Grzałka do grzejnika - montaż

Ewa Kulesza
Ciepły grzejnik w łazience przydaje się nawet poza sezonem grzewczym - czasami trzeba dogrzać pomieszczenie lub wysuszyć ręczniki. Dlatego też grzejnik łazienkowy warto wyposażyć w grzałkę elektryczną.

Dobierając grzałkę do grzejnika należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • zaleca się, aby moc grzałki stanowiła ok. 70-80% mocy
Grzałka do grzejnika - montaż

grzejnika przy parametrach 90/70/20 [ºC] (temperatura wody zasilającej grzejnik/temperatura wody wypływającej z grzejnika/temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).

  • grzałkę elektryczną możemy zastosować we wszystkich drabinkach łazienkowych, których króćce przyłączeniowe są wyposażone w gwint wewnętrzny 0,5", co jest obecnie standardem na polskim rynku.

Większość oferowanych na rynku grzałek posiada regulację temperatury czynnika grzewczego. Nastawy możemy dokonać za pomocą potencjometra lub przycisków w zależności od producenta. Wartym uwagi jest fakt, iż nastawiona temperatura czynnika grzewczego jest inna niż temperatura powierzchni grzejnika szczególnie w jego górnych partiach. Jest to spowodowane umiejscowieniem czujnika temperatury w dolnej partii grzałki. Różnice temperatury mogą wynosić od 5 nawet do 15ºC  w zależności od rodzaju grzejnika (jego wysokości oraz budowy) jak i czynnika grzewczego wypełniającego grzejnik.

Podstawowymi elementami każdej grzałki są:

  • rurkowy element grzejny;
  • czujnik temperatury czynnika grzewczego;
  • głowica z podebraniem pod klucz lub innym systemem wkręcania grzałki do grzejnika;
  • obudowa z układem sterowania temperatury, wraz z bezpiecznikiem termicznym odcinającym dopływ prądu w przypadku przegrzania;
  • kabel zasilający.

Producenci grzejników oferują określone grzałki do danego modelu grzejnika. Decydując się na zakup grzejnika nie musimy jednak od razu kupować grzałki wystarczy mieć to na uwadze i dobrze zaplanować podłączenie grzejnika do instalacji a planowany otwór na grzałkę zaślepić korkiem 0,5". Grzałki do grzejników możemy podłączać na wiele sposobów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że element grzejny grzałki musi być ustawiony prostopadle do rurek grzejnika, a obudowa grzałki powinna się znajdować na dole lub z boku grzejnika.

Jak nie wolno montować grzałki?
Niedopuszczalne są podłączenia równoległe, szczególnie w układzie poziomym (rys. 1). W takim przypadku uszkodzeniu ulec może powłoka grzejnika, co jest powodem braku wystarczającej cyrkulacji czynnika grzewczego. Warunkowo dopuszcza się montaż w układzie równoległym w przypadku pionowego ustawienia grzałki i rurek grzejnika, ale tyczy się to wyłącznie grzejników
o małych gabarytach (rys. 2). Niedozwolone jest także podłączanie grzałki obudową do góry (do górnego króćca grzejnika) (rys. 3).

Grzałka do grzejnika - montaż

 

Grzałka do grzejnika - montaż

 

Grzałka do grzejnika - montaż

rys. 1                                      rys. 2                                   rys.3

Jak prawidłowo zamontować grzałkę?
Grzałki do grzejników z przyłączami od dołu należy montować do jednego z dolnych króćców przyłączeniowych. Występuje tu kilka możliwości.

Tradycyjną metodą często stosowaną jest podłączenie grzałki przez trójnik na powrocie wody instalacyjnej z grzejnika (rys. 4). W tym przypadku do jednego z króćców grzejnika wkręcamy trójnik, do którego od dołu podłączamy grzałkę oraz zawór odcinający natomiast do drugiego króćca grzejnika podłączamy zawór termostatyczny.

Kolejną metodą jest podłączenie grzałki bezpośrednio do króćca grzejnika po jednej stronie z zastosowaniem zaworu z tzw. rurką zanurzeniową do przyłączenia gałązek instalacji c.o. po drugiej (rys. 5). Wspomniany zawór dzięki swej budowie umożliwia obsługę zasilania i powrotu wody grzewczej wykorzystując jedno przyłącze grzejnika.

W grzejnikach z tzw. podłączeniem 50 po osi, grzałkę podłączamy również bezpośrednio do grzejnika (rys. 6).

Grzałka do grzejnika - montaż

 

Grzałka do grzejnika - montaż

 

Grzałka do grzejnika - montaż

rys. 4                                      rys. 5                                   rys. 6

Grzałka do grzejnika - montaż

Często zdarza się, szczególnie podczas zmiany grzejnika np. z żeliwnego żeberkowego na rurkowy łazienkowy, iż nasz nowy grzejnik podłączamy nie od dołu a z boku.W takim przypadku, jeśli chcemy zastosować grzałkę trzeba nabyć grzejnik, który ma podłączenia z boku dla gałązek instalacji i dodatkowo przyłącze od dołu dla grzałki (rysunek obok). Wartym uwagi jest fakt, iż w tym przypadku grzałka będzie po przeciwnej stronie względem gałązek instalacji.
Innym sposobem w przypadku bocznego podłączenia gałązek instalacji do grzejnika z pionowym układem rurek jest instalacja grzałki poziomo bezpośrednio do grzejnika z boku po przeciwnej stronie. Zachowanie zasady montażu grzałki prostopadle do rurek grzejnika zapewnia najlepszą cyrkulację czynnika grzewczego a co za tym idzie i wydajność.

Grzałka do grzejnika - montaż

Uruchamiając grzałkę poza sezonem grzewczym by zapobiec krążeniu wody w instalacji należy zamknąć zawór na zasileniu instalacji (przeważenie jest to zawór termostatyczny), w przypadku podłączenia gałązek instalacji i grzałki od dołu. W przypadku podłączenia gałązek instalacji krzyżowo lub z boku przed uruchomieniem grzałki należy zamknąć najniżej położony zawór w tym przypadku odcinający na powrocie. Drugi z zaworów zawsze musi pozostać otwarty, ponieważ czynnik grzewczy ze względu na podwyższanie się jego temperatury zwiększa swoją objętość. Nadwyżka ta musi zostać przejęta przez instalację c.o.

Korzyści, jakie płyną z zastosowania do grzejnika grzałki elektrycznej są znaczące. Dlatego warto wziąć to pod uwagę planując zmianę grzejnika w łazience lub nawet zdecydować się na jej założenie do grzejnika już istniejącego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl