Czy instalacja solarna wymaga konserwacji?

Marta Balcerowska
Marek Frelek, Junkers
Czy instalacja solarna wymaga konserwacji?

Gdy rozmawiamy o kotłowniach gazowych, sprawa regularnych przeglądów jest kwestią nie tylko poprawności działania, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. W przypadku instalacji z kolektorami słonecznymi nie ma mowy o niebezpieczeństwie wynikającym z pracy układu.

Czy mimo to należy dokonywać regularnych przeglądów instalacji słonecznych?

Aby odpowiedzieć na to pytanie prześledźmy pracę instalacji od początku, czyli od momentu montażu. Warunkiem poprawnego funkcjonowania jest nie tylko odpowiedni montaż, ale również napełnianie, a co za tym idzie odpowietrzenie układu. Podobnie jak w przypadku instalacji centralnego ogrzewania, po napełnieniu oraz uruchomieniu ogrzewania przez pierwsze tygodnie pracy należy skontrolować i odpowietrzyć układ. Jest to związane z tym, że w wodzie znajduje się rozpuszczone powietrze, które przy wzroście temperatury przechodzi w stan gazowy. Podobnie jest w przypadku kolektorów słonecznych. W czynniku solarnym również znajduje się rozpuszczone powietrze, które przy pierwszych słonecznych dniach pracy przejdzie w stan gazowy. Z tego powodu zalecamy stosowanie separatora powietrza, dzięki któremu możemy wyrzucić wytrącone powietrze. W solarnych grupach pompowych separatory powietrza są często standardowym wyposażeniem. Zalecamy, aby po około tygodniowej pracy instalacji solarnej skontrolować układ oraz odpowietrzyć go. Można powiedzieć, że będzie to pierwszy przegląd instalacji, który na pewno należy wykonać. Kolejne przeglądy instalacji, które zalecamy, będą polegały na czynnościach kontrolnych, tj. sprawdzeniu czujników temperatury, ciśnienia w instalacji, sprawdzeniu naczynia wzbiorczego oraz płynu solarnego.

Czy instalacja solarna wymaga konserwacji?

Najważniejszą czynnością będzie sprawdzenie czynnika solarnego, ponieważ stosowane roztwory glikoli z biegiem czasu starzeją się. W zależności od poprawności doboru instalacji, płyn solarny jest wymieniany średnio raz na 3-5 lat. Zastosowanie zbyt dużej powierzchni kolektorów w stosunku do zużycia ciepłej wody będzie skutkowało przegrzewami czynnika solarnego i szybszym jego zużyciem. W takich przypadkach wymiana czynnika może być konieczna już po 3 latach eksploatacji. Z tego powodu płyn solarny powinien być kontrolowany co roku. Zaniedbanie wymiany czynnika może spowodować zapchanie instalacji, co może doprowadzić do konieczności czyszczenia przewodów oraz wymiany takich elementów, jak pompa obiegowa czy separator powietrza. Kontrola płynu solarnego polega na sprawdzeniu temperatury zamarzania. W przypadku stosowania płynu polecanego przez markę Junkers możemy bardzo łatwo wstępnie określić przydatność czynnika. Sprawdzenie go polega na obserwacji jego barwy. Przy uruchomieniu płyn jest przezroczysty, natomiast w miarę upływu czasu barwa staje się ciemniejsza, aż osiągnie kolor mocnej herbaty. Jest to znak, że czynnik należy wymienić.

Jak widać warto, aby instalacja solarna była regularnie kontrolowana – zapewni to optymalne oraz bezawaryjne warunki pracy instalacji.
Pozostała jeszcze kwestia samych kolektorów słonecznych, które przez cały rok narażone są na działanie warunków atmosferycznych. Kolektory używane do wspomagania podgrzewania ciepłej wody użytkowej powinny być zamontowane pod kątem 45°. Taki montaż zapewnia nam brak możliwości zalegania zanieczyszczeń. Natomiast opady atmosferyczne będą skutecznie czyściły powierzchnię kolektorów. Nie ma więc potrzeby jakiejkolwiek ingerencji i czyszczenia płyt solarnych.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl