Jaki grzejnik?

Aneta Demianowicz
Wybór grzejników do domu nie jest prostą sprawą. Aby podjąć właściwą decyzję, pod uwagę należy wziąć rodzaj instalacji grzewczej, materiał z którego jest ona wykonana oraz jej parametry.
Jaki grzejnik?

Dla instalacji otwartej (grawitacyjnej, połączonej z atmosferą przez otwarte naczynie wzbiorcze) współpracującej z kotłem na paliwa stałe najlepszym rozwiązaniem będą członowe grzejniki żeliwne. Są one odporne na korozję, dobrze znoszą wysoką temperaturę wody grzejnej i mają mniejsze niż grzejniki płytowe opory hydrauliczne.
Instalacja zamknięta (ciśnieniowa, odizolowana od atmosfery, wyposażona w przeponowe naczynie wzbiorcze) pozwala na dowolność w wyborze rodzaju grzejników.
Materiał, z którego wykonana jest instalacja centralnego ogrzewania narzuca stosowanie odpowiedniego rodzaju grzejników. Trzeba pamiętać, że miedź wchodzi w reakcję z metalami, dlatego stosując grzejniki aluminiowe i stalowe przy instalacji wykonanej z miedzi, należy zastosować odpowiednie inhibitory korozji. Wprawdzie grzejnik nie styka się bezpośrednio z instalacją, ale za pośrednictwem śrubunku, jednak miedź może być wypłukiwana przez wodę, powodując korozję. W ofercie renomowanych producentów są też grzejniki aluminiowe, wykonane z odpowiedniego stopu aluminium, odpornego na korozję.

Jaki grzejnik?

Grzejniki stalowe płytowe (panelowe)
Zalecane są do instalacji, w której wymuszony jest obieg wody. Można je łączyć z instalacją wykonaną ze stali, miedzi lub tworzywa. Przy połączeniu z instalacją stalową i miedzianą nie można zapomnieć o stosowaniu inhibitorów korozji. Gdy instalacja wykonana jest z sieciowanego polietylenu lub polibutylenu należy zastosować barierę antydyfuzyjną, która ogranicza przenikanie tlenu do wody. Grzejniki te charakteryzują się małą pojemnością wodną i są lekkie. Mają też małą bezwładność cieplną, dzięki której szybko się nagrzewają, zaraz po włączeniu pieca. Niewielka głębokość zabudowy i możliwość stosowania grzejników o tej samej mocy, ale różnej wielkości pozwala na dowolną aranżację wnętrz.

Grzejniki konwektorowe

Przekazują ciepło przez konwekcję. Składają się z wymiennika ciepła oraz obudowy. Konstrukcja obudowy zapewnia właściwą cyrkulację powietrza: zimne powietrze napływa dołem, a ciepłe – wypływa górną kratką nawiewną. Mają małą pojemność wodną. Polecane są do nowoczesnych instalacji, gdzie we współpracy z automatyką (m.in. zaworami termostatycznymi) szybko mogą reagować na zmieniające się zapotrzebowanie na ciepło. Ich wadą jest mniej korzystny, niż w przypadku grzejników płytowych, rozkład temperatury w pomieszczeniu: ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem. 

Jaki grzejnik?
Obniżenie rachunków za ogrzewanie wcale nie musi się wiązać z wyrzeczeniami - wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Obniżenie rachunków za ogrzewanie wcale nie musi się wiązać z wyrzeczeniami - wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Purmo

Grzejniki członowe
Konstrukcja wszystkich grzejników członowych jest podobna. Różni je materiał, z którego zostały wykonane. Zbudowane są z jednakowych elementów zwanych członami lub ogniwami,  połączonych za pomocą złączek. Należą do grupy grzejników typu konwekcyjnego, tzn. takich, w których udział ilości ciepła oddawanego na drodze konwekcji swobodnej wynosi ponad połowę.

  • żeliwne

Właściwości żeliwa sprawiają, że są odporne na korozję, uszkodzenia mechaniczne, zmiany ciśnienia wody. Cechą charakterystyczną grzejników żeliwnych są małe opory hydrauliczne, dlatego są najlepszym rozwiązaniem dla systemów grawitacyjnych z kotłem węglowym. Nie powinno się ich stosować w instalacjach zautomatyzowanych, wyposażonych w grzejnikowe zawory termostatyczne. Związane jest to z czasem reakcji grzejników na zapotrzebowanie na ciepło. Duża pojemność wodna grzejników i mała przewodność cieplna żeliwa są przyczyną ich dużej bezwładności cieplnej. Oznacza to, że grzejniki długo trzymają ciepło, ale też powoli się nagrzewają. Obecnie stosuje się je bardzo rzadko.

  • stalowe

Z wyglądu przypominają żeliwne, mają tak samo dużą pojemność, ale nagrzewają się szybciej. Nie nadają się także do układów zautomatyzowanych, a ich moc cieplna jest najmniejsza w porównaniu z pozostałymi rodzajami grzejników. Członowe grzejniki stalowe zbudowane są podobnie jak żeliwne. Różnią się jednak liczbą kanałów pionowych. Wykonywane są jako grzejniki wielosłupowe
o mniejszej szerokości ogniwa.

Jaki grzejnik?
Jaki grzejnik?

aluminiowe

Są estetyczne, lekkie, mają małą powierzchnię czołową. Posiadają wysoką przewodność cieplną i małą pojemność wodną. Wykonywane są z profili aluminiowych wytłaczanych, występują również jako odlewy ciśnieniowe lub układy mieszane. Aby zintensyfikować proces oddawania ciepła, mają wyprofilowane wloty i wyloty powietrza.
Temperatura wody grzewczej dla tego typu grzejników nie może przekraczać 90-95°C, a ciśnienie 0,6 MPa. Powinny więc być stosowane wraz z zamkniętym systemem niskotemperaturowym, zabezpieczonym naczyniem wzbiorczym. Grzejniki te bardzo dobrze współpracują ze zautomatyzowanymi instalacjami, wyposażonymi w zawory termostatyczne. Można je stosować w instalacjach z rurami stalowymi lub z tworzywa sztucznego.

od 16 lat
Wideo

DŁ - Remonty Doroty Szelągowskiej w Matce Polce w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl