Grzejniki konwektorowe pod podłogą

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W wyobrażeniu idealnego domu, jaki większość ludzi pielęgnuje w sobie przez całe życie, ważne miejsce z reguły zajmuje piękny ogród i wielkie okna w salonie, od podłogi do sufitu z wbudowanymi drzwiami, poprzez które salon łączy się ogrodem.

Stąd projekty współczesnych budynków często uwzględniające duże przeszklenia, sięgające podłogi w salonie. I są to nie tylko projekty luksusowych rezydencji, ale także skromniejszych, ekonomicznie projektowanych domów, w salonach których aranżuje się duże przeszklenia od południa, żeby zimą dom ogrzewał się naturalnie od promieni słonecznych.

Rozwiązanie to posiada szczególne walory wizualne, jednak właściwe ogrzanie tak zaaranżowanego pomieszczenia może sprawić kłopot. Duże płaszczyzny szkła, pomimo że stosuje się szyby zespolone o coraz niższej przenikalności ciepła, pozostają nadal znacznie słabszą pod względem izolacji termicznej przegrodą budowlaną niż pozostałe ściany budynku. Dlatego też, zgodnie z regułami sztuki budowlanej, aby zrekompensować utratę ciepła, pod oknem należy umieścić grzejnik. Tymczasem duże okna są bardzo eksponowanym wizualnie elementem wnętrza i z reguły okazuje się, że umieszczenie pod nimi wolnostojącego grzejnika nie jest możliwe ze względów estetycznych.

Jeszcze większy problem z ogrzewaniem występuje w przypadku przeszklonych drzwi tarasowych. Tutaj żadnego grzejnika wolnostojącego nie można zamontować, a zastosowanie ogrzewania podłogowego nie jest wystarczającym rozwiązaniem, ponieważ nie pozwala na wytworzenie pod oknem kurtyny ciepłego powietrza koniecznej do zrekompensowania strat ciepła i właściwego rozkładu temperatur w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe w energooszczędnych domach jest tak projektowane, żeby w odczuciu użytkowników podłoga nie była ciepła. Decyduje to o komforcie, ale uniemożliwia właściwe dogrzanie stref przy bardzo dużych przeszkleniach.

Zastosowanie grzejnika konwektorowego pod podłogą.
Zastosowanie grzejnika konwektorowego pod podłogą. Vasco

W takiej sytuacji sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniem grzewczym o wysokich walorach dekoracyjnych są konwektory kanałowe – unikalna forma grzejnika ukrytego pod podłogą. Na jej powierzchni znajduje się wówczas jedynie dekoracyjna kratka wylotu ogrzanego powietrza. Jest to sposób na „ogrzewanie bez grzejników”. Kratka w podłodze wykonana z drewna w kolorze parkietu pozostaje integralną częścią powierzchni. Ponieważ kratka drewniana jest dostarczana nie malowana, może być bejcowana dowolnym kolorem. Dostępne są również kratki z anodowanego aluminium.

Konwektory kanałowe są jedynym w pełni skutecznym sposobem ogrzewania pomieszczeń z oknami sięgającymi podłogi, a także z drzwiami tarasowych. Stwarzają możliwość umieszczenia grzejnika bezpośrednio pod oknem. Konwektor usytuowany wzdłuż niego wytwarza silny strumień ogrzanego powietrza, który eliminuje roszenie okien, wrażenie chłodu i jednocześnie równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie. Krawędź kanału powinna znajdować się w odległości 20-30cm od szyby, tak aby ewentualne zasłony nie utrudniały ruchu powietrza. Konwektor kanałowy jest jedynym grzejnikiem, który pozostawia pełne światło okna, oraz nie jest przeszkodą w wychodzeniu przez drzwi tarasowe.

Aranżacja mieszkania, w którym umieszczono grzejnik pod podłogą.
Aranżacja mieszkania, w którym umieszczono grzejnik pod podłogą. Vasco

VASCO oferuje konwektory kanałowe od głębokości 9 cm, które mieszczą się w warstwach podłogi na dowolnej kondygnacji. W wersji z konwekcją naturalną urządzenia te mogą wspomagać ogrzewanie w strefach przyokiennych – wytwarzają kurtynę ciepłego powietrza i dogrzewają strefę najbardziej narażoną na wychłodzenie. Aby skutecznie ogrzewały całe pomieszczenie, powinny być montowane w głębokich wannach (nawet 60 cm) co jest możliwe tylko w specyficznych warunkach. Dlatego oferta grzejników podpodłogowych obejmuje także konwektory z zasilanym elektrycznie wentylatorem, które przy niewielkich rozmiarach kratki i głębokości 7,5 cm; 9 cm lub 11,5 cm, dostarczają ilości ciepła wymaganych nawet w dużych pomieszczeniach.
Ze względu na specyfikę charakterystyki grzewczej tych urządzeń są one bardzo wysoko skuteczne w niskich zakresach temperatury czynnika grzewczego. Dzięki czemu mogą współpracować z najnowocześniejszym instalacjami grzewczymi, także opartymi na pompie ciepła.

Warto wspomnieć, że nowoczesne konwektory kanałowe VASCO w wersjach z wentylatorami zasilane są prądem stałym o bezpiecznym napięciu, wynoszącym 13,5V. Zastosowano w nich rewolucyjne silniki, o znikomym zużyciu energii i pracujące niezwykle cicho. Jest to bardzo ważne, ponieważ ten typ grzejnika działa wtedy, gdy pracuje wentylator.

Szczególnie istotną cechą ogrzewania konwektorami jest ich najwyższa wśród wszystkich typów dynamika, czyli możliwość szybkiego reagowania na zmiany temperatury. Chodzi o to, że jeśli zimowy dzień jest słoneczny, to naturalne promienie słońca silnie ogrzewają położony od południa przeszkolony salon - wtedy konwektory są automatycznie wyłączane. Jeśli nagle słońca zabranie, to właśnie ten typ grzejników, najszybciej ze wszystkich rodzajów ogrzewania zagwarantuje utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-instalacje.pl e-instalacje.pl