomplikowanym procesie przygotowania powierzchni (śrutowanie, odtłuszczanie, fosforanowanie, płukanie wodą zdemineralizowaną, pasywacja chromowa), poddaje się je malowaniu, najpierw podkładowemu (metodą kataforezy), a następnie końcowemu (napylanie elektrostatyczne). W ten sposób na powierzchni grzejników tworzy się specjalnie utwardzoną, jednorodna i idealnie gładką powłokę, odporną na uszkodzenia mechaniczne, która nie wymaga odnawiania i łatwo utrzymać ją w czystości.
Najpopularniejszym kolorem grzejników jest biały, lecz istnieje możliwość zamówienia ich w innym kolorze, wybranym z palety RAL. Ponieważ odchodzi się od malowania ścian na kolor biały, coraz częściej wybiera się również kolorowe grzejniki. Modne są grzejniki pokojowe w  ciemnych kolorach, np. granatowym, zielonym czy brązowym. W sprzedaży są grzejniki, których przednia płyta malowana jest farbą strukturalną, sprawiającą, że gładka powierzchnia przybiera fakturę skórki pomarańczy (występują w kolorze śnieżnobiałym). Trzeba wiedzieć, że grzejniki kolorowe są droższe od białych około 30%.

Dodatkowe funkcje
Na rynku dostępne są też grzejniki płytowe, wyglądem nieróżniące się od tych typowych, z zamontowanym od spodu zestawem wentylacyjno-filtracyjnym. Jest to nowoczesny system umożliwiający dostarczenie do pomieszczenia świeżego, oczyszczonego i podgrzanego powietrza zewnętrznego. System zapewnia właściwą wentylację pomieszczeń, a tym samym zdrowy mikroklimat w domu i jest szczególnie polecany alergikom. Stosuj się go w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania, wyposażonych w mechaniczną wentylację wywiewną.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl
Dodaj ogłoszenie