Przegląd i serwisowanie pompy ciepła – komu je zlecać i ile to kosztuje

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Pompy ciepła to urządzenia zaawansowane technicznie, które wyposażone są w nowoczesne układy sterujące. Dzięki temu, po pierwszym uruchomieniu i poprawnym ustawieniu parametrów pracy pompy ciepła, można niemal zapomnieć o jej codziennej obsłu
Pompy ciepła to urządzenia zaawansowane technicznie, które wyposażone są w nowoczesne układy sterujące. Dzięki temu, po pierwszym uruchomieniu i poprawnym ustawieniu parametrów pracy pompy ciepła, można niemal zapomnieć o jej codziennej obsłu NIBE
Serwis pompy ciepła jest konieczny choć przyjęło się mówić, że to urządzenie bezobsługowe. Dzięki regularnym przeglądom przedłużamy czas bezawaryjnej pracy urządzenia. Zobacz, ile kosztuje serwisowanie pompy ciepła.

Producenci pomp ciepła najczęściej podają, że ich urządzenia mogą pracować z fabryczną wydajnością nawet przez 25 lat. Jednak tak długie lata wydajnej i bezobsługowej eksploatacji zapewnimy sobie tylko wtedy, jeśli zadbamy o regularne przeglądy techniczne i prawidłowy serwis pompy ciepła.

Serwis pompy ciepła

Pamiętajmy, że choć pompy ciepła (PC) charakteryzują się bardzo wysokim wskaźnikiem niezawodności, to praktycznie nie ma producenta tych urządzeń, który w warunkach gwarancji nie określałby m.in. terminów i częstotliwości przeglądów czy serwisowania swoich urządzeń. Najczęściej wymóg mówi o minimum jednym przeglądzie w roku, ale pierwszy tzw. gwarancyjny przegląd powinien być wykonany przed upływem roku od pierwszego uruchomienia PC. W pierwszych latach użytkowania przeglądy służą głównie do sprawdzenia dotychczasowej pracy oraz dostosowania parametrów pracy urządzenia do obiektu i oczekiwań jego mieszkańców. Coroczny przegląd/serwis pompy ciepła najlepiej przeprowadzać w sierpniu lub wrześniu, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Co obejmuje przegląd pompy ciepła?

Parametry pracy sprężarki, która jest podstawowym elementem pompy ciepła, określają warunki pracy całego urządzenia i decydują o jego trwałości. Dlatego w czasie przeglądu ważne jest sprawdzenie, jak często i jak długo sprężarka pracowała w ciągu roku.

Elementami corocznego przeglądu pompy ciepła są również m.in.:

  • kontrola szczelności i ciśnienia układu chłodniczego PC,
  • sprawdzenie stanu filtrów,
  • sprawdzenie zawilgocenia czynnika chłodniczego,
  • kontrola ciśnienia w instalacji grzewczej i dolnego zasilania,
  • kontrola działania zaworów bezpieczeństwa,
  • kontrola instalacji elektrycznej (w tym prawidłowość osadzenia przyłączy elektrycznych, prawidłowość działania czujników i bezpieczników),
  • kontrola przeponowych naczyń wzbiorczych, zarówno po stronie dolnego źródła ciepła (np. wymiennika gruntowego), jak i po stronie instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej,
  • czyszczenie parownika (wymiennika), za pomocą którego pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego (punkt ten dotyczy powietrznych pomp ciepła typu powietrze-woda).

Poza tym serwisant ma obowiązek sprawdzenia historii błędów zapisanych w regulatorze, co pozwala na ocenę poprawności działania pompy ciepła i identyfikację źródeł ewentualnych problemów.
Po przeprowadzeniu przeglądu sporządzany jest raport (protokół). Podaje się w nim ewentualne uszkodzenia, nieprawidłowości działania pompy ciepła oraz wymagany zakres napraw do wykonania przez serwisanta.

Koszty przeglądu/ serwisu pompy ciepła

Zarówno przeglądy jak i serwis urządzenia należy powierzyć firmom autoryzowanym przez producenta pomp ciepła. Ich lista jest najczęściej przekazywana użytkownikowi wraz z dokumentacją urządzenia i niezależnie dostępna jest na stronie internetowej producenta.

Warto wiedziećJak dobrze wybrać pompę ciepła do domu

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecanie przeglądów i serwisów pompy ciepła firmie, która jest autoryzowanym instalatorem, ma uprawnienia serwisowe danego producenta i przeprowadzała montaż urządzenia. Z reguły gwarantuje to ciągłość i dobrą jakość obsługi.

Ceny przeglądów gwarancyjnych i corocznych serwisowych z reguły kształtują się na poziomie 350–450 zł netto. I raczej nie ma znaczenia czy proponowana kwota podawana jest w całości czy też rozbita na poszczególne elementy (koszt dojazdu + koszt roboczo-godziny x liczba roboczogodzin).

Wybrani producenci pomp ciepła udostępniają aplikacje do diagnozowania ewentualnych błędów pojawiających się w urządzeniach (np. NIBE SERWIS). Dzięki takim rozwiązaniom w łatwy sposób poznamy przyczynę usterki i potencjalne sposoby rozwiązania problemu.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl